Ana Sayfa Genel Türk Mekatronik : Yerli Elektrikli Araç Projesi

Türk Mekatronik : Yerli Elektrikli Araç Projesi

6 min read
0
2
919
IMG-20161222-WA0004

Yerli Elektrikli Araç Projesi, Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Kulübü üyeleri tarafından kurulan TÜRK MEKATRONİK takımının, üzerinde yoğun araştırmalar ve çalışmalar yaparak gerçekleştireceği, sanayiye ve ülkemize hem yerli elektrikli araç, hem de buna bağlı teknolojiler konusunda katkı sağlamasını amaçlayan bir projedir.

Proje, mekanik ve elektronik ana başlıkları altında mekanik tasarım, hareket sistemleri, uzaktan haberleşme, kontrol sistemleri ve otomotiv elektroniği alanlarında birikimleri ortaya çıkarmak, bu sistemleri geliştirerek birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamak ve bilimsel yollar açmak hedefleriyle gerçekleştirilmektedir.

Türk Mekatronik Takımı Kimdir ?

Türk Mekatronik Takımı Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin, öğrenciler arasında bilimsel etkinliklerin yaygınlaşması amacı ile 2002 yılında kurduğu bir öğrenci birliğidir.Vizyonu,Enerji üretim ve kullanımının en önemli konulardan olduğu günümüz dünyasında, güneş arabası ve elektromobil konusunda enerjiyi en verimli şekilde kullanmak, gelişen teknolojiyi sürekli olarak aracımıza uygulamak; buna bağlı olarak yarışlardaki derecemizi her sene yükseltmektir.Misyonu ise Alternatif enerjili araçlar ve elektromobil teknolojisini geliştirerek, çağın teknolojisini yakalamak, yaygınlaştırmak, fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltmaktır.

TürkMekatronik

Elektromobil Nedir?

Elektrikli otomobillerin , otomotiv endüstrisinde ileride önemli bir etkisinin olacağı düşünülmektedir. Bu türdeki arabaların yakıt tasarruf yanında şehir kirliliğini düşüreceği ve karbon emisyonunu azaltacağı sanılmaktadır. Karbondioksit emisyonunun azalma derecesi elektrik üretimine bağlı olup %30′luk bir azalma beklenmektedir.

Elektrikli otomobil bir veya daha fazla elektrik motoru kullanarak, bataryalardan ve diğer enerji depolama cihazlarında depoladığı elektriği kullanarak mekanik enerjiye çevrilip sürülen otomobillerdir. TÜBİTAK yarışlarına katılacak Elektromobil araçları 3 kW/h batarya enerjisiyle çalışan iki kişilik otomobildir.

Elektromobil, şarj edilmiş olan bataryalarından aldığı elektrik enerjisiyle motor başta olmak üzere tüm sistemlerini çalıştıran, herhangi bir fosil yakıt veya ek enerjiye gerek duymayan araçtır. Yapılan araştırmalara göre elektromobiller km. başına 0,7 – 1,5 kuruş harcamaktadır. Bu yönleriyle fosil yakıtlı araçlardan en az 10 kat daha az maliyetlidir.

TürkMekatronik_arac

Yenilenen Araç Konsepti

TM-Beta Kocaeli Üniversitesi mühendislerinin birlikte çalıştığı TürkMekatronik takımının 3. elektromobil spor aracıdır. Bu araçla amacımız Tübitak Efficiency Challange Electric Vehicle yarışlarında birinci olmak kadar günlük kullanıma ve piyasaya uygun bir iş çıkarmaktır.TM-Beta adlı aracımızda birçok üniversitenin elektromobilinden farklı olarak yerli özel üretim bir hub motor akademisyen desteği ile bizim tarafımızdan üretilecektir. Yeni aracımızın diğer dikkat çeken özelliği ise karbondan yapılan kabuk ve şasi, alüminyum metal aksam sayesinde ağırlığın 180 kg olmasıdır. Bu ağırlığın getirdiği özellik ise sürtünme katsayısının 0.26 olması ve bu sayede minimum enerji harcamasıdır. 3500mm-1700mm olan aracımızdaki diğer yerlilikler ise Batarya Yönetim Sistemi, Telemetri,Yerleşik Şarj Birimi ve CAN-Bus. Ustalık eserimiz olacak olan TM-Beta Ağustos ayında yollarda olacak.

 

 

TürkMekatronik_analiz

 

FACEBOOK :    turkmekatronik41.
İNSTAGRAM : turkmekatronik
SİTE :                 turkmekatronik.net

Buna Benzer Yazılar Göster !
 • labview_kapak

  Labview : Shift Register

  Merhaba Arkadaşlar , bu yazımda sizlere döngülerde kullanacağımız ‘Kaymalı Kaydeciler’ den…
 • mors_code

  Arduino İle Mors Alfabesi Yapma

  Merhaba Arkadaşlar,bu yazımızda Arduino ile Mors Alfabesi yapacağız.Uygulamayı yapmadan ön…
 • labview_kapak

  Labview : While Döngüsü

  Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda programlama dillerininin neredeyse tamamında kullanılan ya…
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
 • eee

  Akış Diyagramları

    Canlar size daha önceki yazılarımda algoritmanın nasıl oluşturacağından bahsetmişti…
 • what-is-java-used-for

  Java Eğitimi #2

  Merhaba arkadaşlar Bazı tanımlamalar ve veri türlerine göz atıp basitçe bir örnek çözdüğüm…
 • kedicad-logo-small

  KediCAD’te G-CODE

  Öncelikle G-Code nedir onu tanıyalım. G-Code: G-Code birçok çeşidi olan nümerik kontrol am…
Daha Fazla Göster -  Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bak Bakalım ?

Labview : Shift Register

Merhaba Arkadaşlar , bu yazımda sizlere döngülerde kullanacağımız ‘Kaymalı Kaydeciler’ den…