Ana Sayfa Labview LabVIEW İle Görüntü İşlemeye Giriş

LabVIEW İle Görüntü İşlemeye Giriş

6 min read
6
1
4,474

Görüntü İşleme , elde edilen(kamera,sensörler vb. yardımıyla) görüntü verilerin üzerinde işlem yapılarak isteğe uygun olarak değiştirilmesidir. Kalite ve süreç kontrolü , yarı iletken teknolojisi , otomotiv sanayi , akıllı izleme ve tıbbı görüntüleme gibi bir çok alanda görüntü işleme uygulamaları sıklıkla kullanılmaktadır.

Görüntü işleme üzerine piyasada birçok yazılım paketi bulunmaktadır. OpenCV , EmguCV ,Visual C++ , Matlab bunlardan en çok kullanılanlarındandır. LabVIEW ile görüntü işleme yapabilmek için LabVIEW programımıza ek bazı eklentiler kurmamız gerekmektedir.

 • LabVIEW ( Kurulum için )
 • NI Vision Development Module
 • NI Vision Acquisition Software

 NI Vision Development Module (VDM)

NI Vision Development Module(VDM) ,LabVIEW , C/C++ , Visual Basic ve .NET ortamları için görüntü işleme fonksiyonları sağlar. Ek olarak Vision Assistant içerir. Vision Assistant , görüntü analizi ve kodun daha sonra üretilebileceği adımların geliştirilmesi ve test edilmesi için kullanışlı bir araçtır.

NI Vision Acquisition Software (VAS)

Vision Acquisition Software (VAS), GigE Vision, IEEE 1394 (FireWire), USB 2.0 kullanan kameralar da dahil olmak üzere, çok çeşitli kamera türlerinden görüntüler elde etmek, görüntülemek ve kaydetmek için kullanılan bir dizi sürücü ve yardımcı fonksiyonlar sağlar. Bu sürücüler ise;

 • NI-IMAQ
 • NI-IMAQdx
 • Vision RIO

Bunlara ek olarak Vision Acquisition (VI) içerir. Vision Acquisition, kullanıcıların  çok çeşitli kameralardan görüntü almasına, görüntülemesine ve kaydetmesine izin verir.

Görüntü İşleme Fonksiyonları

Kurulum yapıldıktan sonra Programming > Vision and Motion segmesinden görüntü işlemede kullanacak olduğumuz fonksiyonlara ulaşabiliriz.

Vision Utilities :

Programming > Vision and Motion > Vision Utilities yolunu izleyerek ulaşabiliriz. Görüntü Okuma ,Yazma , Döndürme , Kaydetme , Yakınlaştırma , Uzaklaştırma , Aynalama ve Boyut Değiştirme işlemlerini yapabilirsiniz.

NI-IMAQ :

Programming > Vision and Motion > NI-IMAQ yolunu izleyerek ulaşabiliriz. Kameradan görüntü elde etme ve kaydetme işlemleri yapabilirsiniz.

NI-IMAQdx :

Programming > Vision and Motion > NI-IMAQdx yolunu izleyerek ulaşabiliriz. GigE Vision, IEEE-1394 kameraları başta olmak üzere kameralardan görüntü elde etme ve kaydetme işlemleri yapabilirsiniz.

Vision RIO :

Programming > Vision and Motion > Vision RIO yolunu izleyerek ulaşabiliriz. FPGA tabanlı cihazlardan görüntü elde etme, kaydetme başta olmak üzere işlemleri yapabilirsiniz. PCI-8254R, PCI-8255R gibi.

Vision Express :

Programming > Vision and Motion > Vision Express yolunu izleyerek ulaşabiliriz. Çok çeşitli kameralardan görüntü alma, görüntüleme ve kaydetme işlemleri yapılır.

Image Processing :

Programming > Vision and Motion > Image Processing yolunu izleyerek ulaşabiliriz. Temel görüntü işlemleri olan Filtreleme , Morfolojik işlemler , Eşikleme , Histogram ,Karşıtlık  ve Sınıflandırma  uygulamaları yapabiliriz.

Machine Vision :

Programming > Vision and Motion > Machine Vision yolunu izleyerek ulaşabiliriz. Obje Takip , Sayma , Sınıflandırma , Kenar Bulma ,Eşleştirme , Karakter Tanıma ve Barkod Okuma uygulamaları yapabiliriz.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Labview

6 Yorumlar

 1. […] 1 hafta önce LabVIEW İle Görüntü İşlemeye Giriş […]

  Reply

 2. […] 2 hafta önce LabVIEW İle Görüntü İşlemeye Giriş […]

  Reply

 3. […] Aynalama  işlemi yapacağız. LabVIEW’De görüntü işleme konulu ilk yazımıza buradan ulaşabilir ve gerekli olan kurumları […]

  Reply

 4. […] (Çözünürlük) Bilgisini öğreneceğiz. LabVIEW’De görüntü işleme konulu ilk yazımıza buradan ulaşabilir ve gerekli olan kurumları […]

  Reply

 5. […] ve Büyültme işlemi yapacağız. LabVIEW’De görüntü işleme konulu ilk yazımıza buradan ulaşabilir ve gerekli olan kurumları […]

  Reply

 6. Ali

  24 Mayıs 2021 at 06:37

  Merhabalar. Labview programı ile şekil tespiti ödevim var . Nasıl ilerlemeliyim? Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…