Ana Sayfa GMT PLC GMTSoft : Offline Simülasyon

GMTSoft : Offline Simülasyon

4 min read
0
1
2,022

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda GMTsoft programı yardımıyla PLC olmadan yaptığımız projeleri denemek için kullanacak olduğumuz simülasyon yöntemlerini anlatacağım. GMTSoft programında 2 tür simülasyon vardır.

1-Ladder Simülasyon

Ladder program penceresi üzerinde bulunan aşağıdaki resimde görülen ‘’Simülasyon Link ‘’ butonuna tıklanarak simülasyon başlatılır.

Simülasyon başladığı zaman, mesaj kutusunda ‘’Simülasyon Başladı’’ mesajı çıkar. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Ladder programındaki giriş ve çıkışların durumu üzerlerinde yazmaktadır.

IP0(START)’ın üstüne tıkladığımız zaman aşağıdaki resimde görüldüğü gibi durumunu değiştirmek için bir pencere açılır.

Set dediğimiz zaman aşağıdaki resimde görüldüğü gibi QP0 çıkışı aktif olur.

Benzer şekilde IP1(STOP) girişene tıklayıp Set dediğimiz zaman QP0 çıkışı Pasif durumuna düşecektir. ‘’Simülasyon Link ‘’ butonuna tekrar tıklanarak Simülasyon durdurulabilir. Simülasyon durduğu zaman mesaj kutusunda aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ‘’Simülasyon durdu’’ mesajı çıkacaktır.

2-Simülasyon Penceresi

GMTSoft programında simülasyon yapmanın ikinci yolu Simülasyon penceresi yardımıyla yapmaktır. Ladder programımızı(yukarıdaki programın aynısı) yazdığımız zaman, Simülasyon  kısmını açtığımızda karşımıza  aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir sayfa çıkmaktadır. Yeni Satır ekle seçeneğinden giriş ve çıkışlarımızı ekliyoruz. Pencerenin sağ tarafına bulunan CPU Modülü yazan yerde, giriş ve çıkışlarımızın durumu görünmektedir.

Pencerede bulunan ‘’Simülasyon Başlat-Durdur’’ butonuna tıklayarak simülasyonu başlatabiliriz. Simülasyon başladığı zaman Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi giriş ve çıkışların durumu Link sutününda görülmektedir.

Pencerenin sağ tarafına bulunan CPU Modülü yazan yerdeki IP0(START) yeşil yere  tık yaparak QP0 çıkışımızı aktif yaparız. Benzer şekilde QP1(STOP) yerine tık yaparak QP0 çıkışını pasif yaparız. Pencerede bulunan ‘’Simülasyon Başlat-Durdur’’ butonuna tıklayarak simülasyonu durdurabiliriz.

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  GMT PLC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…