Ana Sayfa Etkinlikler RobotChallenge 2016

RobotChallenge 2016

7 min read
0
0
2,378

Bir okurumuz tarafından (Özgün Özen ve Ekibi) katılmış olduğu Robotchallenge 2016 yarışması hakkında izlenimlerini gönderdi. Sizi okurumuzun izlenimleriyle baş başa bırakalım;

13.sü düzenlenen Avrupa’nın ve prestijli ve En büyük yarışması olan Robotchallenge’ye Çılgın Türkler olarak katılmış bulunmaktayız. 12. Robotchallenge’ye de katılmıştık. Ancak tasarlamış olduğumuz robotların yarışmada bulunan robotların seviyesinde olmadığını daha ilk karşılaşmamızda anlamıştık.

robotchallenge_welcome_roboturka_2016

Buradan yola çıkarak Mart’ta düzenlenecek yarışma için Ekim ayından itibaren çalışmalara başladık. İlk olarak robotun gövdesi tasarlandı. SolidWorks’ta tasarlanan gövde için daha önceden yapılan gövde çalışmalarından esinlenerek üstüne kendi düşüncelerimizi harmanladıktan sonra ortaya güncel kullanmış olduğumuz mekanik aksam çıktı.
robotchallenge_roboturka_mekanik_aksam

Mekanik sorunları giderildikten sonra elektronik kart tasarımına geçtik. İlk olarak elde ürettiğimiz kartlar ile testlerimize başladık. Hem malzeme kalitesi hem de Türkiye’de ki kart üretim ücretlerinden ötürü tasarlamış olduğumuz kartları yurt dışında (Çin’de) ürettirmek zorunda kaldık. Gelen kartlar ise beklentilerimizin aksine verimli ve kalitedeydi. Piyasadan aldığımız işlemcinin sahte olması da elektronik kartta değişime gitmemize neden oldu.
robotchallenge_roboturka_elektronik_aksamrobotchallenge_roboturka_elektronik_aksam_2

Robotun motorlarını kontrol eden sürücüleri yurt dışından temin ettik. Elektronik tasarımından sonra robotun enerjisini sağlayacak olan Li-Po bataryaları arkadaşımızın vasıtasıyla Hong Kong’tan temin ettik. Her şey hazır hale geldikten sonra robotların yazılım aşamasına geçtik.

robotchallenge_roboturka_genel_sase1robotchallenge_roboturka_genel_sase2

Asıl zorluğu ise burada yaşamış bulunuyoruz. Mini Sumo Robotlar 77cm çaplı kenarında 2.5cm beyaz çizgileri bulunan ve “Dohyo” adı verilen sahada aynı anda başlayan 2 robotun birbirini dohyodan ilk dışarıya atan tarafın galip geldiği bir robot disiplinidir. Dünya üzerinde birçok farklı şekilde başlangıç biçimleri olan yarışma olduğundan dolayı Türkiye’de alışık olduğumuzun aksine Robotchallenge farklı bir düzen ile yarışmayı gerçekleştiriyordu.

robotchallenge_roboturka_minisumo_pist

Bundan dolayı yaklaşık 2 ay boyunca robotları farklı şekilde saldırı stratejileri ile yazılımsal olarak donatarak son hazırlıklarımızı gerçekleştirdik. Bu yarışmadan önce robotlarımızı Türkiye’de birkaç yarışmada deneme fırsatı bulduk. Bunlardan dereceler ile ayrıldıktan sonra kendimize olan güvenimiz tamamen yerine geldi. Ve yola koyulduk. Yarışmaya katılmak için katılacağınız robot başına 29 € gibi bir bedel ödememiz gerekti. Ekip olarak 6 robot ile yarışmaya katıldık. Ekibimiz 3 kişiden oluşmaktaydı.

robotchallenge_roboturka_minisumolar

Yarışma düzeni Türkiye’de yarışmalardan tamamen farklı şekilde işliyor. Katıldığımız kategoride 128 farklı ekibin 6şar robottan grup şeklinde dağıtıldığı yarışmada gruplardan ilk 2 robotun üst tura kaldığı bir eliminasyon şekli bulunmaktadır. 2 gün süren yarışmada ilk gün grup maçları düzenlenmekte, ikinci günse finaller gerçekleştirilmektedir. 16 farklı ülkeden 128 robotun bulunduğu grup yarışmalarıdan final bölümüne (Son 32 Robot)  3 robotumuz geçti. Final bölümünde “Wasser(Su)” adlı robotumuz final bölümünde sırasıyla Son 32 turunda Polanya, Son 16 Turunda Litvanya, Çeyrek Finalde İspanya, Yarı Finalde Meksika ve Finaldeyse Letonya’dan ekipleriyle karşılaşmıştır.

robotchallenge_roboturka_sonuclar

Epey yorucu bir o kadar heyecanlı geçen yarışmada daha önceden mini sumo kategorisinde ülkemizden bu yarışmaya katılıp derece alamayan bir çok iyi bütçelere sahip ekiplere nazaran kısık bütçeler ile burada ülkemiz adına mini sumo kategorisinde ilk defa derece almak bizi ayrı bir sevinç kaynağı.  Çalışıldığı takdirde olabileceğini bu kategoride ülkemizden başarı beklemeyen yakın çevremiz ve yabancı katılımcılara göstermek ayrı bir mutluluk kaynağı bizler için.

robotchallenge_roboturka_ekiprobotchallenge_roboturka_ekip2

robotchallenge_roboturka_ekip3

robotchallenge_roboturka_ekip4

 

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Yücel Yılmaz
Daha Fazla Göster -  Etkinlikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

EcubMaker TOYDIY 4in1 3D Yazıcı İncelemesi

Merhabalar, Bugün sizlerle beraber EcubMaker firmasının üretmiş olduğu 4’ü 1 arada (…