Ana Sayfa Arduino Arduino ile RFID-RC522 Kapı Kilidi Uygulaması

Arduino ile RFID-RC522 Kapı Kilidi Uygulaması

3 min read
13
0
11,552

Bu projemizde RFID-RC522 ile kapı kilidi uygulaması yapacağız.Arkadaşlar genel olarak video da kendimi ifade etmeye çalıştım ama burada da elimden geldiğince anlatayım. RFID-RC522 shield ile bina oda vb. yerlere kapı kilidi uygulaması için kullanılan bir sistem. Elimizde bir master kart ve onun çevresinde kartlar var. Master kart’ı çilingir gibi düşünebilirsiniz sizin götürdüğünüz anahtarınızı nasıl kopyalıyor onun gibi elinizde akbil, okul  kartı vb. kartlarınızı master karttan sonra sisteme okutuyorsunuz ve kartın içindeki kod sisteme kaydoluyor. Bu gayet normal ve elinizde ki kartlara zarar vermeyecek bir sistem çünkü bu kartlar zaten bunun için var. Konuyu biraz detaylandıracak olursak benim kurduğum devrede kırmızı beyaz mavi ve bir kırmızı led daha var (elimde yeşil yoktu beyaz ledi yeşil olarak farzedin) kırmızı ledlerden biri hata olduğunu biri de aslında röle görevi görüyor. Beyaz ve mavi ise sistemin ne demeye çalıştığını anlamak adına yapılmış durumdalar. Gerekli pinleri aşağıda yazıcam açıklama gereği duyarsak. 3.pin EEPROM sıfırlama butonu için (isterseniz hiç buton koymayın direk 3.pini GND’ye verin) 4.pin röle, 5 mavi led, 6 yeşil led, 7 kırmızı led olarak atandı.

Proje de kart kullanmak yerine NFC’li bir telefonunuz varsa o da kart görevi görebilir.

 

Proje şeması şekildeki gibi olucak:

rfid-sema2

 

Gerekli Malzemeler:

Arduino UNO veya herhangi bi arduino çeşidi

RFID-RC522 Module

4 Led

Elektromanyetik kartlar veya NFC sahibi bir akıllı telefon

Jumpers

Bağlantılar:

Kırmızı Led  —  7

Yeşil Led  —  6

Mavi Led —  5

Röle Ledi — 4

EEPROM Sıfırlama —  3

MOSI — 11

MISO — 12

SCK — 13

SS(SDA)  —  10

RST  — 9

 

Projeye ait iki adet video bulunmakta ilk videonun 1 dakika 26 saniyesinde ikinci videoyu da başlatırsanız anlamanız kolaylaşcaktır.

 

 

 

RFID-RC522 Kütüphanesi İndir

 

Projeye ait Arduino Kodunu İndir

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Arduino

13 Yorumlar

 1. HAKAN DEMİR

  24 Ekim 2015 at 22:30

  kapı kilidi uygulamasını mega ile yapmak istedim LCD ekleyeceğim için ama mc522 haberleşme yetgmezliği hatası alıyorum bunun sebebi nedir acaba ?

  Reply

 2. Ramazan kaygısız

  26 Ekim 2015 at 10:35

  Merhaba ben bu projeyi yapmak istiyorum ama kod lari yazinca kayit edme sirasinda hata veriyor neden olabilir acaba

  Reply

 3. Ramazan kaygısız

  26 Ekim 2015 at 10:38

  Merhaba ve ben bu projeyi yapmak istiyorum kütüphaneyi indirdim ekledim kodlari programda aciyorum ama arduinoya kayit ederken hata veriyor sizcr neden olabilir

  Reply

 4. Enes

  6 Kasım 2015 at 17:41

  ya tam nasıl yapılıyor anlatırmısınız lütfen nerelere gelicek kablolar falan

  Reply

 5. Gürkan TÜRK

  10 Kasım 2015 at 12:05

  Arduino Mega elimde yok yalnız rfid mc522 modülü arduino da belli bacaklarla iletişim kurmakta sizin bunları bulmanız lazım. İnternette mega ile yapılmış uygulama bulabilirsiniz o şekilde bağlayıp çalıştırabilirsiniz.
  Ramazan Bey in sorusuna gelirsek bir arduino programı aç boş oraya benim kodumu kopyala bu şekilde kaydetmeyi dene bilgisayarına.
  Enes Bey balığı tutmak mı istersiniz elinize verilsin mi ?

