Ana Sayfa GMT PLC Yerli PLC : GMT

Yerli PLC : GMT

5 min read
1
0
5,468

Merhaba Arkadaşlar , bu yazımızla beraber Yerli PLC olan GMT PLC hakkında yazılara başlayacağım.  Yazıya başlamadan önce , bize gönderdikleri PLC için GMT PLC ailesine teşekkür etmek isterim.

25 yılı aşan süredir piyasada bulunan GMT’nın asıl faaliyet konusu makine üretiminde ve fabrika otomasyonunda toplam çözüme yönelik ürünler üretmektir. Ülkemizde endüstriyel PLC üreten tek kuruluş olan GMT , üretimini yapmış olduğu PLC’ ler kendi alanında dünya çapında firma ürünleriyle teknik açıdan rekabet edebilecek özelliklere sahip olup bazı özellikleri ve kullanım kolaylığı açısından birçok avantajı bulunmaktadır.

GMT, %100 üretim ve tasarım teknolojisine sahip olduğu PLC’ lerin yanında ayrıca , toplam çözüm sunmak gayesi ile HMI’ lar (Operatör Panelleri), AC inverterler, Servo Motor ve Sürücüler, seri haberleşebilen ve RF çalışabilen ürünleri de sanayinin hizmetine sunmaktadır. GMT bugün ürünlerini 11 ülkeye ihraç etmektedir.

Tanıtım amaçlı bize gönderdikleri GLC-396R Modeli dışında birçok farklı CPU modülü mevcuttur. Aşağıdaki resimde farklı CPU Modülleri görülmektedir. Projenizin ihtiyaçları doğrultusunda bu PLC’leri kullanabilirsiniz.

Projenizde kullanacak olduğunuz PLC üzerindeki giriş ve çıkış sayısının yetersiz olması durumda Genişleme Modülleri kullanarak bu sayıyı artırabilirsiniz. Genişleme Modülleri , Dijital Giriş , Röle Çıkış , Transistör Çıkış , Analog Giriş , Analog Çıkış , LoadCell Modülü ve Sıcaklık Modülü seçenekleri mevcuttur.

GMT PLC ile Endüstriyel süreçleri gerçek zamanlı izleme ve kontrol etmek için HMI ürünleri ve yazılımıyla SCADA programlama yapabiliriz.

Ayrıca İnternet üzerinden erişebilme ve E-mail gönderme gibi fonksiyonları da mevcuttur.

PLC CPU ÖZELLİKLERİ

Giriş / Çıkış Kapasitesi : Modeline bağlı olarak üzerinde 15  yada 17 giriş/çıkış kapasitesine sahiptir. Bu kapasiteyi genişleme modülü cihazlarının bağlanması ile 274 çıkarmak mümkündür. CPU Modülüne en fazla 16 Genişleme Modülü bağlamak mümkündür.

Haberleşme Portları : Tüm CPU modellerinde Ethernet portu , USB portu , RS232 ve RS485 seri portları bulunmaktadır.

Gerçek Zaman Saati : PLC programında saat ve tarihe göre işlemler yapılabilmesini sağlar. CPU enerji kesilmelerinde ayarlanmış olduğu güncel saat ve tarih bilgisini kaybetmez.

Programlaması : PLC GMTSoft Ladder Editör yazılımı ile programlamaktadır. Program ile PLC arasındaki bağlantı CAT5 Ethernet kablosu kullanarak gerçekleşebilir. GMTSoft programını yerini alan yeni nesil olan GMTSuite programı da vardır. PLC ve HMI programlamada kullanacak olduğunuz programlara http://www.gmtcontrol.com/tr/yuklemeler/yazilimlar.html adresinden ulaşabilir ve ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Aşağıdaki resimde GLC 396T Modeline olan PLC’nin genel yapısı görülmektedir.

Daha detaylı bilgiye ;

http://www.gmtcontrol.com/tr/

http://forum.gmtcontrol.com/ adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Sonraki yazılarda GMT PLC ile uygulamalar yapacağız.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  GMT PLC

1 Yorum

  1. […] 5 gün önce Yerli PLC : GMT […]

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…