Ana Sayfa PLC Schneider Plc Programlama : Pozitif ve Negatif Kenar Tetiklemesi

Schneider Plc Programlama : Pozitif ve Negatif Kenar Tetiklemesi

2 min read
1
0
9,742

Merhaba Arkadaşlar bu yazımda sizlere PLC Programlarken sıklıkla kullanacak olduğunuz Pozitif ve Negatif Kenar Tetiklemesinden  bahsedeceğim.PLC Programlama yaparken sinyallerin başladığı ve bittiği anda kısa süreli bir sinyal oluşturması amacıyla kullanılmaktadır.

Pozitif Kenar Tetiklemesi

Pozitif Kenar tetiklemesi bir diğer adıyla Yükselen kenar tetiklemesi aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi giriş değişkeninin pozitif olması durumda sinyalin bir program döngüsü boyunca yani bir tarama boyunca aktif olmasını sağlar.

Negatif Kenar Tetiklemesi

Negatif Kenar tetiklemesi bir diğer adıyla Düşen kenar tetiklemesi aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi giriş değişkeninin negatif olması durumda sinyalin bir program döngüsü boyunca yani bir tarama boyunca aktif olmasını sağlar.

Örnek : Start butonuna bastığımızda Motor_1, start butonundan elimizi çektiğimiz anda Motor_2 çalışacak.Stop butonuna bastığımız anda ise iki motor birden duracaktır.

Örnek : Start butonuna ilk kez basıldığında sistem hazır hale getirilecek. İkinci kez basıldığında sistem çalışmaya başlayacak.Stop butonuna basıldığında sistem tamamen duracak.Stop butonuna basıldığında sistem tamamen duracak.

 

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  PLC

1 Yorum

  1. […] Schneider Plc Programlama : Pozitif ve Negatif Kenar Tetiklemesi yazımızdan konuyla ilgili farklı bilgilerde alabilirsiniz. […]

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…