Ana Sayfa Robotik Japon Araştırmacılar Affetto Çocuk Robotu Daha Gerçekçi Yaptı !

Japon Araştırmacılar Affetto Çocuk Robotu Daha Gerçekçi Yaptı !

3 min read
0
0
1,610

Japonya’ların robotlara duyduğu sevgi bir sır değil. Osaka Üniversitesinden Hisashi Ishihara, Yuichiro Yoshikawa ve Prof. Minoru Asada isimli üç Japon araştırmacı daha önce hiç olmadığı kadar etkileyici bir android robot çocuk kafası yarattı. 2011 yılında oluşturulan ilk nesil modelden çok daha etkileyici bir ikinci nesil Affetto modeli yaratan araştırmacılar, robot çocuğun kafasındaki yüz hareketlerini tanımlamak ve değerlendirmek için bir yol bulmuş.  Bunu yaparken, robot farklı duygu çeşitlerini ifade ediyor ve sonuç olarak insanlarla daha derin etkileşime giriyor.

2011 yılında oluşturulan ilk nesil Affetto modeli

Araştırmacılar, robotun üç boyutlu hareketini ölçmek için Affetto’da 116 farklı yüz noktasını araştırdılar . Yüz noktaları, deformasyon birimleri olarak adlandırılmıştır. Her ünite, bir dudak veya göz kapağının bir kısmının düşürülmesi veya yükseltilmesi gibi belirgin bir yüz bükülmesini yaratan bir dizi mekanizma içerir. Bunlardan alınan ölçümler daha sonra yüzey hareket modellerini ölçmek için matematiksel bir modele tabi tutulmuştur.

Ekip, Affetto’nun ifadelerini sergileyen üç video klip yayınladı. Göz kırpıyor, şaşıyor, gülüyor, kafası karışıyor ve yüzünü kıstırıyor. Yanlara çok sayıda bakış açısı veriyor. Ayrıca bir aşamada göz kırpmaya teşebbüs ediyor gibi görünüyor.

Affetto Robot hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Robotik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…