Ana Sayfa Arduino Arduino İle Nextion HMI Dokunmatik Ekran Kullanımı : Resim Ekleme

Arduino İle Nextion HMI Dokunmatik Ekran Kullanımı : Resim Ekleme

6 min read
1
2
570

Merhaba Arkadaşlar, geçen yazımızda Nextion Ekran ve Editor programı hakkında temel  bilgiler vermiştik. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda Arduino İle Nextion HMI Dokunmatik Ekranına Resim Nasıl Eklenir onu anlatacağım. Bu işlemi yaparken Arduino’da herhangibir Kod yazmayacağız. Sadece Arduino’dan enerji alacağız.

Malzemeler

 • Arduino Uno
 • Nextion Ekranı NX3224T028
 • Micro SdCard
 • Jumper Kablo
 • Breadboard

İlk olarak Nextion Editor programını acıp, geçen dersimizde anlattığımız adımları uygulayarak Ekran modelini, Ekranın Yatay veya Dikey olma durumunu ayarlıyoruz. Tüm bu işlemlerin ardından karşımıza aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir açılış arayüzü çıkacaktır.

Bu sayfada sol tarafta bulunan Toolbox kısmından Picture bileşenine tıklayarak projemize ekliyoruz.

Daha sonra sol alt tarafta bulunan Picture kısmından Add ( artı İşareti olan yer ) tıklayarak projemizde kullanacak olduğumuz resmi seçiyoruz.

Son olarak Sağ alt tarafta bulunan Attribute kısmından siyah çerceve ile işaretlenmiş kısma çift tıklıyoruz. Karşımıza Select Picture sayfası çıkıyor. Buradan resmi seçip, OK diyoruz.

OK dedikten sonra aşağıdaki resimded görüldüğü üzere resim ekrana eklenmiş oluyor.

Şimdi sıra Derleme işlemine geldi. Yukarıda bulunan Araç Çubuğundan Compile tıklayarak derleme işlemini yapıyoruz. Derleme sonucu sayfanın en alt kısmında bulunan Output kısmında görülmektedir.

Son olarak File – Open Build Folder kısmına tıklayarak çıkan sayfadan .tft uzantılı dosyamızı kopyaliyoruz.

MicroSD kartımızı bilgisayarımıza takıyoruz. Fat32 ile biçimleme işlemi yapıp, kopyaladığımız dosyayı MicroSD kart içerisine yapıştırıyoruz. MicroSD kartı Nextion Ekranımıza takıp aşağıdaki gibi Arduino ile bağlantımızı yapıyoruz.

Nextion Ekran                  Arduino Uno

VCC                                         5V

TX                                           0.PİN

RX                                           1.PİN

GND                                        GND

Bağlantı işleminin ardından Arduino’yu USB Kablosu yardımıyla bilgisayara bağlayıp enerjisini veriyoruz. Bu sırada aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi Fotoğrafı Ekrana yükleme işlemini başarılı bir şekilde yapıyor.

Yükleme işleminden sonra Arduino’nun enerjisini kesip MicroSD Kartı çıkarıyoruz. Tekrar enerji verdiğimiz zaman resmimiz ekranda görülecektir.

Ayrıca bu çalışmada yapacağınız baskı devrenin çıktısını almak için PCBWAY’i kullanabilirsiniz. Oldukça uygun fiyatlara, hızlı ve kaliteli çözüm 5$ ödeyip 10 PCB alabiliyorsunuz. Her yeni üye de 5$ bonus kazanıyor. Hızlı gönderi seçeneği ile 1-2 gün içerisinde PCB’niz hazır olabiliyor.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Arduino

1 Yorum

 1. rüştü keser

  25 Ekim 2019 at 19:19

  merhabalar
  bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim. ardunio aldıgım kamera goruntusunu jpg,bm vs nextion da takılı olan sd karta yazdırma yapmam gerek.
  bu konuda bilginiz varmı…

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…