Ana Sayfa Genel Mühendislik Öğrencilerinin Yapması Gerekenler

Mühendislik Öğrencilerinin Yapması Gerekenler

14 min read
0
11
8,929

Öncelikle Mühendislik öğrencisi olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzun farkına varın. Seçtiğiniz mühendislik ana dalına bakılmaksızın, başarılı olmak için ciddiye alınması gereken 10 madde vardır.

1. Mühendislik derslerinizle eğlenin.

Mühendislik derslerinin çok zor olduğu yönündeki söylentilere inanmayın. Aksine, mühendislik dersleri aslında çok eğlenceli olabilir. Önemsiz ve okunaksız olmaktan çok, son derece uyumlu, sistematik ve zarif olan fizik ve matematik ilkelerine dayanan mühendislik dersleri, en sistemli, mantıklı ve bu nedenle anlaşılır dersler arasındadır. Dahası, dünya problemlerine çözümler tasarlarken bu ilkeleri kullanabileceksiniz. Mühendislik problemlerini çözmek için doğru yaklaşımı aklınızda bulundurun. Problemi çözmeden önce her zaman ilgili teoriyi öğrenin. Sorunlarda neyin gerekli olduğunu belirledikten sonra, bilinen tüm parametreleri numaralandırın, varsayımlarınızı ifade edin ve ardından ölçüm birimlerini takip edererk sorunu çözün.

2. Varsayımlarınızı kontrol edin.

Bu bir önceki maddenin parçası olsa da, gerçekten kendi kategorisini hak ediyor çünkü bu madde problemlerini çözmede değil, aynı zamanda tüm mühendislik tasarım problemlerini çözmede oldukça önemlidir. Kabul edip etmediğiniz bilinçli veya bilinçsiz varsayımlar, nihayetinde mühendislik tasarım çözümünüzün etkililiğini ve değerini belirler. Bu, gerçek dünyadaki mühendislik tasarım çözümlerini sadece ideal veya hayali tasarım çözümlerinden ayıran varsayımların doğru olması nedeniyle geçerlidir. Varsayımlarınızı belirtmek, mühendislik probleminiz için belirli bir model oluşturmak demektir. Tabii ki mümkün olduğunca gerçeğe yakın bir model olmasını istersiniz. Bu, tüm varsayımlara bağlıdır. Bu nedenle, hangi varsayımların yapıldığının her zaman farkında olun ve periyodik olarak doğrulayın. (Aslında bu sadece bir mühendislik dersi değil, aynı zamanda bir yaşam dersidir.)

3. Yaratıcılığınızı geliştirin.

Mühendislerin yalnızca rakamlarla, donanım ve teknik malzeme ile uğraşan yaşayan robotlar olduğunu düşünmek kesinlikle saçmalıktır. Mühendisler sanatçılardır. Hayır, yanlış yazılmış bir yazı değildi. Mühendisler sanatçıdır. Gerçekten de bir sanatçı olan bir mühendis, etkili ve pratik mühendislik çözümleri üretmek için sayı, donanım ve teknik öğeler hakkındaki bilgilerini kullanmasını sağlayan şeydir. Kusursuz olmak gerekirse, mühendisler mühendislik bilimlerinin katı destekleri üzerine yaratıcılıklarını destekleyen (mühendislik tasarım çözümleri) eğitim görmüş sanatçılardır. Bu nedenle, mühendislerin yaratıcı olmaları esastır. Bir mühendis çok yaratıcı olursa, belirli bir problem için hayal edebileceği daha alternatif çözümler üretir. Bu nedenle yaratıcılığınızı geliştirin.

4.Etkili iletişim kurmaya gayret edin.

Sürekli olan başka bir efsane ise, mühendislerin esas olarak kendilerini koruyan ve iletişim konusunda pek rahat olmayan içe dönük oldukları ve bu nedenle başkaları ile iyi iletişim kuramamasıdır. Bu başka bir kategorik saçmalıktır. Mühendisler soyut fikirleri matematiksel formlarda veya bilgisayar program kodlarında ifade etmede çok akıcı ve yaratıcı olabiliyorlarsa insan iletişiminde de çok başarılı olabilirler. Mühendislik öğrencisi olduğunuz için iş, siyaset, edebi eleştiri, tarih ve din okumamalısınız anlamına gelmez. Saygın gazeteleri veya dergileri arada bir alın. Farklı mesleklerden ve hayatın her kesiminden gelen insanların fikirlerini nasıl ilettikleri ve ifade ettiklerini öğrenin. Bunu yaparak, yalnızca farklı insan türlerini ve fikirlerini daha iyi anlamayı öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda sizi ve düşüncelerinizi daha iyi anlamanızı nasıl sağlayacağınızı da öğreneceksiniz.

