Ana Sayfa Temel Elektronik Hobi Güç Kutusu

Hobi Güç Kutusu

5 min read
0
0
4,027

Evde yapabileceğimiz ve devrelerimiz de kullanabileceğimiz küçük ama güzel bir güç kaynağı geliştirmeye açık ve eski bilgisayarımız artık işe yaramıyorsa güç kaynağı yani power supply işimize çok yarayacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kullanılan Malzemeler 

Kutu  için ölçüler:

20cm – 20cm küp siz isterseniz dikdörtgende yapabilirsiniz.

Diğer Malzemeler ;

  1. 220 V Priz
  2.  6 Adet Banana Jack
  3. 6  Adet Banana Erkek Jack
  4. 6 Adet Timsah ağzı jack
  5. 2 Adet minik led yeşil ve kırmızı
  6. 2 adet anahtar
  7. 1 adet 3.2 voltluk 4 portlu usb kartı
  8.  320 W Power supply
  9. 2 adet 12cm’lik egzoz fan

 

Öncelikle renklerine göre güçlerini ayırmak gerekiyor.Daha sonrasında ise kullanacağımız kadarını ayırıp geri kalanını iptal ediyoruz ve kesedebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda gösterildiği lazım olanları ayırdığımızda artık kutumuzu oluşturdukdan sonra jackları ve diğer malzemeleri kutuya montajlıyoruz ardından güç kablolarundan yeşil ve siyahı ön panele monte ettiğimiz anahtara bağlıyoruz.Bağlarken yeşil yani + kısım diyelim bunu kırmızı ledimize bağlıyoruz nötr kısmı ise diğer siyah kablomuza bağlıyoruz.Anahtarımızı açtığımızda güç geldiğini anlayabilmemiz açısından güzel olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer yeşil olan ledimizi ise üst kısımda +3 voltluk yere bağlıyoruz.Bu da bize üst kısımında çalıştığını gösterecektir.

kutumuzun ön paneline 220 voltluk prizimi monte edelim bağlantısını ise arka taraftaki girişten alacağız.Bunu ön panele koyma sebebimiz masamızda çalışırken lehimimizi falan takabiliriz. Ardında ise usb portumuzu yerleştirelim ve usb portuda usb ile çalışan veya usb ile sarj olan cihazlarımızı takabiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arka panelimize 2  adet 12cm lik fanlarımızı hava giriş ve çıkış şeklinde ayarladığımızda kutumuzdaki ısınma probleminide çözmüş oluyoruz.Arkada gördüğümüz gibi 1 adet anahtar ve 2 adet giriş portu var.Anahtarımız giriş portlarına bağlı herhangibi bir çarpılma veya elektrik kaçağında içerideki elektriğimizi buradan kapatabiliriz.Bu anahtarla elektriğimizi verdikten sonra ön paneldeki anahtarımızdan güç vererek başlabiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ön panelimizdeki girişlerde kullanmak üzere 6 adet erkek jack diğer ucuna diğer timsah ağzı takarak  her yerde kullanabiliriz artık ve kutunun içinde ki bağlantılar tamamdır kutumuzu kapatıp kullanabiliriz.Unutmamız gereken şey ise küçük bir metal parçası koyarsanız kutuya iyi olur onun üstünede topraklama yapabiliriz.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Semih Can
Daha Fazla Göster -  Temel Elektronik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Türkiye Dahil Tüm Dünya Bu Virüs’e Çözüm Arıyor

12 Mayıs’ta dünya çapında birçok kuruluşu etkileyen WannaCry saldırısı Türkiye’de çok fazl…