MAC VS PC

17 min read
0
0
642

Herkese merhabalar bu yazımızda kendi tecrübelerime de dayanarak PC(Personal Computer) ve MAC(Macintosh)  arasında ki farkları , dezavantajları hangisi neden tercih edilmeli , edilmemeli yada çok mu fazla fark var gibi konuları konuşacağız.

Öncelikle sormamız gereken soru şu  alacağımız bilgisayarı ne için kullanacağınız karar vermeliyiz. Taşınabilirlik sizin için önemli mi? Ne kadar pil süresi istiyorsunuz ? Oyun oynayacak mısınız?

PC ile MAC ‘i Tarafsız Olarak Karşılaştıralım

Pc her yerde sıklıkla karşılaştığımız bilgisayarlardır genelde bu bilgisayarların üzerlerinde kurulu olan işletim sistemi(Operating System)  Windows , GNU/Linux(Linux’u GNU ile beraber yazdım çünkü Richard Stallman çok kızıyor ) vb. şeklinde işletim sistemleridir.MAC bilgisayarlar ise bildiğimiz üzere Apple firması tarafından üretilen bilgisayarlardır üzerlerinde yine Apple’ın kendi yaptığı işletim sistemi mevcuttur MacOs.

Bu bilgisayarlarda günlük rutin işlerimizi rahatlıkla yaparız , yaparız da bu işleri akıcı bir şekilde yapmak için yüksek donanım gerekir donanımdan kastım ekran kartı(GPU ekran kartı işlemcisi mühim burada) , işlemci(CPU) ,RAM(Random Access memory) vb. gibi işte burada biraz karar vermeye başlıyoruz. Şu şekilde devam edelim kategorize edelim yapacağımız işleri ve durumlara göre Pc ve Mac’i karşılaştıralım.

Donanım Olarak Karşılaştıralım

macIc

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi donanım bizim için ilk etmen. Donanım açısından Mac masaüstü bilgisayarları all in one (hepsi tek yerde ekran , donanım) ve sadece kasa şeklinde daha doğrusu küçük kutular şeklinde satılan Mac bilgisayarlarda vardır bu bilgisayarlarda herhangi bir yükseltme(upgrade) işlemi yapmak istediğinizde uzman kişilerden yardım almak zorunda kalabilirsiniz ki söz konusu Apple olunca tabi fiyatlarda uçacaktır tabi kişi kendide yapabilir bu yükseltmeleri yani burada bilgisayarı hazır aldığımız için pek bir seçme hakkımız yoktur.

main

Pc ye baktığımızda kişi bağımsız olarak istediği bileşenleri toplayabilir kendi hangi donanımı istiyorsa onu sistemine dahil edebilir ve en önemlisi  kendi belirlediği bütçede sistem toplayabilir. Sistemini toplarken de ileriye yönelik toplayıp ileriki zamanlarda kendi upgrade’lerini rahatça yapabilir. Dizüstü bilgisayarlar açısından baktığımızda zaten  ilk başta ne alırsak o dur dizüstü bilgisayarlarda iki platform içinde ssd , ram gibi basit upgrade’ler mümkün tabi bazı üst seviye dizüstü bilgisayarlar için günümüzde ekran kartı yükseltmesi de mümkün oluyor.

İşletim Sistemi Olarak Karşılaştıralım

os_x_windows_thumb800

Şimdi yukarıda donanımdan bahsettik maliyetli olduğundan ve ne kadar yüksek donanım o kadar performans dedik. Şimdi şöyle bir durum var Mac pahalı fakat yazılımcılar , grafikerler , ses stüdyoları neden Mac tercih eder Apple markasından dolayı hava olsun diye Mac tercih etmezler çünkü adamlar bu bilgisayarla iş yapıyor işlerine geldiği ve randıman aldıkları için Mac tercih ederler. Burada herkesten duyduğumuz Mac’in işletim sistemi var ondan tercih ediliyor aynen öyle. Sistem hiçbir şekilde aksamıyor bu şehir efsanesi değil gerçek sistem herhangi bir şekilde kendini kapatmıyor(donanımsal arızası yoksa tabi). Aldığımız Mac bilgisayarın donanım özellikleri düşük bile olsa muadili bilgisayarlardan daha performanslı ve akıcı çalıştığını görüyoruz. Çünkü donanım ve işletim sistemi aralarında o kadar güzel anlaşıyorlar ki sıkıntıya mahal vermiyorlar. MacOs da geri planda bir sürü gereksiz servis çalışmıyor çünkü. Tabi bunlar iyi hoş güzel ama piyasada istediğiniz her programı MacOs’ da bulamıyorsunuz(tabi eskisi kadar değil büyük programları bulmak mümkün) misal yeni bir video oyunu çıktığında Mac platformuna gelmesi yılları buluyor Pc de ücretsiz olan bazı programlar , oyunlar Mac’de paralı olabiliyor. MacOs çok aşırı kapalı bir işletim sistemi olduğu içinde bazen çok bağlayıcı olabiliyor her istediğinizi yapmıyorsunuz en basit örnek telefondan Mac’e bir dosya atmak istediğiniz zaman bile ek yazılımlar kurup oradan transferi gerçekleştiriyorsunuz bu su götürmez bir gerçek MacOs aşırı derecede kapalı bir sistem ama işimiz sadece kod yazmak , grafik programlarıyla uğraşmaksa başka hiçbir şey yapmayacaksak biçilmiş kaftan.