 

5. Araştırma deneyimi kazanmak için arayın.

Araştırmalarda bir miktar tecrübe kazanmak, ideal dünyadan gerçek dünyaya geçişin kolaylaştırılmasına yardımcı olacaktır. Araştırma yaparken, ölçüm hataları, eksik karışım, değişken sıcaklık, katı olmayan veya deforme olabilen nesneler vb. Gerçek dünyanın kusurlarına maruz kalacaksınız. Araştırma deneyimi size hatırlatmada yardımcı olabilir. Ve bir öğrenci olarak, bazı teknik konferansta bir araştırma özeti veya kağıt sunmak için değerli bir fırsat elde ederseniz, hatta bir araştırma dergisinde yayınlanmak üzere bir makale için ortak yazar olarak hizmet ederseniz kesinlikle önemli bir yer tutacaktır

6. Staj olanakları arayın.

Mühendislerin çalışma saatlerini ve bunların aslında bu işte ne yaptıklarını merak ettiniz mi? Mühendislik diplomasını tamamladıktan sonra yaptıklarının mühendislik derecesini tamamladıktan sonra ne yapmak istediğini mi öğrenmek istemez misin? Bu soruların cevaplarını bulmanın en iyi yollarından biri, bir mühendislik şirketinde staj deneyimi kazanmaktır. Bir staj size, bir ofiste, bir laboratuarda veya sahada gerçekleşebilecek doğal çalışma ortamlarındaki mühendislerle gözlemlemek, karıştırmak ve onlarla çalışmak için ayrıcalıklı bir fırsat sunacaktır. Daha önemlisi, staj, geleceğinizin pratik bir mühendis olarak nasıl görünebileceğine dair bir vizyon verebilir; hangi konuda size hangi yönlerinizi korumak istediğinizi ve hangilerinin değiştirilmesini istediğinize karar verebilirsiniz. Bir staj deneyimi, yeterli bir hazırlığa sahip olmanızı sağlamak için bir mühendislik öğrencisi olarak öğrenmeniz gereken bilgi ve becerileri de ortaya çıkarabilir. Ve elbette, staj size gelecekteki iş teklifleri için kapıları açmanıza yardımcı olur.

7. Profesyonel olarak ağ kurun.

Bu madde alanınızdaki profesyonellerin birbirleriyle nasıl etkileşim kurduklarını ve birbirleriyle nasıl bir iş yürüttüğünü içermektedir. Onlarla konuşun ve soru sorun. Onlarla etkileşim kurarak, alanınızla ilgili olarak orada neler olduğunu öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda sizi ve onları şimdi veya gelecekte potansiyel olarak neler teklif edebileceğinizi de öğrenirsiniz. Bunun için Linkedin platformunu da kullanabilirsiniz.

8. Şimdi yaptıklarınızı gelecekte yapmayı istediklerinizle bağlayın.

Motivasyonu yüksek ve başarılı mühendislik öğrencileri, gelecekte profesyonel olduklarında nereye gitmek istediklerini ve gelecekteki kariyer hedeflerine nasıl bağlandıkları konusunda kafalarında bir resim oluşturan kişilerdir. Günlük yaptıklarınızı geleceğe bağlamak ilk başta o kadar kolay olmasa da, önceki yedi maddeyi anlamak bu noktaya gelmenize yardımcı olacaktır. Şu anda yaptıklarınızı gelecekte yapmak istediğinizle bağlantı kurmaya çalışırsanız, motivasyonunuzu artırma konusunda daha başarılı olabilirsiniz.

9. Kendinize iyi bakın.

Yüzleşin, yalnızca bir mühendislik öğrencisi değil, halen gelişmekte olan bir insanız. Bu nedenle, sadece zihinsel olarak değil, aynı zamanda duygusal, fiziksel ve manevi olarak kendinize yatırım yapın. Dengeli bir yaşamı hedefleyin. Aile bağlarınız ve dostluklarınız sağlam olsun. Başkaları için iyi şeyler yapın ve hayatta sizin kadar şanslı olmayan kişileri hatırlayın.

10. Sürekli kariyer gelişimi için plan kurun.

Mühendislik derecenizi tamamladığınız anda eğitiminiz bitmez. Devam eder. Bu nedenle, bu yolda planlar yapmaya başlayın. Kısaca, bir mühendis ve bir insan olarak öğrenmeyi ve büyümeyi sürdürmeyi hayat felsefesi olarak kendinize belirleyin.

 

BUĞRA UNUTMAZ

 

 

  • Elektrik Enerjisi İle Gül Yapraklarının Renk Değişimi

    Herkese merhaba yapılmış bir araştırmanın detaylarını paylaşmak istedim. Keyifli okumalar&…
  • Hobi Güç Kutusu

    Evde yapabileceğimiz ve devrelerimiz de kullanabileceğimiz küçük ama güzel bir güç kaynağı…
Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Buğra Unutmaz
Daha Fazla Göster -  Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Düşen Notlarınızı Yükseltmenin 9 Yolu

En parlak öğrenciler bile bazen hata kendilerinde olmasa bile notlarında düşüler gösterebi…