Ana Sayfa Labview Labview : While Döngüsü

Labview : While Döngüsü

3 min read
0
0
2,934

Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda programlama dillerininin neredeyse tamamında kullanılan yaygın bir döngü olan While Döngüsünü anlatmaya çalışacağım.Döngüler bazı program parçalarının tekrar tekrar çalıştırılması için kullanılırlar. Labview’de iki tür döngü bulunmaktadır.Bunlar For Döngüsü ve While Döngüsüdür.For döngüsünü gecen yazımızda anlatmıştık.

While Döngüsü için  Programming > Structures > While Loop fonksiyonu kullanılır.For Döngüsü  Sürekli Döngü olarak tanımlanabiilir.Döngü içindeki işlemlerin  çalışması bir şartla bitecekse kullanılır. Önceden belirlenmiş bir koşul bozulana kadar devam eder. Aşağıdaki resimde de görebileceğimiz gibi çalışmasını anlatacak olursak i değeri sıfırdan ve her döngüde değeri bir artar.Stop düğmesine bağladığımız şarta göre programımız durur.

labview_while_loop

 

SAYILARIN KARESİNİ VE KARAKÖKÜNÜ BULMA

While döngüsü ile girilen sayıya kadar  karelerini ve karaköklerini hesaplayarak 500ms geçikme ile ekranda gösterecek  programın ön paneli ve blok diyagramı aşağıda gösterilmiştir.

Kare_Karekok_while_labview_on

 

Kare_Karekok_while_labview_arka

 

Programa http://bit.ly/2iIjKJr  ulaşabilirsiniz.

RANDOM SAYI

While döngüsü ile girdiğimiz sayı kadar  rastgele sayı üretip  500ms aralıklarla ekranda göstererek tahmin ettğimiz sayı olunca döngüyü sonlandıran  programın ön paneli ve blok diyagramı aşağıda gösterilmiştir.

random_while_labview_ön

 

random_while_labview_arka

 

Programa http://bit.ly/2jaQNCO  ulaşabilirsiniz.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Labview

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…