Ana Sayfa PLC Delta PLC : TMR(Zamanlayıcı) Komutu
PLC

Delta PLC : TMR(Zamanlayıcı) Komutu

4 min read
0
0
12,132

TMR Komutu, önündeki şart sağlanıp sinyal geçişi sağlandığında üzerindeki parametrelere uygun biçimde SET değerine kadar zaman sayımı yapar.Bu zaman sonunda kendi kontakları bir röle gibi konum değiştirir.

Eğer ki zamanlayıcının ayarlanan set değerine ulaşılmadan önce, şart sağlanmayıp sinyal geçişi olmaz ise zamanlayıcı saydığı değeri sıfırlamaktadır.

Delta PLC’ler için sabit sayılar ‘’K’’ harfi ile adreslenir.

Zamanlayıcının güncel değeri zamanlayıcı adresine göre değişiklik göstermektedir.Zamanlayıcı adresleri ise üç çeşittir.Bunlar:

1 milisaniye, 10 milisaniye, 100mili saniye çarpanlı zamanlayıcı adresleridir.PLC modellerine göre zamanlayıcı sayısı da değişim göstermektedir.Örnek olarak bakacak olursak DELTA DVP-14SS modelinde bulunan 128 adet zamanlayıcı noktasının zaman değeri dağılımı şöyledir;

*T0 – T63 aralığı 100 ms zaman birimli,

*T64 – T126 aralığı 10 ms zaman birimli

*M1028 aktif yapılarak T127 adresli zamanlayıcı da 1ms zaman birimlidir.

Örneğin 4 saniyelik (4000 ms) bir gecikme ayarlaması için T42 için K40,

T95 için K400, T127 için ise K4000 değeri girilmelidir.Güncel zaman değeri pozitif olarak 32767 sabit sayısına kadar girilebilir.

Şart:Zamanlayıcının saymaya başlaması için gerekli sinyalin geldiği kısımdır.Şekil 1.0 da eğerki sayıcı set değerine ulaşmadan X0 şartı kesilirse sayıcının sayma işlemi sıfırlanacaktır.

TIMER Numarası:Zamanlayıcının adreslemesidir.Birden çok zamanlayıcı kullanıldığında karışıklığın önüne geçilmesi için kullanılıp,belirli aralıklarla yukarıda da görüldüğü gibi farklı parametreler ile çalışır.

TIMER Süresi:Zamanlayıcının hangi sabite kadar sayım yapacağını gösterir.Sabitin birimi ms(milisaniye)’dir.

Problem:X0 butonuna basıldığı anda Y1 motoru 20 saniye çalışıp, süre sonunda Y1 motorunun durup Y2 motorunun 10 saniye çalışıp, süre sonunda Y3 motorunun X1 durdurma butonuna basılıncaya kadar çalışması istenmiştir.

Abdullah ÖKSÜZ

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  PLC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…