Ana Sayfa Arduino LabVIEW ile Arduino’da Mesafe Ölçümü

LabVIEW ile Arduino’da Mesafe Ölçümü

2 min read
0
1
2,527

Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda LabVIEW İle Arduino’da Mesafe Ölçümünü anlatacağım. Uygulamamızda HC-SR04 Mesafe sensörünü kullanarak Inç ve SantiMetre cinsinden ölçümler yapacağım . LabVIEW İle Arduino programlamaya giriş yazımızda gerekli olan programların kurulumu hakkında bilgi vermiştik. Yazıya buradan ulaşabilir ve gerekli olan başlangıç kurulumlarını yapabilirsiniz.

Kullanılan Malzemeler

  • Arduino Uno
  • HCSR-04 Ultrasonik Sensör
  • Jumper Kablo
  • Breadboard

HC-SR04 Mesafe sensörü 4 bacaktan oluşur. Gnd , Vcc , Trig (Output) ve Echo (Input) uçlarıdır. 2cm’den 400cm’ye kadar 3mm hassasiyetle ölçüm yapabilir. Çeşitli Robot ve Radar uygulamalarında kullanabilirsiniz.

Uygulamamızın devre şeması aşağıda görülmektedir. Arduino Uno üzerinde Trig pinini 12 nolu pine (DO olarak), Echo pinini ise 11 nolu pine (DO olarak) bağladım.

LabVIEW programının ön paneli ve blok diyagramı aşağıda gösterilmektedir. Ön Panelde bulunan İnç ve SantiMetre değerlerini Datasheet’de bulunan Formülü uyguladığımız zaman doğru sonuçları elde ettik ve bu değerler Blok Diyagramda da Anlık olarak gösterilmiştir.

Mesafe Ölçüm Fonksiyonu

Programming > Makerhub > LINX > Peripherals > Digital > Digital Read Pulse Width yolunu izleyerek kullanacak olduğumuz PWM fonksiyonuna ulaşabiliriz.

Digital Read Pulse Width :  Trig ve Echo pinlerini ayarlamamıza , İnç ve Santimetre cinsinden ölçüm sonuçlarını görmemize olanak sağlayan fonksiyondur.

Örnek Programa buradan ulaşabilirsiniz.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Arduino

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…