Ana Sayfa Bitirme Projeleri Mikrodenetleyici Tabanlı Kontrol Biriminin Can-Bus ile Haberleştirilmesi

Mikrodenetleyici Tabanlı Kontrol Biriminin Can-Bus ile Haberleştirilmesi

7 min read
3
0
17,663

Proje,Karabük Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği öğrencileri Mahmut Serhat Doğanay ve Harun Durmuş tarafından gerçekleştirilmiştir.

Giriş

Bu çalışmada,STM32F4 Discovery Geliştirme Kiti ile CANBUS iletişim protokolünü kullanarak ,mikrodenetleyici tabanlı beş farklı sistemin birbirleri ile eş zamanlı iletişimi sağlanmıştır. Kontrol Alan Ağı(CAN) endüstriyel otomasyon, otomotiv  ve mühendisliğin çeşitli alanlarında çift yönlü veri haberleşmesi için kullanılan, yüksek performanslı ve güvenilirliği ile tercih edilen kablolu ağ teknolojisidir. Maksimum 1Mbit/sn’lik bir hızda veri iletişimi sağlayan Kontrol Alan Ağı teknolojisi güvenliğin önemli olduğu gerçek zamanlı uygulamalarda da kullanılmaktadır.Haberleşmede kullandığımız beş farklı sistem kendi aralarında da CAN veri hattı üzerinden haberleştirilmiştir. STM32F4 tarafından USART üzerinden alınan veriler C#.net ortamında görüntülenerek veri alışverişi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca her sisteme ait ID’ler ve veriler 2x16LCD’de görüntülenmiştir.CAN Kontrol ünitesine sahip olan her mikrodenetleyici ile kolayca iletişim kurularak veri senkronizasyonu sağlanabilmektedir.

Materyal-Yöntem

Gerçekleştirilen sistemde STM32F4 tarafından CAN-H ve CAN-L hattından alınan bilgiler USART üzerinden PC’e aktarılmakta ve oluşturduğumuz grafiksel kullanıcı arayüz biriminde görüntülenmektedir.Şekil2.1.’de sistemin blok diyagramı verilmektedir.

sistemin blok diyagramı

CAN hattındaki verilerin hangi birime ait olduğunu ve 8 bitlik paketler halinde gönderilen verilerin ne olduğunu görüntüleyebilmek için C#. net ortamında bir arayüz tasarlanmıştır. Her birim farklı ID’ye sahip ve bu ID’lere bakılarak hangi verinin hangi sisteme ait olduğu anlaşılmaktadır.Şekil2.2.’de oluşturulan arayüz görülmektedir.

can bus data monitoring

Sıcaklık,Mesafe,RFID,LDR ve Motor PWM değerinden alınan bilgiler Atmega328P mikrodenetleyicisi ile SPI üzerinden MCP2515 CAN Modüle gönderilmektedir.CAN modülünün CAN-H ve CAN-L çıkışlarından alınan tüm veriler STM32F4 ile entegreli CAN hattına gönderilir. Gelen veriler ID’lere göre yeniden analiz edilerek USART üzerinden PC’e gönderilir ve arayüzde görüntülenir.Her birime ait elektronik devreler Altium’da tasarlanmıştır.Gerçekleştirilen sistem Şekil2.3.’de verilmektedir.

can bus ile gerçekleştirilen sistem

Deneysel Uygulamalar

CAN-BUS ile haberleşme sağlarken elde ettiğimiz verilerin doğruluğunu sağlamak ve veri iletiminin başarıyla gerçekleştiğini görebilmek için Saleae marka Logic Analyzer kullanılmıştır. Logic Analyzer, mikrodenetleyici ve çevre birimleri arasındaki sinyal hattını inceleyebilmek ve istenilen periyotlarda görüntüleyebilmek için kullanılan USB destekli lojik analizördür. Osiloskop karşısında hızlıca akan bitleri yakalamaya çalışmak yerine, Logic Analyzer kullanarak istediğimiz birimleri ait sinyalleri görüntüleyebiliriz.

logic analyser

Sonuçlar ve Değerlendirme

Akıllı binalar, medikal cihazlar, güvenlik otomasyon sistemleri, gömülü sistemler, veri toplama uygulamaları ve araç içi elektronik aksanların birbirleriyle haberleşmesi gibi endüstriyel uygulamalar veri güvenliğinin ve gerçek zamanlı iletişimin ön planda olduğu uygulamalar olduğundan bu sistemlere cevap verebilecek bir ağ yapısı tercih edilmelidir.Ethernet teknolojisi yüksek hızlı olması ve uzun mesafeleri desteklemesine karşın çarpışma tabanlı olduğu için hatasız veri iletişimini gerektiren bu tür kontrolu ygulamalarında yeterli olmamaktadır. CAN teknolojisi ise bu yapılara hatasız olarak destek verebilmektedir. CAN protokolü çok yöneticili yapısı, üstün hata algılama mekanizması, çarpışma durumlarının öncelik bilgisiyle önlenebildiği, hızlı ve uzun mesafelerde iletişimi destekleyen,endüstriyel uygulamalara yönelik,seri iletişim esasına dayanan bir haberleşme protokolüdür.

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Bitirme Projeleri

3 Yorumlar

 1. AZER

  13 Mart 2016 at 18:13

  Iyigunler ben can bus sistemini ogrenmek istiyorum bunun icin nerden baslamaliyim eger mumkunse bana yol gosterirmisiniz

  Reply

  • Yücel Yılmaz

   Yücel Yılmaz

   15 Mart 2016 at 13:32

   Merhaba Azer,

   CAN-BUS sistemini aşağıdaki konu başlıklarından başlayarak öğrenmeye başlayabilirsin;

   Fiziksel Yapısı, Mesaj Yapısı,Baudrate, CAN-BUS standartları, J1939 standartı vb.

   Teorik kısma hakim olduktan sonra uygulama kısmı için yazılım tarafında nasıl konfigüre edildiğine bakabilirsin, kolay gelsin.

   Reply

 2. mahmut serhat doganay

  25 Aralık 2017 at 23:02

  Atmega328P içerisinde dahili olarak CAN çevresel birimi bulunmadığı için SPI ile haberleşen MCP2515’i kullandık.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…