Ana Sayfa Genel Endüstri 4.0’ı Mekatronik Mühendisleri Hayata Geçirecek

Endüstri 4.0’ı Mekatronik Mühendisleri Hayata Geçirecek

11 min read
1
0
2,415

15-18 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP’ ta düzenlenen, 146 ülkeden 75 bin yerel ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapan, 6 fuarın tek çatı altında toplandığı WIN Avrasya Otomasyon Fuarı’nda, Mekatronik Mühendisleri Derneği tarafından düzenlenen “Endüstri 4.0’da Mekatronik Mühendisliğinin Önemi” konulu panel; Mekatronik Mühendisliği, Endüstri 4.0, gelecekte Mekatronik Mühendisleri kavramları üzerine konuşulması adına sektörlerinde tecrübeli konuşmacılar, katılımcılarla bir araya getirildi. Panel, RNZ Grup Başkanı ve Dijitalleşme ve Endüstri 4.0 Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Nedim ZEPER’ in moderatörlüğünde, Mekatronik Mühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yasin ADIGÜZEL, Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Haydar LİVATYALI, Karabük Üniversitesi Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Raif BAYIR, İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Fuat ERGENÇ ve Trovarit Türkiye Genel Müdürü Muharrem GEZER’in katılımları ile gerçekleştirilmiştir.

18 Mart 2018’de düzenlenen panel, günün anlam ve önemine binaen saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayarak, Nedim ZEPER’in yönlendirmesi ile devam etti. Sektörün, Mekatronik Mühendislerinin ve öğrencilerin oldukça ilgisini çeken panelde ilk olarak Ömer Yasin ADIGÜZEL konuşmasını yapmıştır. 2016 yılında kurulan derneğin günümüze kadar olan faaliyetlerinden kısaca bahsettikten sonra, Yüksek Öğretim Kurulu’ndan alınan resmi verileri katılımcılara sunarak, Mekatronik alanındaki artışa dikkat çeken ADIGÜZEL, dernek olarak Mekatronik kavramının doğru anlaşılması ve gereken önemi görmesi adına çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmalarının artarak devam edeceğini dile getirdi. ADIGÜZEL’in konuşmasının ardından Prof.Dr.Haydar LİVATYALI Endüstri 4.0’ın ortaya çıkma hikayesini ve Mekatronik Mühendisliği kavramının ne ifade ettiğini katılımcılarımıza aktardı. Prof.Dr.LİVATYALI IoT (Nesnelerin İnterneti), Robotik, Yapay Zekâ, Otomasyon Sistemleri Akıllı Teknolojiler vb. pek çok konuyu barındıran Endüstri 4.0 ve bu konularla ilgili bir disiplin olan Mekatroniğin Endüstri 4.0’ın önemli bir parçası olduğuna vurgu yapmıştır. Prof.Dr.LİVATYALI akademisyen olarak Mekatronik Mühendisliğinin anlam ve önemini aktardıktan sonra, öğrencilerin mühendislik yetkinliği alması için neler yapılabileceğini dile getirerek, bir mühendis tek bir alanla sınırlı kalmamalıdır dedi ve geleceğin disiplinler arası çalışabilen iletişimi kuvvetli mühendisler gerektirdiğini vurgulayarak öğrencilere sorgulayan ve araştıran mühendisler olmalarını, sanayi ile iletişimde olmalarını tavsiye etti.  Prof.Dr.LİVATYALI’nın ardından TROVARİT Türkiye Genel Müdürü Muharrem Gezer konuşmasını yaparak, firmaların Endüstri 4.0’a geçerek elde edecekleri kazanımları aktardı. Endüstri 4.0 sürecine geçildiğinde ele edilecek karlılık oranlarını aktaran GEZER, ilk yatırım maliyetlerinin kısa sürede kendini amorti ettiğini ve kara geçirdiğini ifade etti. İlerleyen süreçte firmaların süreklilik sağlayabilmesi için mecburi olarak teknolojiyi ve Endüstri 4.0’ı yakalaması gerektiğini vurguladı.

