Ana Sayfa Labview Labview : Flat Sequence

Labview : Flat Sequence

3 min read
0
0
1,702

Merhaba Arkadaşlar , Bu yazımda Labview’de sıralı işlemlerde kullanacak olduğumuz’ Flat Sequence’ yapısı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Labview_Flat_Sequence_logo

 

Labview programında işlemlerin sıralı olarak yapılması istenirse “Flat Sequence“ yapısı kullanılmalıdır. Flat Sequence için  Programming > Structures > Flat sequence fonksiyonu kullanılır. Flat Sequence yapısında aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi istenildiği kadar çerceve eklebilir.Bunun için çercevenin köşesine sağ tık yapılarak ‘ Add Frame After ‘ seçilmelidir.Program çalışmaya başladığı zaman  en soldaki çerçevedeki işlemler yürütülür.Daha sonra sırasıyla diğer çercevedeki işlemler yürütülür.Bir çerçevedeki işlemlerin tamamı bitmeden , asla bir sonraki çerçeveye geçilmez.Böylece işlemlerin arda arda yapılması sağlanmış olur.

arduino_flat_seq

 

Aşağıdaki programı çalıştırdığımız zaman şekilde de görüldüğü gibi önce birinci çerçeve çalışmaya başlayacaktır.Programımızı bu şekilde adım adım çalıştığını görmek için üst tarafta bulunan ampul şeklinde ki ‘Highlight Execution’ düğmesini aktif etmemiz gerekmektedir.Daha sonra işlemini bitirdikten sonra diğer çerceveler işlemlerini yapacak ve program sonlanacaktır.

Labview_Flat_Sequence_block

Örnek: program çalıştırılmaya başlandğı zaman birinci çercevenin  açıklama göstergesinde “Program çalışıyor” yazısı görünecek , yarım saniyede bir sayaç değerini arttırarak sayaç sonundaki değerin karesini alacaktır.Sayaç sonunda  1. Çerçeve işlemleri sonlanacağından ikinci çerçeveye geçilerek programın kaç saniye çalıştığı gösterilirilecektir.Ardından 3. Çerçeveye geçilerek açıklama göstergesine “program bitti” yazacak ve  program sona erdirilecektir.Pogramın ön paneli ve blok diyagramı aşağıda gösterilmiştir.

 

Labview_Flat_Sequence_fro

Labview_Flat_Sequence_block_alll

Programa buradan http://bit.ly/2k6LIQI ulaşabilirsiniz.Bir daha ki yazıda görüşmek üzere !

Buna Benzer Yazılar Göster !
  • Raspberry Pi IP Adresi Öğrenme

    Merhaba Arkadaşlar, bu yazımızda Raspberry Pi’nin IP adresini bulmayı göstereceğim. Raspbe…
  • Raspberry Pi İlk Kurulum

    Merhaba Arkadaşlar, bu yazımızda Raspberry Pi’ye Raspbian İşletimi Sistemi kurulumunu anla…
  • Raspberry Pi Giriş

    Raspberry Pi Nedir ? Raspberry Pi, Birleşik Krallıklardaki okullarda bilgisayar bilimini ö…
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Labview

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Raspberry Pi IP Adresi Öğrenme

Merhaba Arkadaşlar, bu yazımızda Raspberry Pi’nin IP adresini bulmayı göstereceğim. Raspbe…