Ana Sayfa PLC Schneider Plc Programlama : SET ve RESET

Schneider Plc Programlama : SET ve RESET

3 min read
1
0
8,785

Merhaba Arkadaşlar bu yazımda sizlere PLC Programlarken sıklıkla kullanacak olduğunuz SET ve RESET Komutlarından bahsedeceğim.Kontak ve Bobinler dersimizin Mühürleme(Kilitleme) Devresi örneğine baktığınız zaman klasik mühürlüme devresi yapısını göreceksiniz.Bobinlerin sürekli olarak aktif olması istenildiği durumlarda mühürleme devresi mantığı kullanılmaktadır.Kilitleme Devresi yapmanın başka bir yoluda SET ve RESET komutlarını kullanmaktır.

 

SET ve RESET

SET ve RESET komutları sayesinde istediğimiz herhangibir adresi SET(Lojik1) ve RESET(Lojik0) yapabiliriz.Adresi SET ettğimiz zaman RESET edene kadar Lojik1 durumunda kalacaktır.Aynı şekilde RESET ettğimiz zaman SET edene kadar Lojik0 durumda kalacaktır.Aşağıdaki şekilde SET ve RESET komutlarının çalışması grafik üzerinde gösterilmiştir.

Schneider Twido Plc’lerde SET ve RESET komutları aşağıdaki gibi gösterilmektedir.

SET

RESET

PLC programlama da Ladder diyagramı ile programlama yaparken devrenin akışı sırasıyla soldan sağa doğru ve yukarıdan aşağıya doğru olacak şekilde akmaktadır.SET ve RESET komutlarını kullanırken  hangisini öncelikli olarak aktif veya pasif  olacağına da bu şekilde karar vermiş oluyoruz.

 

RESET Öncelikli Kilitleme

RESET Öncelikli Kilitleme devresi aşağıda görülmektedir.Ladder diyagramı soldan sağa ve yukarıdan aşağı aktığından I0.0 Butonuna bastığımız zaman Q0.0 Motoru çıkış verecktir. I0.1 Butonuna bastığımız zaman ise Q0.0 Motoru duracaktır.

SET Öncelikli Kilitleme

SET Öncelikli Kilitleme devresi aşağıda görülmektedir.Ladder diyagramı soldan sağa ve yukarıdan aşağı aktığından en son devremiz SET’li olarak kalacaktır.

ramlama

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  PLC

1 Yorum

  1. […] Schneider Plc Programlama : SET ve RESET yazımızdan konuyla ilgili farklı bilgilerde bulabilirsiniz. […]

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…