  Reply

 6. seçil

  11 Aralık 2015 at 10:20

  merhabalar benim iki proje ödevim var birinde sizin bu projenizi kullandım ve gerçekten çok yararlı oldu diğeri için de sizden fikir ve yardım almak istiyorum size nasıl ulaşabilirm acaba teşekkürler

  Reply

 7. Gürkan Türk

  19 Aralık 2015 at 22:27

 8. Alparslan

  1 Ocak 2016 at 19:44

  İyi günler projeniz gerçekten çok güzel bana tek kartla hem giriş hem çıkış yapacak bir proğram lazım yardımcı olabilecek var mı acaba ?

  Reply

 9. Gürkan TÜRK

  10 Ocak 2016 at 17:30

  Alparslan Bey bunun için yapmanız gereken şu olucak. Bu RFID’nin çalışma mantığı gereği elektromanyetik alan etkili karttaki ne olduğunu bilmediğimiz ama her kartta farklı bir değere sahip sayı veya bilgiyi bizim anlayacağımız şekle dönüşütürüp hatırladığım kadarıyla 8 haneli bir sayıya çeviriyor siz bu kodu rfid yi kullanarak elde edip arduinonun epprom hafızasına kaydedip bu değeri gördüğünde şu ledi yak gibilerinden bi kod yazabilirsiniz. Ama yukarda benim anlattığım devrede master kart lazım bunu siz kendi başınıza yaptığınızda bi kartı master yapıp onu sakladıktan veya bunu kimseye söylemedikten sonra master karttan sonra okuttuğunuz kartla giriş çıkış yapabilirsiniz. Yok dediğim gibi olsun derseniz de üstte anlattığım gibi RFID nin okuduğu değeri arduinonun eeprom una kaydetmeniz gerekecektir.

  Reply

 10. Özgür

  20 Şubat 2016 at 22:36

  Değerli paylaşımlar için teşekkürler Gürkan Bey…
  Rfid okuyucuyu telefon NFC si ile nasıl iletişime getirebiliriz?

  Reply

 11. Ruchan

  9 Mart 2016 at 14:14

  Merhabalar, biz rfid i çizgili izleyen robota entegre etmek istiyoruz ve çizgilerin altına PICC taglerini yerleştirdikten sonra her tagi okuduktan sonra 3 saniye bekleyip tekrar devam etmesini istiyoruz. Nasıl yapabiliriz? Birçok rfid örneği var ancak çok da fonksiyon (function) bulunduğu için nasıl yapabileceğimizi pek kestiremedik. Bi yol gösterir misiniz?

  Reply

 12. Gürkan TÜRK

  17 Mayıs 2016 at 12:45

  Kullanacağınız taglerin id si sabit değişmez. Bu sebeple taglerin önceden id sini edinip eeprom a kaydetmelisiniz. Bunu yaptıktan sonra if else hatırlamadığım bir kod daha vardı karşılaştırma yapan bunları kullanarak yaptırmak istediklerinizi seçebilirsiniz. Ama benim bildiğim bunların manyetik alanları çok kuvvetli değil tagler ile okuyucuyu birbirine yakın yapmanız önemli olucaktır.

  Özgür Bey öncelikle ben teşekkür ederim. Telefonun NFC sini açın ve kart okuyucuyaa telefonunuzu okutun direk çalışacaktır. Tek yapmanız gereken NFC yi aktif hale getirmek.

  Reply

 13. hüseyin yaylacı

  28 Eylül 2016 at 10:52

  hakan abi sorunu çözdüysen banada yardımcı olabilirmisin aynı hatayı bende veriyor

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…