Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle arduino ile gyroscope ve 2 adet servo motor kullanarak dengede durabilen bir tabla yapımını anlatacağım. Bilmeyen arkadaşlarım için not düşmek gerekilirse gyroscope açısal ivmelenmeyi ölçen bir sensördür. Projemizim amacı tepsi gibi düşünebileceğimiz bir üst tablanın aşağıda tutulan bölümü nasıl bir açıyla çevirirsen çevir üst tabla hep yukarı bakmak zorunda kalmasıdır.. Örneğin denizde çok fazla dalgaya maruz kalan gemide, gemi neredeyse her dalgada 30 derece ileriye, dalga geçerkende -30 derece geriye yatıyor. Masanın üzerinde bulunan çayın devrilmemesi için biraz daha geliştirilmiş ama mantık ve yapımı aynı olan bu denge tablasını kullanabiliriz.


Tavsiye Edilen Ürün Linkleri ve Kullanılan Malzemeler

—Arduino Uno

—2 adet Futuba Servo Motor

—2 Adet 5V Adaptör (Biri servoların gücü için , diğeri gyro ve arduinonun beslemesi. Dilerseniz arduinonun beslemesini bilgisayırınızdan verebilirsiniz.)

—Birkaç Jumper kablo

Öncelikle size projemizin nasıl çalıştığını videoda göstereyim:

Bu projede herhangi bir yazıcıdan bir parça çıkarmanıza ve çok uğraştırıcı malzemeler kullanmanıza hiç gerek olmayacak. Çünkü servo motorların kendi parçalarını uç uca birleştirerek bile bu denge tablasını yapabilirsiniz. Yukarıdaki videoda yapım aşamasında çektiğim için biraz çirkin bir görüntü var gibi gözüksede sonradan tabla ve orta aksamları saç parçaya çevirdiğim için çok daha güzel görüntü oldu. Son halini yazının sonunda görebilirsiniz. Şimdi ise devre şemasını inceleyelim.

Yukarıdaki bağlantıları yaptıktan sonra artık yapılacak tek şey programımızı arduinoya yüklemek. Kodu direk buraya yazmak isterdim ancak kod çok uzun olduğu için direk link veriyorum.

LİNK : https://drive.google.com/drive/folders/0B09O5qrK1qqhbzNnLUdsemRlRGs?usp=sharing

Bu linkteki iki adet dosyayı da indirin çünkü biri arduinoya derleyeceğiniz kod iken diğeride anlık açıları ve pozisyonları ve izlemenize ve birkaç spasiyal özelliklere sahip C# ile yazılmış arayüz programımdır. Kısaca programdan bahsetmek gerekirse:

Uygulamayı ilk açtığınızda arduinonun haberleşme portunu seçip bağlan butonuna basıyoruz. Bağlanır ise yeni bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz.

Arduinoya bağlandıktan sonra anlık olarak tablanın anlık açısını görüp ortam sıcaklığını ekrana yansıtabilirsiniz.

Durdur butonu alt tabla hareket ettiğinde üst tablanın sürekli 90 derecede durmasını sağlar. Yani gyroyu devre dışı bırakır. Tablayı örnek olarak göz hesabı ile 45 dereceye getirip kayıt butonuna bastığınızda ve başlat butonuna bastığınızda artık tablanız sürekli yukarı bakacak şekilde dengede durmaya çalışmayacak, 45 derece açı ile dengede duracak.

Projemin son durumu:

Eminim siz çok daha güzel yapabilirsiniz. Benim evde sağda solda bulabildiğim aparatlarla bu kadar görsellik katabildim. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Görüşmek üzere…

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Arduino

2 Yorumlar

 1. süleyman filiz

  12 Kasım 2017 at 14:39

  programı bana e posta olarak gönderirmisiniz bende açılmıyor. hem bilgisayar hem telefondan denedim.

  Reply

  • Ferhat Dag

   13 Kasım 2017 at 00:25

   Süleyman bey yukarıdaki drive linki zaten benden atmanızı istediğiniz dosyaları barından link. “FD_Sensorler_ve_Transedurler_Arduino” dosyasını indirin. Visual studio içinde arduino ekiniz yok ise lütfen indirdiğiniz dosyanın içinde aynı isimli bir klasör daha var (FD_Sensorler_ve_Transedurler_Arduino -> FD_Sensorler_ve_Transedurler_Arduino şeklinde)
   O klasör içinde normal arduino (.ino) programına ulaşabilirsiniz. SCADA yazan programı açmak için ise en az Visual Studio 2015 programı yüklemeniz gerekir. Sadece programı kullanmak isterseniz debug içinde uygulama .exe dosyasını bulabilirisiniz. Kolay gelsin.

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…