Ana Sayfa PLC Delta PLC Programlamaya Giriş
PLC

Delta PLC Programlamaya Giriş

4 min read
1
0
9,021

Merhaba arkadaşlar bu yazımdan itibaren sizlere Delta PLC hakkında bilgi paylaşımı yapıcağım.

Öncelikle Delta PLC’nin avantajlarından bahsedelim;

Piyasada ki çoğu PLC den daha cüzzi miktarlara alınabiliyor bu nedenle endüstride karşımıza çokça çıkabiliyor.

Simülasyon programının ,diğer markalara göre  kurulumunun birkaç dakika olup , ücretsiz olması en güzel özelliklerinden sadece birisi.

Takıldığımız yerlerde gerekli bilgiyi veya sorunumuzu çeşitli forum sitelerinden kolaylıkla bulabilmek gibi özellikler  Delta PLC nin  başlıca artılarıdır.

Simülasyon Programının Kurulumu

WPLSoft isimli simülasyon programını www.deltaotomasyon.net ücretsiz  bir şekilde indirip , setup dosyası tıklanarak Next-Next-Finish basamakları izlenip programımızı kurmuş oluyoruz.

PLC Nedir?

Girişine uygulanan sinyali üzerinde yazılı olan programa göre işleyerek sonucu çıkışına bağlı bulunan elemanlara aktaran elektronik cihazlara denir.

Giriş Elemanları:Buton,Switch,Fotosel

Çıkış Elemanları:Röle,Kontaktör,Valf,Motor,Buzzer

İlk Programımız

PLC programı yazılmadan önce istenilen projenin işlem basamakları ayrıntılı şekilde incelenerek programın yazılması gerekir.Bu kurala uymazsak çıkışların istenilmediği zaman aralıklarında enerjisiz kalması veya istenilen girişin farklı elemanlar nedeniyle enerjisi sürekli kesili kalması gibi durumlarla karşılaşabiliriz.

Bu programımızda mühürleme yöntemiyle START-STOP ile  Röle Çalıştırması yapıcağız.

Çalışma Prensibi

Start butonu ile röle enerjilenip elimiz butondan çekilse bile röle, kendi  açık kontağı üzerinden devreyi tamamlayarak enerjili kalır bu işlem taki Stop butonuna basılıncaya kadar geçerlidir.

WPLSoft Yazılımımızdan Dosya-Yeni diyerek aşağıdaki programımızı yazıp daha sonra CTRL+F7(Derleme)-Simülasyon-PLC’ye yaz-Run-Ladder Görüntülemeye Başla işlemlerini gerçekleştiriyoruz ve yaptığımız yazılımın sanal ortamda çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz.

Similasyon esnasında istenilen girişin ON-OFF durumu , ilgili girişin üzerine gelerek farenin sağ tuşuna basılarak

Durumu değiştirilebilir.

Ayrıca istediğimiz giriş-çıkışları sağ tıklayıp aygıt açıklaması ekleyebilriz.Bu işlem uzun programlarda karmaşıklığın önüne geçer.

Yazılım

Abdullah ÖKSÜZ

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  PLC

1 Yorum

  1. Ömer

    26 Eylül 2017 at 19:18

    Paylaşımınız için teşekkürler. Daha önce PLC hiç kullanmadım ve sizlerin paylaşımlarınızdan okuduğum kadarıyla basit temel bilgilere sahibim. Bir konu hakkında merakımı gidermek amacı ile yorum yazmak istedim. PLC lerle yapılabilecek örneklerin çoğu basit bir arduino ve bir kaç yardımcı elemanla yapılabilir durumda. Mesela bir fotosel kontrolü, sıcaklık sensörü için PLC ye o kadar para harcamaya gerek yok. Motor çalıştırmak için de amaç logic sinyalini kontrol etmekse arduino yeterli. Ben yaptığım bir işte neden PLC ye ihtiyaç duymalıyım, Arduino sıradan bir örnekti ama genel olarak bir mikro işlemciden dahamı güvenilir bir ürün PLC ?

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…