Ana Sayfa Bitirme Projeleri Motor Koruma Kontrol Sistemi (Kestirimci Bakım Uygulaması)

Motor Koruma Kontrol Sistemi (Kestirimci Bakım Uygulaması)

2 min read
8
0
6,194

 

Herkese merhaba. Ben Serkan IŞGIN,

Bu sefer karşınıza eğitim videosu ile değil yapmış olduğum bitirme projem ile çıkıyorum 🙂 Kestirimci bakım özellikle büyük ölçekli fabrikalarda uygulanan, hatta bence her makineye uygulanması gereken bir bakım türüdür. Çünkü kestirimci bakım ile makinenizde oluşacak bir sorunu titreşimler yardımı ile çok önceden anlayabilir ve buna göre önlem alabilirsiniz. Böylelikle ani duruşlar, zaman ve para kayıplarını minimuma indirirken, makinenizin ömrünü artırıp maksimum performans da çalışmasını sağlamış olursunuz.

Kestirimci bakım ile ilgili olarak daha çok şeyler yazılabilir. Kendi adıma bu konuyu çok önemli gördüğüm için bu konu üzerinde bir proje yapmayı uygun gördüm. Projenin nasıl çalıştığını videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz. Umarım beğenirsiniz ve yorum yaparsanız memnun olurum 🙂

NOT: Videonun sonunda da bahsettiğim gibi ara tatile girmek üzereyiz. O sıralarda biraz müsait olacağım. Eğitim videolarına kaldığımız yerden devam edeceğiz…

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Serkan ISGIN
Daha Fazla Göster -  Bitirme Projeleri

8 Yorumlar

 1. abdurrahman ulusoy

  15 Ocak 2016 at 15:08

  s.a. çok güzel bir çalışma. tebrikler…

  Reply

  • Serkan IŞGIN

   Serkan IŞGIN

   15 Ocak 2016 at 18:49

   Aleyküm selam. Yorumunuz için çok teşekkür ederim..

   Reply

 2. Ahmet

  2 Şubat 2016 at 12:36

  Çok güzel bir çalışma olmuş tebrik ediyorum.Spektrum analyser ile aynı mantıkta sanırım.Çünkü spektrum analyser cihazları da piyasada mekanik parçaların titreşiminin belirlemesinde kullanılabiliyor.

  Reply

  • Serkan IŞGIN

   Serkan IŞGIN

   2 Şubat 2016 at 17:00

   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Spektrum Analizi frekans analizi diye geçer. Benim yaptığım olay spektrum değil, zaman formunda yapılan analizdir. Fakat mantık aynıdır. Ayrıca bu yapmış olduğum program ile aldığım verileri videoda da gösterdiğim gibi matlaba aktarıp spektrum analizi de yaptırabiliyorum. Bu projem sizin dediğiniz spektrum analiz cihazları ile aynı mantıkta çalışmaktadır. Yaptıkları iş ayndır.

   Reply

 3. Ahmet

  2 Şubat 2016 at 17:11

  Anlıyorum.Projenizi taşınabilir bir ürün haline getirirseniz daha güzel olabilir.Sanırım piyasada daha çok taşınabilir tarzda kullanılıyor.

  Reply

  • Serkan IŞGIN

   Serkan IŞGIN

   2 Şubat 2016 at 23:21

   Amacım piyasadakilerin aynısını yapmak değil. Piyasadaki el ile ölçüm yapan cihazlar bildiğim kadarıyla sadece titreşim seviyelerini ölçüyor. Şöyle farzedelim. Mesela titreşim cihazı ile belli zamanlarda makine ölçülüyor. Diyelim ki 15 günde bir kere ölçülüyor. Ve bugün ölçtük makinede sıkıntı yok. Ama bir daha ki ölçüme kadar makine günden güne sıkıntı verebilir. Fakat biz zamanı gelmeden ölçüm yapmadığımız için bu sorunu çok büyük olmadığı sürece göremeyebiliriz. Bu durumda ölçüm cihazı bizim işimize çok da yaramamış oluyor. Ama bu sistem, makinenin titreşim seviyesini sürekli ve anlık olarak ölçüyor ve kritik bir durumda otomatik olarak makineyi durduruyor.Yani makine siz başında olsanız da olmasanız da sistem tarafından sürekli kontrol altında tutulmuş oluyor. Kısaca amacım zaten taşınabilir birşey yapmak değil. Bu sistemi hangi makineye kurarsam kurayım o makine üzerinde sürekli kalacak.

   Reply

 4. Eren Sevindik

  5 Eylül 2016 at 10:12

  Merhaba hocam güzel çalışma olmuş fikir de güzel ama merak ettiğim bir şey var. o LCD li 3 kartı tek bir kart ve tek bir LCD ekranda toplanamıyor muydu? yani kullandığın mikrokontrolcünün portları mı yetersiz kaldı acaba onu merak ettim. veya o kartlar hocaların sen işi bitirdikten sonra şu da olsun bu da olsun dediği için mi ayrı oldu 🙂 ?

  Reply

  • Serkan IŞGIN

   Serkan IŞGIN

   6 Eylül 2016 at 18:40

   Merhaba Eren,
   Hepsi tek bir kartta toplanabilir tabi ki. Ona göre daha büyük bir lcd ekran daha fazla porta sahip bir mikrodenetleyici kullanılabilirdi. Ancak bu proje bitirme projem olduğu ve projenin hocaya kalacağını bildiğim için ben o anda elimde olan malzemelerle en kolay yoldan yapmaya çalıştım 🙂 O projeyi ilk dönem yapmıştım ve video o döneme ait. İkinci dönem de bu projeyle uğraştım. Üzerine dc motoru istediğim devirde ayarlayabildiğim bir devre ve ayarladığım devri bana lcd ekranda gösteren başka bir devre daha ekledim. Aslında üzerinde düşünülse farklı özellikler de katılabilir. Ancak dediğim gibi proje hocada kaldığı için şu anda daha fazla bir şey yapamıyorum 🙂

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

12.Ders – mikroC Sigorta Ayarları

  Herkese merhaba. Ben Serkan IŞGIN, Bu dersimizde mikroC’ de kendimce sigorta …