Ana Sayfa GMT PLC GMTSoft : PLC Donanım Konfigürasyonu

GMTSoft : PLC Donanım Konfigürasyonu

3 min read
0
0
1,910

Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda GMT PLC’deCPU tipini ve Genişleme Modüllerini tanıtmak için kullanacak olduğumuz Donanım Konfigürasyonu’nu anlatacağım. Bildiğiniz üzere GMT PLC’de birçok CPU tipi bulunmaktadır. Bunun yanında Genişleme Modülü dediğimiz PLC’nın yanına bağlanan ek modüller de vardır. Programlama yaparken CPU ve Genişleme Modüllerinin hangi adrese yerleşeceğini Donanım Konfigürasyonu yardımıyla ayarlayabiliriz.

Geçen yazımızda Yeni bir dosya oluştururken karşımıza en başta otomatik olarak çıkan Donanım Konfigürasyonu’nda nasıl ayar yapılır bahsetmiştik. GMTSoft İle Yeni Bir Proje Oluşturma  yazısına Buradan ulaşabilirsiniz.

Peki programlama yaparken Donanım Konfigürasyonu’nda herhangi bir adres değişikliği yapmanız gerektiğinde bu sayfaya nasıl ulaşabiliriz ? Ana ekranda, Araç Çubuğu üzerinde bulunan Ayarlar sekmesinin altında Donanım Konfigürasyonu bulunmaktadır.

Donanım Konfigürasyonu’na tıkladığınız zaman karşınıza en başta yapmış olduğunuz adresleme çıkmaktadır.

Tekrar hatırlatmak gerekirse ; Bu sayfada projede kullanacak olduğumuz PLC CPU modelini ve Ek Genişleme Modüllerini tanıtıyoruz. Örneğin , GLC-386r PLC modülünü aşağıdaki resimde görüldüğü gibi CPU modül kısmından seçip Yeni modül ekle butonuna tıklayarak yukarı kısma ekleyebiliriz. PLC modül yanına Genişleme Modülleri konacaksa aynı şekilde listeden seçip ekleme yapabilirsiniz. Yanlış ekleme yapılmış ise Seçili modülü çıkart butonu ile çıkarma yapabilirsiniz. Seçim işlemini yaptıktan sonra Kapat butonuna tıklayarak işlemi tamamlarız.

Örnek verecek olursak aşağıdaki resimde PLC CPU yanına eklenmiş Ek Genişleme Modüllerini görebilirsiniz. Son olarak yapmış olduğunuz programı, PLC’ye yüklenirken konfigürasyonun ile uyuşmalıdır. Aksi takdirde PLC programı RUN moduna girip çalışmaz.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  GMT PLC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…