Ana Sayfa dnyARDUINO dnyArduino’da Depo Doluluk Düzeyi Deneyi

dnyArduino’da Depo Doluluk Düzeyi Deneyi

6 min read
0
0
3,520
LCD_DOLULUK

Merhaba arkadaşlar ,

dnyARDUİNO seti üzerinde yaptığımız yeni bir çalışma ile karşınızdayız.Bu deneyde RGB LED – LCD VE POTANSİYOMETRE ile bir çalışmamız oldu.

Çalışmanın değinmek istediği noktalara gelirsek potansiyometre kullanarak analog bir değerin işlenmesi ve ARDUİNO kullanımının açıklanması vardır.Bunun yanında LCD ekran ile görsellik oluşturulmuştur.Sonuç olarak görmek istediğimiz bir değerin değişimini kontrol etmek için piyasada en çok kullanılan malzemedir.RGB LED ise genellikle fabrikalarda görmüş olduğumuz ve uygulamaya yönelik olması için uyarı lambası olarak kullanılmıştır.Yeşil renk sorun olmadığının deponun daha malzeme alabileceğini gösteriyor.Sarı renk doluluk seviyesinin yarıdan fazla olduğunu ve kontrole her an ihtiyaç duyulabileceğini söylemektedir.Kırmızı renk deponun dolduğunu göstermektedir.Yani RGB LED uyarı lambası olarak kullanılmıştır.

Deneyin anlatımı:Deneyde bir deponun doluluk seviyesinin ölçülerek doluluk oranının uyarı lambası ile temsil edilmesi ayrıca bu oranın görsel ile (LCD) göserilmesidir.Bu deneyin doluluk değerleri potansiyometreden gelmektedir.Potansiyometre bilindiği üzere 0-5V analog değerinin dijital değere çevrilmesiyle 0-1024 değerlerini alır. Bunun üzerinden bir değerlendirme yaptık.0-600 arasında bulunan bir değerde yeşil ışık yanmaktadır.600-900 arasında bulunan bir değerde sarı ışık(kırmızı-yeşil)ve 900-1024 arasındaki bir değerde kırmızı ışık yanmaktadır buda deponun dolu olduğunu temsil etmektedir.

RGB LED:

RGB LED
RGB LED

3 renk tek renk içerinde bulunmaktadır.Bu üç renk (kırmızı(red),yeşil(green),mavi(blue)) karıştırılarak istediğiniz rengi elde edebilirsiniz.Bizde deneyimizde kırmızı ve yeşili karıştırarak sarıyı elde etmiştik.

Çalışma prensibi:İlgili led girişine Arduino çıkışından ‘lojik 0 ‘ göndermektir.İsterseniz ayrı ayrı veya hepsine aynı anda ‘lojik 0’ göndererek istediğiniz rengi elde edebilirsiniz.

ANALOG GİRİŞ(POTANSİYOMETRE):

POTANSİYOMETRE
POTANSİYOMETRE

Potansiyometreler , fiziksel müdahale ile değeri değiştirilebilen dirençtir.Analog ve dijital dönüştürme uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.Çıkışından 0-5 V aralığında istediğiniz değeri alabilirsiniz.Bu değeri dijital değere çevirdiğinizde 0-1024 arasında bir değer alırsınız.

KARAKTER LCD:

lcd

dnyARDUİNO üzerinde 2 satır , 16 sütun karakter sınırı olan LCD bulunmaktadır.Karakter LCD ler kullanıcı yönlendirici bilgi veya değişken sayısal verilerin gösterilmesinde çok sık kullanılır.

LCD PİNLERİ:

1-GND ,2-VCC,3-LCD Kontrast pini,4-RESET,5-YAZMA-OKUMA,6-ENABLE PİNİ,7-10 arası kullanılmayan pinler ,11-DATA4,12-DATA5,13-DATA6,14,DATA7,15-Arka aydınlatma VCC,16-Arka aydınlatma GND dir.

KOLAY BAĞLANTILAR:

BAĞLANTI
KOLAY BAĞLANTILAR

KULLANILAN MALZEMELERİN ELEKTRİKSEL GÖSTERİMİ:

DEVRE ŞEMASI
DEVRE ŞEMASI

DEVRENİN KODU:

[php]

#include<LiquidCrystal.h>
LiquidCrystal LCD(11,10,2,3,4,5);
void setup() {

Serial.begin(9600);
pinMode(7,OUTPUT);
pinMode(9,OUTPUT);
LCD.begin(16, 2);
}
void loop() {

long sensorValue = analogRead(A0);
LCD.setCursor(0,1);
LCD.print("  ");
LCD.print("DOLULUK:");
LCD.print(sensorValue);
LCD.setCursor(0,1);
if(sensorValue>900){
digitalWrite(7, LOW);
digitalWrite(9, HIGH);

}
if (sensorValue >= 600 && sensorValue <= 900)
{
digitalWrite(9, LOW);
digitalWrite(7, LOW);
}
if(sensorValue<600){
digitalWrite(9, LOW);
digitalWrite(7, HIGH);

}

}[/php]

DEVRENİN VİDEOSU:

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Burak Ablay
Daha Fazla Göster -  dnyARDUINO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Modbus POLL ile Allen Bradley Motor Sürücüsünün Haberleşmesi

Merhabalar arkadaşlar , Bu yazımızda RS485 yada Modbus haberleşmesi ile ilgilenen arkadaşl…