Pc’yi Windows daha çok kullanıldığı için Windows üzerinden anlatmaya çalışacağım.Windows dünya çapında en çok kullanılan işletim sistemi bunun sebebi Windows’un çok kolay ve ulaşımın basit olması aşağı yukarı her sisteme kurulabiliyor olması  bir çok versiyonun olması gibi .İlk öncelikle biz bir programı Windows’ta çalıştırmak istersek allem ederiz kallem ederiz o programı çalıştırırız çalışmazsa muadili bir program kesin vardır.Yeni çıkan oyunlar genelde konsollarla birlikte Pc’ye çıkar çıkmazsa en fazla 1 sene sonra Windows’a kesin çıkar (sadece konsola çıkan oyunları ayıralım burada) yani kısacası Windows kullanım kolaylığı ve desteklediği program sayısı ile gönüllerimizi fethetti. Ama sorun şu ki Windows durduk yere kendini durduruyor , anlamsız bir şekilde sistemi komple kapatıyor çok iyi bir sistemimiz var ama Windows yavaş çalışıyor.Bu yavaşlığın temel sebebi Windows altında çalışan servislerden kaynaklanıyor Windows kullansa da kullanmasa da servisleri sürekli çalıştırıyor tabi bu servisleri kapatmak mümkün(cmd->services.msc)  ama neyi kapattığımızı bilmez isek Windows bu sefer daha kötü çalışıyor istediğimiz şeyleri yapmamaya başlıyor filan bu konuya girersek çıkamayız.  Bu servislerin sürekli çalışması performansı etkileyen en büyük etmen. Çok kolay virüs giriyor sisteme Mac’lerde nadir görürüz virüs girdiğini çünkü aşırı kapalı olduğu için hiçbir şeye rahatlıkla izin vermiyor J.

Yani kısacası başımız ağrısın istemiyorsak ben yüklerim geçerim sistem çok kapalı her istediğimi yapamıyorum bana fark etmez diyorsak Mac. Ben oyun da oynayacağım arada sistem varsın kapansın birazda yavaş çalışsın sorun değil diyorsak Windows.

Pc ve Mac Dizüstüler İçin Pil ve Taşınabilirlik Karşılaştırması

pil

Burada baktığımızda taşınabilirlik ve pil açısında Mac bilgisayarların önde olduğunu görürüz ne açıdan önde mesela son çıkan modellerden biri 930 gram yani bir kilodan daha az pil desek hiç abartısız normal rutin işlerde cidden 10 saati buluyor belki ekran parlaklığı vs biraz daha kısılsa daha fazla bile gider. Pc tarafında tabi Mac’e eş bir çok model mevcut onlarda çok ince belki bazıları daha hafif burada şuna dikkat edilmeli Apple bu incecik bilgisayarlarını 2008 yılında piyasaya sürdü hatta Steve Jobs’ın ünlü tanıtımı vardır bilgisayarı zarfın içinden çıkarıyor tanıtımda neyse son zamanlarda çıkan Pc’ler  bu seviye geleli daha belki 3 sene filan anca olmuştur(bu seviyeye derken düzgün bir şekilde çalışan Pc’lerden bahsediyorum lansmanlarda şov yapılıp sonra hiç piyasaya çıkmayan Pc’lerden bahsetmiyorum). Demek istediğim şey şu herkes yapıyor bu bilgisayarları ince fakat önemli olan tabi bir yerden sonra tecrübe adamlar bu sürelerde bir çok şeyi tecrübe ettiler ve düzelttiler hep daha öndeydiler yani anlayacağınız. Pil konusuna tekrar değinecek olursak Mac bilgisayar aldığımızda pil ömrünü gösteren bir gösterge var pil devir sayısı adı altında bu devir sayısı 1000 olduğu zaman %80 ömrü kalmış oluyor pilinizin yani 1000 kere şarj ettikten sonra anca daha %20 ‘si kullanılmış oluyor ki bir kere şarj edince de hemen devir sayısı artmıyor 2 -3 şarja artıyor benim gözlemlediğim gel gör ki normal Pc’lerde makineyi ilk alıyoruz 3 – 5 ay güzel şarjı 6 – 7  saat civarı gidiyor sonra bir bakıyoruz pil ömrü bitmiş yavaş yavaş pil süresi azalıyor pil ve taşınabilirlik açısından Mac almak daha mantıklı olabilir.

Kendim Hangi Sistemi Kullanıyorum ?

Benim hem Mac’im hem Pc’im var yukarıda yazdığım cümleler tamamiyle kendi gözlemlerim tecrübelerim iki platforma da bir hayranlığım yok. Mac bilgisayar taşınabilirliği ve pili ile beni hiç yarı yolda bırakmadı(defterimden daha hafif nerdeyse) incecik tasarımın içine dünya kadar donanım sığdırmışlar ve sorunsuz , fazla ısınmadan çalışıyor ise bu takdir edilmeli bence. Pc ise yine çok sevdiğim evde sabit bir şekilde duran (taşınabilirliği pek kolay olmuyor pil ömrü de yetersiz biraz) oyunları oynayabildiğim ekranın daha büyük olması nedeniyle çalışması daha rahat olan diğer bilgisayarım. Kısacası bence taşınabilirlik ve pil istiyorsak Mac burada şöyle bir durum var proje ile uğraşan insanlarsanız Mac’in 13.3 inch ekranı sizi zorlayabilir(dizüstü için geçerli tabi) bu diğer bir dezavantaj olabilir. Sabit bir yerde çalışıyorsak sürekli Pc tercih edilebilir(yine dizüstü için konuşuyorum).

Herkese iyi çalışmalar.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Bilişim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Yakın Zamanın Umut Vadeden Enerjisi

Bilindiği üzere dünya üzerindeki çatışmaların, savaşların en büyük etkeni enerji ihtiyacın…