Ana Sayfa Otomotiv Otonom Araçlar

Otonom Araçlar

4 min read
0
2
3,419

Gelişen bir araç teknolojisi bulunmakta firmalar arası yarış haline gelen araç teknolojisine büyük arge yatırımları yapılmaktadır. Mercedes, BMW, Toyota, Wolkswagen, Mitsubishi vb.araç firmalarında elektrikli araç çoklu sensörlerle donatılmış otonom araçlar yavaş yavaş yerini almaya başlıyor. Peki nedir bu otonom araçlar?

Öncelikle otonom kelimesini incelemek istiyorum. Otonom kelime anlamı bakımından özerk,kendi kendini yönetebilmek anlamına gelmektedir. Araçlarda da otonom kelimesi özerklik olarak kullanılıyor diyebiliriz. Otonom araçları 5 seviyede incelenir sizinde anlayacağınız gibi her seviye için büyük yatırımlar gereklidir. Level 0: Araç sürücüyü sensörler aracılığıyla sadece uyarır. Bu seviyeye örnek verecek olursak geri geri giden bir araç herhangi bir engel ile karşılaşırsa araç uyarı amaçlı ses sinyali verir.

(Şekil TÜBİTAK’tan alınmıştır)

Level 1: Sürücü her zaman müdahale edecek şekilde ve dikkatini yola vermek şartıyla kontrolü araca verir. Bu seviyeye vereceğimiz örnek ise şöyledir uzun yola çıkmış sürücülerde ayak uyuşması ayak krampları şeklinde ani durumlar olabilir bunun önüne geçmek amacıyla sürücü yola odaklanma şartı ile hız sabitleyici ile hızı sabitleyip kontrolü kısmi olarak araca verir.

Level 2: Çevresel algılama ve anlamlandırma sürücüde kalmak şartı ile kontroller araca verilir. Buna örnek verecek olursak otomatik acil fren sistemi , park asistanı sistemini söyleyebiliriz.

Level 3: Sürücü dikkatini başka noktalara vermiş olsa da acil durumlarda müdahale edebilecek şekilde kontrolü araca verme. Bu seviyeyi örneklendirecek olursak otomatik park sistemi , otonom şehir içi ve şehirler arası sürüş gibi özelliklere sahip olacaktır.

Level 4: Yol ve hava durumu otonom araç için uygun olup olmadığı sürücü tarafından belirlenmek şartıyla müdahaleye gerek duymaksızın kontrolün araca verilme durumu.

Level 5: Bu seviye çıkılabilecek en üs seviyedir sürücü tarafından hedef belirlenir ve kontrol tamamen araca verilir. Tabiki bu anlattıklarımız sadece seviye 2’ye kadar geliştirmiş 3.seviye için çalışmalar devam etmektedir. Tesla Motors şirketi bunun için büyük Arge yatırımları yapmaktadır. Hatta çıkan Tesla S modeli yüksek fiyatlarla karşımıza çıkıyor Tesla X modeli ise yılın en iyi çevreci otomobili olarak karşımıza çıkıyor.

Ulaş Gültekin

  • Audi Elektrikli Formula Aracı

    Audi, geçen yıl Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nı kazandıktan sonra, fabrika destekli moto…
Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Otomotiv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…