Ana Sayfa Arduino SAÜRO – Akıllı Araba

SAÜRO – Akıllı Araba

4 min read
0
3
1,505

Her üniversitede olduğu  gibi Sakarya Üniversitesi’nde de birçok proje gerçekleşiyor. Bu yazımda projelerden birtanesini ele almak istedim.  Proje, Sakarya Üniversitesi Robot Topluluğu (SAÜRO)’nun gerçekleştirmiş olduğu akıllı araba projesidir. Bu proje bir SAÜRO eğitim projesi olarak gerçekleştirilmiş ve ürünün üniversite öğrencilerine gömülü sistemin tanıtımı için kullanılacağı öngörülmüş.

 

Bu kapsamda Android işletim sistemi yüklü akıllı telefonlar için uygulama 1461248_790887554323861_8620389044931381248_ngeliştirilmiştir. GooglePlay’ den uygulamayı indiren herkes aracı kullanabiliyor.  

Ayrıca telefon hareketi algılanarak RC-Jip ‘e (oyuncak jip) bluetooth aracılığıyla komutlar gönderilerek aracın hareketi sağlanmıştır. Çarpma korumalı, kademeli yön ve hız kontrollü, bir araç geliştirilmiştir. Stant görevlisi yetki vermeden yani RFID (Öğrenci kimlik) kartını aracın üzerinde bulunan RFID kart okuyucusuna okutmadan araç ziyaretçi (öğrenci) tarafından kullanıma geçmeyecek şekilde tasarlanmıştır.

 

Mimari v1

Akıllı telefon (Android işletim sistemli) tarafından sensörler yardımıyla telefonun Y ve Z düzlemindeki derecesi algılanarak aracın hareketi için komutlar gönderecek yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım sayesinde RC aracımıza on kademe sağa, on kademe sola olmak üzere yön verilmiştir. Yine onar kademe olmak üzere ileri ve geri hız ayarı yapılabilmektedir.

Mobil cihazın X,Y,Z ordinat sistemindeki görüntüsü

Mobil cihazın X,Y,Z ordinat sistemindeki görüntüsü

Araç üzerindeki tüm kodlamalar Arduino IDE’si ile geliştirilmiştir. Nesneye Dayalı Programlama metodolojisi kullanılmıştır.

Aracın Ultrasonik sensörler ve bu sensörlerin yazılımsal olarak ileri-geri motor kontrolüne yani hız kademesine müdahalesi sayesinde ön ve arkadan olası çarpmalara karşı önce yavaşlatılması ve gerektiğinde durdurulması sureti ile korunması sağlanmıştır.

Lcd panel aracılığıyla aracın durumu hakkında kullanıcıya anlık bilgi verilmektedir. Bu sayede cihaz bluetooth bağlantı durumu, yetki durumu, aracın hızı ve yönü ile alakalı bilgiler kullanıcıya sunulmuştur.

Dayanıklılığı sürdürülebilir kılmak için çarpmaya karşı sensörler ve yazılımsal iyileştirmeler aracığıyla önlemler alınmıştır.

Open Source projenin kodlarına github üzerinden erişebilirsiniz.: https://github.com/saurobot

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
  • Fikir ve Tasarım : Cam Filament

    Merhaba arkadaşlar bu yazımda Fikir ve Tasarım yarışmasına katıldığım projemden size bahse…
  • H Köprüsü İle Motor Sürme

    Merhaba Arkadaşlar , Elektronik devremizin son aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Seriyi son …
  • Mosfet ile Lamba Yakma Devresi

    Selam Arkadaşlar , Beş devreden oluşan projemizin üçüncü devresine gelmiş bulunmaktayız.Bu…
Daha Fazlasını Yükle - Reyhan Dursun
Daha Fazla Göster -  Arduino

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Fikir ve Tasarım : Cam Filament

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Fikir ve Tasarım yarışmasına katıldığım projemden size bahse…