Ana Sayfa Arduino Scratch : Arduino İle Servo Motor Kontrolü

Scratch : Arduino İle Servo Motor Kontrolü

3 min read
0
1
8,809

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda scratch programındaki kod bloklarını kullanarak arduino kartına bağlayacağımız servo motorun hareketlerini nasıl kontrol edebileceğimizi göreceğiz. Bu uygulamamızda arduino kartı üzerinde 8. pine bağlı olan servo motorumuzun açılarını belirleyeceğiz. Scratch kod bloklarını kullanarak çok basit bir şekilde servo motor üzerinde açı ayarlamaları yapacağız.

Kullanılan Malzemeler

Devre Şeması

Uygulamamızda servo motorumuzu hareket ettirebilmek için aşağıdaki kod bloklarını kullanacağız.

Büyük bir kısmı Türkçe olması sebebiyle anlaşılması son derece basit olan yukarıdaki kod bloğuna göre servo motorumuz “sahne” denilen proje ekranının üzerindeki yeşil bayrak simgesi tıklandığı andan itibaren sürekli olarak 40 açısındaki konumuna gelecek ve bu konumda 1 saniye bekledikten sonra 100 açısındaki konumuna geçerek 1 saniye daha bekleyecek. Bu işlemler sürekli döngüsünün içerisinde bulunduğu için program sonlanana kadar sürekli olarak tekrar edecek. Böylelikle biz açısı bir saniyede bir değişen bir servo motor elde etmiş olacağız.

Bu uygulamayı aşağıdaki videoda görüldüğü üzere eğlenceli bir projeye dönüştürebilirsiniz. Eğer bu işin eğitimini veriyorsanız öğrencileriniz tarafından tahtaya çizilmiş bir insan figürünün eline bir servo motor monte edip oluşturduğunuz yarısı resim yarısı robot olan bu mitolojik karaktere bayrak sallattırabilir ve bu sayede milli bayramlarımızı bilgisayar derslerinde bu şekilde bir etkinlikle kutlayabilirsiniz.

Eğer bu konunun eğitimi ile ilgileniyorsanız Scratch ile Arduino kullanılarak oluşturulmuş benzer projeler için Emine Aytekin ve Esra Soylu tarafından yazılmış olan “Scratch ile Arduino” kitabını inceleyebilirsiniz.

http://www.kodlab.com/BookDetail.aspx?ID=175527

Emine AYTEKİN-Esra SOYLU

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Arduino

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…