Ana Sayfa Arduino LabVIEW ile Arduino’da RGB Led Kontrolü

LabVIEW ile Arduino’da RGB Led Kontrolü

3 min read
0
0
2,962

Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda LabVIEW İle Arduino’da RGB Led kontrolü yapacağız. Geçen yazımızda LabVIEW İle Arduino programlamaya giriş yapmıştık. Yazıya buradan http://bit.ly/2CaB6GA ulaşabilirsiniz.Ayrıca site‘de Arduino İle RGB Led Kontrolü üzerine yazıya’da buradan http://bit.ly/2qsgqIa ulaşabilirsiniz.

RGB , Red , Green ve Blue kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.Bu renkler çeşitli oranlarda birleşerek ara renkleri meydana getirmektedir.

RGB Led’ler piyasada Ortak Katot ve Ortak Anot olmak üzere 2 çeşit bulunmaktadır.Ortak Katot olduğunda ortak uç eksiye(-) bağlanır.Ortak Katot olduğunda ledimiz ortak uç artıya(+) bağlanır.Biz bu uygulamada ortak anot olan bir RGB Led kullanacağız.Aşağıdaki resimde Anot ve Katot RGB Led’ler görülmektedir.

Devre Şeması

Aşağıdaki resimde devremizin Arduino’ya bağlantı şeması görülmektedir.

LabVIEW Ön Panel ve Block Diyagramı

Çalışması :

Öncelikli olarak Run demeden önce Arduino ile geçen yazıda anlattığımız bağlantı aşamalarını yapmalısınız. Bunu yaptıktan sonra Ön panelde bulunan Com portu seçip devre şemasına göre RGB Led’in bağlantı numaralarını ayarlamalısınız. Run dediğiniz zaman Ön panelde bulunan göstergeler ile oynayarak rengimizi ayarlayabiliriz. Stop Butonu ile sistemi durdurabiliriz.

Programda bulunan fonksiyonları açıklarsak ;

RGB to Color : Bu fonksiyon sayesinde Kırmızı , Yeşil ve Mavi renklerimizin oranını ayarlayabiliriz.

RGB LED : Bu fonksiyon sayesinde RGB Led’in uçlarının bağlantı kanalını belirleyebiliriz.RGB to Color fonsiyonundan gelen oranlar ile RGB Ledimizin rengini belirleyebiliriz.

Programa buradan http://bit.ly/2qtPO9J ulaşabilirsiniz.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Arduino

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…