Ana Sayfa Temel Elektronik Proteus : Elektronik Devre Tasarımı

Proteus : Elektronik Devre Tasarımı

4 min read
0
0
397
Proteus_

Baskı devre kartı (PCB = Printed circuit board), elektronik devre elemanlarımızı monte etmek için yüzeyi iletken  yollar ve adalar ile kaplı, yüzeyler arasında ise içi lehim kaplı delikler içeren değişik yalıtkan materyallerden yapılmış plakalardır.PCB işlemini gerçekleştirmek  için bize yardımcı olabilecek bir çok devre çizim ve simulasyon programı vardır.

pcb

 

Labcenter Electronic firmasının bir ürünü olan Proteus görsel olarak elektronik devrelerin simülasyonunu yapabilen  devre çizimi, simülasyonu, animasyonu ve PCB çizimi programıdır. Mikroişlemcilere yüklenen .HEX dosyalarını da çalışabilmekdir. Proteus her geçen gün genişleyen bir bir kütüphaneye sahiptir. Proteus programı sanal bir laboratuvar gibidir. Her türlü elektrik/elektronik devre şemasını Proteus yardımıyla bilgisayar ortamında deneyebilirsiniz. Devredeki elemanların değerlerini değiştirip yeniden çalıştırır ve sonucu gözlemleyebilirsiniz. Bu program, binlerce elektronik eleman içeren devre tasarımlarının üretiminde bile kullanılabilmektedir. Proteus programı ISIS ve ARES olmak üzere iki alt programdan oluşur.

ISIS

ISIS’ta,Elektronik devre çizimi gerçekleştirebiliriz.Bunu yaparken bir çok elektronik devre elemanından faydalanabiliriz. Direnç,Kondansatör,Transitör,Diyak,Triyak,Diyot,Lamba,Bobib,Trafo gibi bir çok eleman ISIS’ın kütüphanesinde mevcuttur.Bu elemanların değerleriyle istedğimiz gibi oynayabiliriz. Devremizi çizdikten sonra akım ve gerilim değerlerini ölçebiliriz. Osilaskop ile dalga şekillerini, frekansını ve genliğini görebiliriz.

ısıs_proteus

ARES

ISIS’ta çizmiş olduğumuz devreleri olan  ARES ortamına aktararak baskı devre çizimi işlemimizi gerçekleştirebiliriz. Ares ortamında baskı devremizi yaparken, yolların kalınlığını,elemanların gireceği noktaların şeklini (Kare,yuvarlak) istediğimiz şekilde ayarlıyabiliyoruz. Kütüphane de kullanacağımız elemanın baskı devre kılıfı yoksa kendimiz özel olarak kılıf hazırlayabiliyoruz.Baskı devremizi Tek taraflı ve Çift taraflı olarak çizebiliyoruz.

ares_proteus

 

ISIS’ta devremizi çizip,ARES ortamında baskı devre işlemlerimizi yaptıktan sonra yapmış olduğumuz devrenin 3 boyutlu görüntüsünü program üzerinden gerçeğe yakın bir şekilde görebiliriz.

pcb_proteus

 

I2C, SPI, Ethernet ve hatta USB gibi modern iletişim protokollerinin simülasyonunu tamamen destekler. I2C haberleşme protokolüne sahip olan sıcaklık sensörlerinden ,LCD / TFT ekranlara kadar şematik olarak yerleştirip bağlayabilirler. Anahtarlar, düğmeler, potansiyometre ve tuş takımı gibi aktüatörler gibi bir çok eleman mevcuttur.8,16,32 bit tabanlı işlemciler ile  ARM , Atmel , Microcip gibi bir çok mikroişlemci ile uygulama yapmamıza olanak sağlar.

proteus_kart

Buna Benzer Yazılar Göster !
 • labview_kapak

  Labview : Shift Register

  Merhaba Arkadaşlar , bu yazımda sizlere döngülerde kullanacağımız ‘Kaymalı Kaydeciler’ den…
 • mors_code

  Arduino İle Mors Alfabesi Yapma

  Merhaba Arkadaşlar,bu yazımızda Arduino ile Mors Alfabesi yapacağız.Uygulamayı yapmadan ön…
 • labview_kapak

  Labview : While Döngüsü

  Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda programlama dillerininin neredeyse tamamında kullanılan ya…
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
 • Kablosuz-internet-Bağlantısı

  Kablosuz Haberleşme Yöntemleri

  Kablosuz Haberleşme Nedir ? Kablosuz iletişim herhangi bir kablolu iletken olmadan iki vey…
 • 090b-release

  Fritzing Nedir ?

  Fritzing, Arduino ve diğer elektronik tabanlı projelerde prototipten üretime geçerken üret…
 • 20161203_165419

  Basit Yoldan Flex (bend) Sensör Yapımı

  Merhaba arkadaşlar. Bugünkü yazımızda kendi Flex sensörümüzü yapmayı öğreneceğiz. Önceki y…
Daha Fazla Göster -  Temel Elektronik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bak Bakalım ?

Labview : Shift Register

Merhaba Arkadaşlar , bu yazımda sizlere döngülerde kullanacağımız ‘Kaymalı Kaydeciler’ den…