Ana Sayfa Arduino Arduino Uno R3 ile Led Yakma

Arduino Uno R3 ile Led Yakma

5 min read
0
0
4,094

Merhaba arkadaşlar ,
Arduino’ya yeni başlayan biri olarak , Arduino nun “Hello World” ü olan led yakmayı anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışacağım.Adım adım anlatacağım.Kesinlikle sorun yaşamayacaksınız.Çok konuşmadan işe koyulalım:)
1.Arduino Unu R3 satın alma
İlk olarak Arduino Uno R3 tedarik etmemiz gerekmektedir.Bunu ister yurtdışından ki daha ucuz isterseniz Türkiyedeki bir kaç internet sitesinden yaklaşık 20 tl karşılıgında elde edebiliyorsunuz.

2.Arduino programı
Arduino programı için https://www.arduino.cc/en/main/software sitesinden yararlabilirsiniz.İşletim sisteminize uygun dosyayı indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.(sayfayı açınca hemen sağda)Kurulumu son derece basittir.Hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınızdır.

3.Arduino yu tanıtma
Bazı arkadaşlar da ki bende oldu Arduino yu USB e taktıgınızda tanıma problemi çıkmakta.Aygıt yöneticisinde sarı ünlem şeklinde hata ile karşılaşmakta.Bu sorunu gidermek için http://www.wch.cn/download/CH341SER_EXE.html adresinden programı indirmek gerekmektedir.İndirip kurdugunuz da o problemden kurtulmuş oluyorsunuz.Bunu yapmadıgınız taktirde arduinoyu çalıştırdıgınız da .\\com1 falanla başlayan bi hata göreceksinizdir.

4.Arduino Programını tanıma
Arduinoyu açtıgınız da aşağıdaki resimle karşılaşacaksınız.Son derece basit gorunen bir program.Zorlanmazsınız:))
bu uygulama için üzerine geldiğinizde de görceksiniz derleme ve yükle kısmına ihtiyacınız olacak.

5.Devreyi board a kuralım

Led devresi

Arduinonun 5.pinini led in bir ayağına , gnd pinini ise diğer bacağına şekildeki gibi bağlayın.Ben 5.pini dedim siz farklı bir pine de bağlayıp kodu ona göre düzenleyebilirsiniz.Arduino yu bilgisayara USB ile bağladığınız da herhangi bir güçkaynağına ihtiyacınız olmayacaktır.

6.Komutları yazalım

Komutlar son derece kolaydır.1 sn ile aralıklarla 5.pine ve bu saye de lede güç vermiş olduk.Bu sayede de ledimiz yanıp sönmüş olacaktır.

[php]

void setup() {
pinMode(5, OUTPUT);
}
void loop() {
digitalWrite(5, HIGH);
delay(1000);
digitalWrite(5, LOW);
delay(1000);      
}

[/php]

7.Programı Derleme
Programınızı yazdıktan sonra düzgün çalışıp çalışmadıgını kontrol edip derleme yapmalısınız.Bunun için de sol üstteki “Tik” işaretine tıklamanız yeterlidir.


8.Portu ve Arduino modelini ayarlama

Bu ekran da sadee 2 ayar yapmanız yeterli olacaktır.Kart ve Port ayarını size uygun şekilde yapınız.Ben Arduino Uno ve Com 3 şeklinde yaptım.

9.Arduinoya Programı Yükleme
Son aşama.Biliyorum çok ayrıntı oldu ama bundan sonraki uygulamalar da bunlar anlatılmaycak.Öğretmenlik işte ayrıntıyı da anlatmasam içim rahat etmiyor.Kusura bakmayın:)
Bu bolümde artık “yükle” butonuna tıklayarak komutlar arduino ya yüklenir ve Led imiz yanıp söner.”Merhaba Arduino” der:))

Teşekkür ederim.Kolay ama yeni başlayanlar için bence iyi bir yazı olacaktır.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Arduino

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…