Ana Sayfa Bilim MIT’in yılan robotu, beyin damarlarında gezinmek üzere tasarlandı

MIT’in yılan robotu, beyin damarlarında gezinmek üzere tasarlandı

3 min read
0
1
2,711

MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) araştırmacıları, manyetik olarak yönlendirilebilen ve insan beyninin damarları gibi dar alanlarda çalışmak için yeterince küçük olan hiper esnek yılan benzeri bir robot geliştirdiler.

Araştırmacılar bu teknolojinin gelecekte felç ve anevrizma gibi hastalıklarda tıkanıkları gidermek için kullanabileceğini öngörüyor. İpliğe benzeyen robotun, insan beyninin karmaşık vaskülatürü boyunca kayması amaçlanmaktadır. Buradaki temel amaç, doktorlar tarafından felç ve anevrizma geçiren hastalara pıhtı düşürücü tedaviler sunmak için kullanılabilecek yeni bir araç oluşturmaktır. Şu anda, bu tedaviler bir kılavuz tel yardımı ile bir cerrah tarafından manuel olarak geçirilen bir kateter kullanılarak yapılır. Bunu daha verimli yapmanın bir yolunu arayan araştırmacılar, cerrahlar üzerindeki fiziksel yükü de azaltmayı amaçlıyor.

Araştırmacılar bu teknolojinin potansiyelini göstermek için, beyin damarlarını ilham alarak, sıkı köşelerle dolu, büküm yolları olan sanal bir  model oluşturdular. Robotun sürtünmesini azaltmak için birkaç nanometre derinliğinde ve çapraz bağlı polimerlerden yapılmış hidrojel bir deri kullanılmıştır. Robot, bu hazırlanan testi kolaylıkla geçti.

MIT’de Profesör olan Zhao bu teknolojiyle ilgili “Felç, ABD’deki beş numaralı ölüm nedeni ve engellilik sebebidir. İlk 90 dakika içinde tedavi edilebilirse, hastaların sağ kalma olasılığını önemli ölçüde artabilir. Bu altın saat içinde kan damarı tıkanmasını tersine çevirecek bir cihaz tasarlayabilirsek, kalıcı beyin hasarını önleyebiliriz. Bu bizim umudumuz ” dedi.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
  • Mikroakışkanlar Nedir?

    Mikro ve nano hacimlere sahip tek ya da çok evreli sistemlerdeki sıvıları mikrometre boyut…
  • E-dermis İle Protez Ellerde Dokunma Ve Ağrı Hissi

    Johns Hopkins Üniversitesi‘nde çalışan mühendisler, protez ellerin parmak uçlarına d…
  • Twin Bilim Seti

    Twin, özel tasarlanmış deneylerden oluşan, öğretici ve eğlenceli bir bilim setidir. Twin b…
Daha Fazla Göster -  Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…