Ana Sayfa Labview Labview’e Giriş

Labview’e Giriş

5 min read
0
1
3,648

Labview programı, Amerikan National Instruments firması tarafından geliştirilmekte olan bir grafiksel programlama dilidir (GPL). 1986’dan beri mühendisler ve bilim adamlarınca özellikle sinyal işleme konularında sıklıkla kullanılmaktadır. Geleneksel metin tabanlı (text based) programlama dillerinden farklı olarak görsel bir programlama dilidir.Labview, grafiksel programlama kabiliyetleri yanında birçok donanımla entegre ve gerçek zamanlı olarak çalışabilmektedir. Özellikle de National Instruments firmasının üretmekte olduğu veri toplama kartları (DAQ Kartları) ile tam bir uyum içinde çalışabilmektedir.Bununla birlikte FPGA, Mobile, Embedded, Datalogging and Supervisory Control, Vision Development, Motion Control, Sound and Vibration, Statechart, Simulation gibi ek modülleri bulunmaktadır.

Labview programını,National Instruments sayfasından bir hesap oluşturarak indirebilirsiniz.

nı

Labview programını ilk çalıştırdığımızda karşımıza başlangıç ekranı gelmektedir.Bu ekranda yer alan File menüsünden “New VI” komutuna tıkladığımızda boş bir Labview dosyası açılacaktır.

labview_acılıs

Labview dosyaları “.vi” uzantılıdır. Bu dosyalar ön panel ve blok diyagram olarak iki kısımdan oluşmaktadır.

labview_ön_blok

 Ön Panel

Labview programları çalıştırdığımızda görüceğimiz olan arayüz kısmıdır. Bu ekranda çalışma sırasında kullanıcının dışarıdan programa değer girmesi, seçim yapması vb. işlemlerde kullanacağı kontroller ve çalışma sırasında programda hesaplanan ortaya çıkan değerleri görsel olarak takip edeceği göstergeler bulunur. Labview kütüphanesinde çok çeşitli türlerde ve görünümleri özelleştirilebilen göstergeler ve kontroller yer almaktadır.Ekrana sağ tık yaparak bunları bulabiliriz.

labview_ön_panel

Blok Diyagram

Labview programları bu bölümde hazırlanırlar. Program çalıştırıldığında tüm hesaplamalar işlemler bu ekranda yapılacaktır. Bu ekranda hesaplamaları gerçekleştirmek, programın akışını kontrol etmek, DAQ kartlarına erişmek vb. amaçlarla kullanılan fonksiyonlar bulunurlar. Ayrıca ön panele yerleştirilen kontrol ve göstergelerin veri bağlantı noktaları blok diyagramda yer alır. Blok diyagramda çalışma sırasında; kontrol, fonksiyon ve göstergeler arasındaki bilgi alışverişi yapılan bağlantı hatları ile gerçekleştirilir. Hazırlanan programlar çalıştırıldığında soldan sağa doğru işletilecektir. En sağda yer alan işlemin gerçekleştirilmesinin ardından program sonlanacaktır.

labview_blok_diyagram

Blok diyagram ve ön panel sayfaları arasında geçiş yapmak için Ctrl+E klavye kısa yolu kullanılır veya Window menüsünden “Show Block Diagram” , “Show Front Panel” komutlarına tıklanır.

Bu yazımızda bu kadar bi dahaki yazıda görümek üzere:)

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Labview

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…