Ana Sayfa Genel Egesim’de Yaşadığım Kötü Olaylar

Egesim’de Yaşadığım Kötü Olaylar

10 min read
1
1
1,460

Merhaba arkadaşlar ,

Bu yazıda Egesim adlı bir firmanın GOSB içerisinde bulunan fabrikasında yaşadığım olayları sizlere anlatmak istiyorum. İş başvurusu için kariyer.net üzerinden bir başvuru yapmıştım. Sonrasında sözde insan kaynakları müdürü tarafından arandım ve mülakata davet edildim.

Günlerden Cumartesi idi. Görüşme saat 9’da başlayacaktı , ben erken bir saatte oradaydım. Belli bir süre sonrasında içeri alındım ve iş başvurusu için bir belge doldurmamı istediler. Gerekli dökümanı doldurdum ve sonrasında beklemeye başladım. Sözde insan kaynakları müdürü , orada bulunan bir personelin yanına beni verip atölyeyi gezdirmesini söyledi. Arkadaşların çalışmalarını inceledim,sistemi az çok anlamaya çalıştım. Sonrasında İK müdürü beni yanına çağırdı ve çeşitli sorular sordu.

 • burayı nereden buldun ,
 • ne kadar tecrüben var ,
 • ne zaman başlayabilirsin ,
 • kaç para istiyorsun,

vb. sorulardı. Sonrasında beni fabrikanın genel müdürü ile görüştüreceğini söyledi. Görüşme öncesi bana aklınca tüyolar vermeye çalıştı. İşte müdürümüz ODTÜ mezunu , bu işin piri , mülakat esnasında senin sabrını ölçecek falan dedi. Seni aklınca kızdıracak senin bu durum karşısında nasıl bir tepki vereceğini görecek dedi. İyi güzel dedim, sorun yok.

Neyse, görüşmeye gittik. Dakika 1 gol 1 derler ya hani , görüşmenin hemen başında beni sınamaya başladı. Kendini beğenmiş , karşı tarafı küçümseyen tavırlarla sorularını sordu. Bildiklerimi söyledim , bilmediklerimi söylemedim. Adam gayet net cevaplar istiyordu. Tipik bir yönetici misali. Biliyorsan biliyorsun , bilmiyorsan bilmiyorsun. Başka türlü anlaşamıyorsun zaten. Yaklaşık yarım saat sonrası mülakatımız sonlandı ve otomasyon sorumlusu ile görüşeceğimi söyledi. O kişiyle de bir görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşme gayet normal geçti. Sonrasında tekrar o genel müdür denen kişi geldi ve maaş konusunda konuştuk. 4.250 Tl bir fiyat istemiştim. Bana dedi sana o parayı veremeyiz , 2500 tl veririz dedi. Ben o paraya çalışamam kusura bakmayın deyince en son sana 4.000 TL veririz dedi. Tamam dedi seninle çalışabiliriz. Bende bu konuyu ailemle danıştıktan sonra size en geç pazartesi gününe kadar haber vereceğim dedim. Bu şekilde anlaştık ve fabrikadan ayrıldım. Aradan 1 saat falan geçmişti. Baktım ki telefonum çalıyor, arayan sözde İK müdürü idi. Kusura bakmayın biz sizden sonra gelen arkadaşla anlaşma sağladık , yaptığımız etik değil biliyoruz ama kusura bakmayın size olumsuz bir dönüşümüz oldu dediler. Bende sinirden ne diyeceğimi bilemedim tabi. Dedim ki bu kadar iyi referanslı olan bir firmada bile bu tarz olumsuz olaylar nasıl olabilir, ayıp dedim ya. İnsan bunu nasıl yapabilir. Bu benim için büyük bir tecrübe oldu. O günüm zaten kabus gibiydi yani , kendimde değildim tabiri caizse. Neyse aradan 2 hafta falan geçti , bir kişiyle tanıştım. Arkadaş yeni mezun olmuş , askerden gelmiş , işe başlayacakmış. Dedim nerede başlayacaksın , dedi ki Egesim de başlayacağım. He dedim tamam 🙂 Her neyse arkadaşa da başımdan geçen olayı anlatmıştım. Arkadaşta bu konuda biraz üzüldü tabi ki , normalde Anadolu’nun bir köyünde yaşayan iş bulma umuduyla Gebze’ye gelen birisi için olumsuz bir durumdu tabi ki anlattıklarım. Aradan 2 gün falan geçti arkadaş işe başladı. İşe başladıktan 3 gün sonra beni aradı ve işime son verdiler dedi. Açıkçası çok şaşırmamıştım. En azından 2 ay falan bir deneme süresi olur falan diye düşündüm. Bu süre 2-3 gün sürmüş. Neden olarak temel bilgi eksikliği falan filan mazeretlerini düzmüşler. Bende de başka çocuğun bile inanmayacağı bahaneler sürmüşlerdi.

Bu yazıyı yazmamdaki amaç , sözde yönetici bozuntularının insanların hayalleriyle umutlarıyla oynamayı bırakmaları. Hiç kimse annesinin karnında öğrenmedi bu işleri, gençlere bu konuda belli bir süre tanınabilir. Eminim tanındığında çok güzel şeyler oluyor. Zaten verdiğiniz para da asgari ücretin biraz fazlası. Ne verdin ki ne istiyorsun sen , bu arada bu arkadaş  2500 TL ‘ye anlaşmış ki bu para bile geçinmek için günümüz şartlarında tartışılabilir bir para diye düşünüyorum hele ki Gebze, İstanbul gibi bir yerde yaşıyorsan kiralar zaten 1000 TL’den başlıyor. Birde bu genel müdür arkadaşla anlaşınca evini falan tut demiş. Eğer arkadaş bu evi tutmuş olsaydı , en 2000-3000 Tl masraf etmiş olacaktı. İşten çıkardıktan sonra ne olacaktı,kim verecekti bunun hesabını. Siz milyonları götürüyorsunuz ama bu hayalleriyle oynadığınız kişileri zor duruma sokuyorsunuz. Lütfen kişilerin hayalleriyle oynamayın. Gençlere şans vereceksiniz ki bir şeyler yapsınlar. Bu yazımı okuduktan sonra piyasaya yeni atılacak genç mühendis arkadaşlar da piyasanın ne düzeyde olduğunu anlamış olurlar umarım.

İSMİNİ VERMEYEN KULLANICI 

 • ROBOİK 2018

  Yerli ve milli teknolojilerle ülkemizi güvenli bir geleceğe taşıyalım slagonuyla Savunma S…
Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Genel

1 Yorum

 1. kağan küçük

  7 Nisan 2018 at 10:23

  Çalışıp bu silindirlere müdür nasıl olunur göstermeliyiz!

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…