Ana Sayfa Arduino Arduino İle Nextion HMI Dokunmatik Ekran Kullanımına Giriş

Arduino İle Nextion HMI Dokunmatik Ekran Kullanımına Giriş

7 min read
0
1
1,031

Merhaba Arkadaşlar, bu yazımızda Arduino İle Nextion HMI Dokunmatik Ekran Kullanımına giriş yapacağız.  Genel olarak bu yazımızda Nextion HMI Dokunmatik Ekranı ve arayüz geliştirecek olduğumuz Nextion Editör programı hakkında bilgi sahibi olacağız.

Nextion, insan, makina ve proses arasında kontrol ve görselleştirmeyi kolaylaştırarak, arayüzler oluşturmayı sağlayan HMI (Human Machine Interface) aracıdır. Geleneksel LCD yerini almak için tasarlanmış en iyi çözüm olarak gösterilmektedir. Nextion Ekranı, temel olarak bir dizi Ekran donanımı ve Nextion Editörü’den oluşmaktadır.

Nextion Ekranı, Arduino, Raspberry Pi, Beaglebone, Mıcrochıp, Atmel, STM32, Orange Pi, Texas Instruments, Mbed, Banana Pi gibi birçok platformla uyumlu olarak çalışmaktadır. Nextion Ekranını, 2.4, 2.8, 3.2, 3.5, 4.3, 4.5, 7.0 ve 9.0 inch boyutlarında piyasada bulabilirsiniz.

Nextion ekranı iletişimi sağlamak için yalnızca tek bir seri port (UART) kullanır. Bu sayede fazla kablolama olayından kurtulabilirsiniz. Yalnızca 4 Kablo ile RX, TX, GND ve 5V ile iletişim sağlanır.

ARAYÜZ OLUŞTURMA

Nextion ile Arayüz oluşturmak için öncelikle Nextion Editör programını indirip bilgisayarımıza kurmamaız gerekmektedir. Nextion Editor programındaki sürükle-bırak özelliği arayüz geliştirmeyi kolaylaştırmaktadır. Nextion Editörü ile projelerinize, Resim, Yazı, Kayan Yazı, Analog ve Dijital değerleri görmek için sayısal giriş ve çıkışlar, Buton, Grafik, İlerleme çubuğu, Slider, Checkbox, Radio ve Qrcode gibi birçok bileşen ekleyebilirsiniz.

Programı indirmek için https://nextion.itead.cc/resources/download/nextion-editor/ bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Programın kurulumu oldukça kolaydır. Kurulumu yaptıktan sonra Nextion Editör programımızı çalıştırıyoruz. Karşımıza aşağıda resimde görüldüğü gibi bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfadan sol üst köşede bulunan File – New yolunu izleyerek, oluşturacak olduğumuz projeyi .HMI uzantılı olarak istediğimiz klasöre kaydediyoruz.

Kayıt işleminden sonra karşımıza aşağıda resimde görüldüğü gibi bir sayfa çıkacaktır. Karşımıza çıkan sayfada Ekran ile ilgili genel ayarlarımızı yapacağız. Device segmesinde, projemizde kullanacak olduğumuz Ekran modelini seçiyoruz. Biz derslerimizde 2.8 (320×240) inch bir ekran kullanacağız.

DISPLAY segmesinde, projemizde kullanacak olduğumuz Ekranın Yatay (90 veya 270 derece) veya Dikey (0 veya 180 derece)  olarak nasıl kullanacağımızı seçiyoruz.

project segmesinde, projemizde kullanacak olduğumuz Ekrana şifre koyabiliyoruz.

Tüm bu ayarların ardından OK butonuna tıklıyoruz. Karşımıza artık arayüz oluşturacak olduğumuz Nextion Editör programının arayüzü çıkıyor.

  1. Ana Menü
  2. Ekran Alanı : Projede kullanacak olduğumuz Ekran Boyutu görülmektedir. Bu alana sürükle-bırak özelliği ile bileşenler eklenir.
  3. Araç Kutusu : Projede kullanacak olduğumuz bileşenler buradan eklenir.
  4. Resim ve Font Alanı : Projede kullanacak olduğumuz Resim eklenir. Ayrıca Projede kullanacak olduğumuz Yazı Fontları ayarlanır.
  5. Derleyici Çıkışı : Projeyi derlediğimiz zaman çıktı burada gösterilir.
  6. Olay Alanı : Projede kullanılan seçili bileşenin çalıştırmasını istediği kullanıcı kodları bu alana yazılır.
  7. Sayfa Alanı : Projede kullanılacak olduğumuz sayfalar buradan eklenir. Birden çok sayfa ekleyebiliriz.
  8. Özellikler Alanı : Projede kullanacağımız bileşenin özellikleri burada gösterilir ve düzenlenir.

Nextion Editor Arayüzü ile ilgili daha fazla bilgiye https://nextion.itead.cc/editor_guide/ bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Yaptığınız çalışmada eğer PCB ihtiyacınız varsa çıktısını almak için PCBWAY’i kullanabilirsiniz. Oldukça uygun fiyatlara, hızlı ve kaliteli çözüm 5$ ödeyip 10 PCB alabiliyorsunuz. Her yeni üye de 5$ bonus kazanıyor. Hızlı gönderi seçeneği ile 1-2 gün içerisinde PCB’niz hazır olabiliyor.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Arduino

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…