Ana Sayfa Bilim E-dermis İle Protez Ellerde Dokunma Ve Ağrı Hissi

E-dermis İle Protez Ellerde Dokunma Ve Ağrı Hissi

3 min read
0
2
1,930

Johns Hopkins Üniversitesi‘nde çalışan mühendisler, protez ellerin parmak uçlarına dokunma ve ağrı hissi veren elektronik bir form olan E-dermis‘i ürettiler. Sinir uçlarını taklit etmek için sensörler ile bağlanmış kumaş ve kauçuktan yapılmış olan E-dermis, uyarıları algılayarak ve impulsları  sinirlere geri ileterek dokunma ve ağrı hissini yaratır.

İnsan cildi, beyne çeşitli duyumları ileten karmaşık bir reseptörler ağı içerir. Bu ağ, Johns Hopkins  Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği ve Nöroloji bölümlerinden ve Singapur Nöroteknoloji Enstitüsü’nün üyelerinden oluşan araştırma ekibi için bir biyolojik şablon sağladı.

Biyomedikal mühendisliği alanında lisansüstü bir öğrenci olan Luke Osborn, “Protez elinizin parmak uçlarının üzerinden geçen ve kendi cildiniz gibi hareket eden bir sensör yaptık” diyor. Sistem, insan biyolojisinde, hem dokunma hem de ağrı için reseptörlerden ilham alıyor.

İnsan biyolojisinden esinlenen E-dermis, kullanıcının hafif dokunuştan zararlı veya acı verici uyarana kadar sürekli bir duyumsal algı spektrumunu hissetmesini sağlar. İnsan sinir sisteminin dokunma ve ağrı reseptörlerini taklit eden E-dermis’in, derideki reseptörler gibi hisleri elektronik olarak kodlamasına izin verir. Elektroensefalografi veya EEG aracılığıyla beyin aktivitesini takip ederek, test deneğinin bu hisleri elinde algılayabildiğini belirlemiştir.

E-dermis, bir yıl boyunca Johns Hopkins’deki Nöro-mühendislik Laboratuvarı’nda gönüllü olan bir amputee üzerinde test edildi. Araştırmacılar E-dermis’i , gönüllüye bağlayarak bir protezin, yuvarlak bir cisme dokunma hissini ve sivri bir cisme dokunurken  ağrı hissini tespit etmiştir.

Kaynak : 

https://www.theengineer.co.uk/e-dermis-prosthetic/

 

 

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…