Ana Sayfa Arduino LabVIEW ile Arduino’da PWM Kullanımı

LabVIEW ile Arduino’da PWM Kullanımı

3 min read
0
0
2,736

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda LabVIEW ile Arduino’da PWM kullanımını anlatacağız. PWM yöntemi ile LED’in parlaklığı ile değiştireceğiz. LabVIEW İle Arduino programlamaya giriş yazımızda gerekli olan programların kurulumu hakkında bilgi vermiştik. Yazıya buradan ulaşabilir ve gerekli olan başlangıç kurulumlarını yapabilirsiniz.

Kullanılan Malzemeler

  • Arduino Uno
  • Led
  • Breadboard
  • Jumper

PWM , İngilizce Pulse Width Modulation kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve  Darbe Genişlik Modülasyonu olarak Türkçeye çevirebiliriz. PWM , dijital sinyal kullanarak analog bir değer oluşturmaya yaramaktadır. PWM ile dijital çıkış sinyalinin Duty Cycle denen görev süresi değeri ayarlanarak gerilim elde edilir. 8 bitlik bir değer ile ifade edilen PWM , 0-255 değer aralığı 0-5 V aralığına karşılık gelmektedir. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi %0 Duty Cycle için PWM değeri 0, %50 Duty Cycle için PWM değeri 127karşılık gelmektedir.

Örnek uygulamamız da Arduino Uno ile Led parlaklığını ayarlamak için 3,5,6,9,10,11 nolu PWM çıkış uçlarından olan aşağıdaki devre şemasında da görüldüğü gibi 9 nolu pine Ledimizi bağlayacağız.

LabVIEW programının ön paneli ve blok diyagramı aşağıda gösterilmektedir. Blok diyagramda bulunan PWM Set Duty Cycle fonksiyonun Duty Cycle ucu 0-1 arasında değer üretmektedir. Biz bunu 255 değerine bölerek yukarıda da anlattığımız gibi 0-5 V aralığına karşılık gelecek şekilde oranladık.

PWM Fonksiyonu

Programming > Makerhub > LINX > Peripherals > PWM > PWM Set Duty Cycle yolunu izleyerek kullanacak olduğumuz PWM fonksiyonuna ulaşabiliriz.

PWM Set Duty Cycle : PWM ucu ve Duty Cycle  değerini ayarlayabilmemizi sağlar.

Örnek programa buradan ulaşabilirsiniz.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Arduino

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…