Prof.Dr.LİVATYALI’nın ardından Karabük Üniversitesi olarak Japonya’da düzenlenen uluslararası SUMO Robot yarışlarında birincilik dahil pek çok derece alarak ülkemiz adına başarılara imza atan ekibin danışmanı Prof.Dr.Raif BAYIR  konuşmasını gerçekleşmiştir. Prof.Dr.BAYIR, alanın ülkemizde yeni olmasından kaynaklı olarak yaşanan Mekatronik alanında uzman akademisyen eksikliğinden kaynaklı olarak öğrencilerin Mekatronik disiplinini tam anlamıyla alamadığına dikkat çekti. Endüstri 4.0’da mekatronik mühendislerinin önemli bir yerinin olduğuna vurgu yapan Prof.Dr.BAYIR; Endüstri 4.0 kavramının hayata geçmesi için eğitiminde süreç ile paralel olarak gitmesi gerektiğini ve öğrencilerin gelecek sanayi devrimine hazırlanması gerektiğini vurguladı. Bu hususta Mekatronik Mühendisliği Bölümünün olduğu üniversitelerin bir araya gelerek, üniversitelerde temel ortak bir müfredat belirlenmesi için çalışma yürütmesi gerektiğini düşündüğü söyledi. Prof.Dr.BAYIR, yeni sanayi devrimi ile robotların daha çok hayatımıza gireceğini, geleceğin fabrikalarında insanın kas gücü ile gerçekleştirdiği işlerin robotlar tarafından sağlanacağını dile getirerek, bu durumun işsizlik getirmeyeceğini kas gücüne yönelik ihtiyaçların azalacağını akıl gücü gerektiren farklı alanların önem kazanacağını düşündüğünü ifade etti. Sonrasında Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği lisansının ardından Makine yüksek lisansı ve ardından Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği alanında doktorasını yaparak, disiplinler arası bir alan olan mekatroniğin farklı disiplinlerinde uzmanlığı olan Yrd.Doç.Dr.Ali Fuat Ergenç konuşmasını gerçekleştirdi. Eğitim hayatı boyunca mekatroniğin içerdiği temel disiplinlerde çalışan ERGENÇ, Endüstri 4.0 ve Mekatronik Mühendisliğinin ayrı düşünülemeyeceğini vurgulayarak, Endüstri 4.0’ı hayata geçirecek kişilerin mekatronik mühendisleri olacağını düşündüğünü dile getirdi.

Sektörün ve katılımcılarımızın büyük ilgisini çeken panel, konuşmaların ardından soru cevap ile devam etti. Panel sonunda Mekatronik Mühendisleri Derneği’nin sloganı olan “Gelecek Mekatronik Mühendisleri İle Gelecek” sözüne vurgu yapılarak, Endüstri 4.0’ın uygulanması ve geliştirilmesinde mekatronik mühendisliğinin önemli yeri olduğu dile getirildi. Ayrıca Mekatronik Mühendisleri Odası’nın kurulması konusunda ihtiyaç belirtilerek bu konuda görüşmelerin devam ettiği gündeme getirildi, katılımcılara bilgi verildi.

Soru cevap kısmı bitiminde moderatör Nedim ZEPER, hızla gelişen ve ilerleyen endüstri akımının Mekatronik Mühendislerine olan ihtiyacı artırdığını söyleyerek, panelin kısa özetini yapmıştır ve panel plaket taktimi ile son bulmuştur.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Yücel Yılmaz
Daha Fazla Göster -  Genel

1 Yorum

  1. […] Roboturka: http://roboturka.com/genel/endustri-4-0i-mekatronik-muhendisleri-hayata-gecirecek […]

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

EcubMaker TOYDIY 4in1 3D Yazıcı İncelemesi

Merhabalar, Bugün sizlerle beraber EcubMaker firmasının üretmiş olduğu 4’ü 1 arada (…