Ana Sayfa Temel Elektronik Proteus : Elektronik Devre Tasarımı

Proteus : Elektronik Devre Tasarımı

4 min read
0
0
1,045

Baskı devre kartı (PCB = Printed circuit board), elektronik devre elemanlarımızı monte etmek için yüzeyi iletken  yollar ve adalar ile kaplı, yüzeyler arasında ise içi lehim kaplı delikler içeren değişik yalıtkan materyallerden yapılmış plakalardır.PCB işlemini gerçekleştirmek  için bize yardımcı olabilecek bir çok devre çizim ve simulasyon programı vardır.

pcb

 

Labcenter Electronic firmasının bir ürünü olan Proteus görsel olarak elektronik devrelerin simülasyonunu yapabilen  devre çizimi, simülasyonu, animasyonu ve PCB çizimi programıdır. Mikroişlemcilere yüklenen .HEX dosyalarını da çalışabilmekdir. Proteus her geçen gün genişleyen bir bir kütüphaneye sahiptir. Proteus programı sanal bir laboratuvar gibidir. Her türlü elektrik/elektronik devre şemasını Proteus yardımıyla bilgisayar ortamında deneyebilirsiniz. Devredeki elemanların değerlerini değiştirip yeniden çalıştırır ve sonucu gözlemleyebilirsiniz. Bu program, binlerce elektronik eleman içeren devre tasarımlarının üretiminde bile kullanılabilmektedir. Proteus programı ISIS ve ARES olmak üzere iki alt programdan oluşur.

ISIS

ISIS’ta,Elektronik devre çizimi gerçekleştirebiliriz.Bunu yaparken bir çok elektronik devre elemanından faydalanabiliriz. Direnç,Kondansatör,Transitör,Diyak,Triyak,Diyot,Lamba,Bobib,Trafo gibi bir çok eleman ISIS’ın kütüphanesinde mevcuttur.Bu elemanların değerleriyle istedğimiz gibi oynayabiliriz. Devremizi çizdikten sonra akım ve gerilim değerlerini ölçebiliriz. Osilaskop ile dalga şekillerini, frekansını ve genliğini görebiliriz.

ısıs_proteus

ARES

ISIS’ta çizmiş olduğumuz devreleri olan  ARES ortamına aktararak baskı devre çizimi işlemimizi gerçekleştirebiliriz. Ares ortamında baskı devremizi yaparken, yolların kalınlığını,elemanların gireceği noktaların şeklini (Kare,yuvarlak) istediğimiz şekilde ayarlıyabiliyoruz. Kütüphane de kullanacağımız elemanın baskı devre kılıfı yoksa kendimiz özel olarak kılıf hazırlayabiliyoruz.Baskı devremizi Tek taraflı ve Çift taraflı olarak çizebiliyoruz.

ares_proteus

 

ISIS’ta devremizi çizip,ARES ortamında baskı devre işlemlerimizi yaptıktan sonra yapmış olduğumuz devrenin 3 boyutlu görüntüsünü program üzerinden gerçeğe yakın bir şekilde görebiliriz.

pcb_proteus

 

I2C, SPI, Ethernet ve hatta USB gibi modern iletişim protokollerinin simülasyonunu tamamen destekler. I2C haberleşme protokolüne sahip olan sıcaklık sensörlerinden ,LCD / TFT ekranlara kadar şematik olarak yerleştirip bağlayabilirler. Anahtarlar, düğmeler, potansiyometre ve tuş takımı gibi aktüatörler gibi bir çok eleman mevcuttur.8,16,32 bit tabanlı işlemciler ile  ARM , Atmel , Microcip gibi bir çok mikroişlemci ile uygulama yapmamıza olanak sağlar.

proteus_kart

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
  • Mosfet ile Lamba Yakma Devresi

    Selam Arkadaşlar , Beş devreden oluşan projemizin üçüncü devresine gelmiş bulunmaktayız.Bu…
  • Maddeler Elektriği Nasıl İletir?

    ELEKTRİK ; Elektronların akışına denir. Peki hangi maddeler elektronlarını sen sağ ben sel…
  • OP-AMP : Gerilim İzleyici

      Selam Arkadaşlar , Sizinle bir elektronik devre projesinin bir parçasını daha  paylaşaca…
Daha Fazla Göster -  Temel Elektronik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Örümcek Robot Yapımı

Merhaba Arkadaşlar bu yazımda sizlere Sakarya Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü …