Ana Sayfa Raspberry Pi Raspberry Pi Giriş

Raspberry Pi Giriş

5 min read
2
0
2,494

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda, sizlere Raspberry Pi hakkında bilgiler vermek istiyorum. Öncelikle  “ Raspberry Pi nedir? ” Sorusunu cevaplarsak;

Raspberry Pi, Birleşik Krallıklardaki okullarda bilgisayar bilimini öğretmek için Raspberry Pi Vakfı tarafından geliştirilen tek kartlı bir bilgisayardır. Bu tek kartlı bilgisayarın maliyetinin ucuz olması ve çok amaçlı olarak kullanılabilmesinden dolayı teknoloji severler hobi olarak hatta bazıları bu tek kartlı bilgisayarlardan para kazanmak için kullanmaya başladılar. Ve şuan büyük bir kitle bu kart ile proje geliştirmek için uğraşıyor.

İlk başlayanlar için kaynaklar çok fazla ve kısa bir sürede kendi uygulamalarını yapabilirler. Bu yazının devamı niteliğinde olacak sonraki yazılarda uygulamaları adım adım yazacak hatta video ile göstermeye çalışacağım.

Evet Raspberry Pi ile ilgili bilgilere devam edelim, Raspberry Pi ilk versiyonu (A)  256 MB RAM’ e sahipken B versiyonu 512 MB ve en son çıkan Raspberry Pi 2 versiyonu 1 GB RAM’ e sahip ve Raspberry Pi 2, Raspberry Pi B’ den 6 kat daha hızlı. VideoCore IV GPU grafik işlem birimine sahip. Dahili veri depolaması yok, veri depolamak ve işletim sistemini kurmak için harici bir SD karta ihtiyaç duyuyoruz.

Raspberry Pi’ ler yavaş yavaş gerçek bilgisayarlara yaklaşıyor belki de ilerde bilgisayar olarak Raspberry Pi’ yi kullanacağız. Raspberry Pi’ nin USB girişleri (sayıları versiyona göre değişiyor. B versiyonunda 2 tane,  B+ versiyonunda ve  2 versiyonunda 4 tane var. Bu USB girişlerine mouse, klavye, USB camera takılabilir. Kendi kamera modülü kullanılarak daha kaliteli çekimler yapılabilir.

raspberry Pi

Raspberry Pi’ yi bir bilgisayar gibi kullanmak için gereken donanımlar; Monitör (HDMI girişli) , mouse, klavye, kulaklık ve internet isterseniz modem bağlantısı ekleyebilirsiniz. Yanında gelen güç adaptörü ile  veya Micro USB kablosu ile bilgisayardan güç alarak çalıştırabilirsiniz.

Raspberry Pi’ nin teknik özelliklerini yazının altında tablo olarak vereceğim. Bu yazıda sizlere anlatmak istediğim hobi veya iş olarak bu kart ile çalışarak neler yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız hayallerinize başvurun. Raspberry Pi, internet ve projenizde kullanacağınız donanımlar elinizde varsa hayalinizi gerçekleştirmek için sadece biraz kod bilgisine ve araştırmaya ihtiyacınız olacak.

Kendi Akıllı ev projenizi,  Android tabanlı uzaktan kontrollü arabanızı, Quadcopterinizi, Web sunucunuzu ve daha neler neler yapabilirsiniz. Belki siz ilk yapılacak bir projeye öncü olursunuz. Bu bölümde temel konuları işleyeceğim ve elimden geldiğince herkesin rahat bir şekilde  uygulama yapması için adım adım yazacağım ve gelen sorulara cevap vermeye çalışacağım. Bir sonraki yazımda Raspberry Pi’ ye SD kart ile Raspian işletim sisteminin kurulmasını ve ayarlarının yapılmasını anlatacağım.

Herkese Raspberry Pi ile geçecek güzel günler dilerim 🙂

İyi çalışmalar..

rpi-teknik-tablo

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Ömer Aba
Daha Fazla Göster -  Raspberry Pi

2 Yorumlar

 1. Ali Caner

  17 Haziran 2015 at 12:33

  Selamlar,

  Giriş seviyesi makale olarak güzel ancak dilbilgisi ve yazım kuralları ile ilgili birkaç eleştirim olacak.

  Öncelikle makaleyi “italik” yerine düz metin olarak hazırlamanız daha okunur yapacaktır. Ayrıca paragraflar gereksiz şekilde çok uzun, birbirinden bağımsız konuları ayrı paragraflarda anlatmalısınız. Noktalama işaretlerinden sonra (nokta, virgül vb.) ve parantezlerden önce bir boşluk bırakmanız gerekiyor. Kesme işareti olarak üstten virgül (‘) kullandığınızda kelimeye bitişik yazmanız gerekiyor.

  Bu tarz yazım kurallarına uyarsanız; inanın makaleniz hem daha kolay okunacak, hem de okunduğunda daha rahat anlaşılacaktır. Unutmayın ki Türkiye’de ve Türkler için makale yazıyorsunuz. Sadece biraz dikkat ederek bu hatalardan kurtulmanız mümkün.

  Reply

 2. Omer Aba

  Omer Aba

  29 Haziran 2015 at 12:49

  Merhaba Ali Bey,
  Zaman ayırıp eleştirilerinizi yazdığınız için teşekkür ederim, belirttiğiniz noktalarda daha dikkatli davranacağımı bilmenizi isterim. Yaptığınız her eleştiri sizlere daha iyi yayın yapmamızı sağlar,her zaman açığız eleştirilere.. İyi çalışmalar..

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Raspberry Pi ile Yangın Alarm Uygulaması

Merhaba arkadaşlar, Bu yazımızda sizlere Raspberry Pi ile yangın alarm uygulamasını anlata…