Ana Sayfa Otomotiv Audi Elektrikli Formula Aracı

Audi Elektrikli Formula Aracı

3 min read
0
1
1,864

Audi, geçen yıl Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nı kazandıktan sonra, fabrika destekli motor sporlarının elektrikli hareketlilik dünyasına katılımını sağlayacak olan otomobilini tanıttı. FE04, yaklaşmakta olan Formula E sezonunda yer alacak ve Audi’yi büyümekte olan bir kategoride bir fabrika teklifi sunan ilk büyük Alman üreticisi yapacak.

 

 

FE04 aracının mühendis ekibi öncelikle motorlara ve vites kutusuna odaklanmıştır. Takımlar tarafından motor, şanzıman, yazılım ve bazı küçük süspansiyon bileşenleri ile oynanmasına izin verilmesine rağmen ciddi bir değişiklik olmaması lazım. Motor tarafında çalışan ekip, tekli vites iletiminin hepsi yenilerken, vites ünitesinden maksimum verim elde etmeyi başarmış olduğuna inanıyor.

 

 

Elektrikli motorsport’taki en ironik soyadın sahibi olan Audi Motorsport’un başkanı Dieter Gass: Teknoloji ortakları Schaeffler ile birlikte tamamen yeni bir güç aktarma organı geliştirdik” diyor. “Buna güç aktarma organının yeni karbon gövdesine bakarak bunu hemen söyleyebilirsiniz. Araba da farklı geliyor, çünkü teknolojide yeni yollar arıyoruz” dedi.

 

 

Formül E’nin başlamasından bu yana ABT Schaeffler Ekibi ile birlikte olmasına rağmen, bu Audi fabrika desteğinin ilk yılıdır. Vardiyayı simgelemek için, gövde etrafına dağılmış daha fazla dört halka motifi ile birlikte yeni bir beyaz, yeşil ve siyah renk düzeni var. Lucas di Grassi, takım arkadaşı Daniel Abt 66 numara ile yarışarak,  geçen sene birinciliğini kazandı.

 

 

2017/18 Formula E sezonu bu Aralık ayında Hong Kong’da başlıyor.

 

Kaynak: Audi

 

 

 

Muhammed Ramazan İKİTEPE

 

Erciyes Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği

Buna Benzer Yazılar Göster !
  • Garson Robotlar

    Pakistan’da ilk kez bir restoranda insanlar yerine robot garsonlar hizmet veriyor. P…
  • Arı Bal Takip ve Haber Sistemi

    Kırklareli’nde bir üniversite öğrencisi arıcılık ile uğraşanların işini kolaylaştıracak bi…
Daha Fazlasını Yükle - Muhammed Ramazan
Daha Fazla Göster -  Otomotiv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Garson Robotlar

Pakistan’da ilk kez bir restoranda insanlar yerine robot garsonlar hizmet veriyor. P…