Ana Sayfa PLC Schneider PLC Programlama : Zamanlayıcı Kullanımı

Schneider PLC Programlama : Zamanlayıcı Kullanımı

5 min read
1
0
6,633

Merhaba Arkadaşlar bu yazımda sizlere PLC Programlarken bol bol kullanacak olduğunuz zamanlayıcı çeşitlerinden bahsedeceğim.Zamanlayıcılar PLC’de giriş ve çıkışları istenilen sürelerde kontrol etmek için kullanılan bir fonksiyondur.Schneider Twido PLC’de 3 farklı zamanlayıcı çeşidi vardır.

 • TP (Timer-Pulse)
 • TON (Timer On-Delay)
 • TOF (Timer Off-Delay)

Bu zamanlayıcı çeşitleri bir çok PLC’de kullanılmaktadır.Örnek verecek olursak Siemens tipi PLC’lerde de bu zamanlayıcı çeşitleri kullanılmaktdır.

Aşağıda Schneider Twido PLC’de kullanılan zamanlayıcı fonksiyonu görülmektedir.Schneider Twido PLC’de  0’dan başlamak üzere toplam 128 tane zamanlayıcı tanımlayabiliriz.Zamanlayıcı Fonksiyonun TON,TOF VE TP olarak tipini ayarlıyabiliriz.9999 süresini istediğimiz değer ile değiştirebiliriz.Süre tabanını 1min,1s,100ms,10ms,1ms olarak ayarlıyabiliriz.

Yukarıda bahsettğimiz tüm bu ayarlamaları Program>Configure> Configure the data>Function Block>%TM kısmından aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi yapabiliriz.

Zamanlayıcı Çeşitleri

TP (Timer-Pulse):Giriş sinyali Aktif(1) olduğu zaman Çıkış Aktif(1) olur.Ayarlanan süre sonunda Çıkış Pasif(0) durumana düşer.Aşağıdaki grafikte de %Tmi.P ayarlanan süredir. %Tmi.V ise geçen süreyi göstermektedir.

TON (Timer On-Delay):Giriş sinyali geldiği zaman süre saymaya başlar.Ayarlanan süre sonunda çıkış Aktif(1) olur.Giriş sinyali kesildiği zaman Çıkış Pasif(0) olur.Aşağıdaki grafikte de %Tmi.P ayarlanan süredir. %Tmi.V ise geçen süreyi göstermektedir.

TOF (Timer Off-Delay):Giriş sinyali geldiği zaman Çıkış Aktif(1) olur.Giriş sinyali kesildiği zaman süre saymaya başlar ve süre sonunda Çıkış Pasif(0) olur.Aşağıdaki grafikte de %Tmi.P ayarlanan süredir. %Tmi.V ise geçen süreyi göstermektedir.

Örnek:Otomotiv fabrikasında bulunan bir üretim prosesinde bir parça taşıma aracı,istasyona geldiği zaman üst taraftan parça bırakıp(Parça Yoksa) alt tarafına parça alacaktır(Parça varsa).Parçaları algılamak için Üst ve Alt tarafta Proximity Sensör bulunacaktır. Bu şartlar sağlandıktan 3 saniye sonra otomotik olarak istasyondan ayrılma komutuyla ayrılacaktır. DUMMY Biti Ladder satırını tamamlamak için kullanılmıştır.

Örnek:Üretim prosesinde bulunan bir odanın havalandırma sistemi insan algılamaya başladğı zaman çalışmaya başlayacak.Hareket sensörü off konumuna düştükten 4 saniye sonra havalandırma sistemi duracak.DUMMY Biti Ladder satırını tamamlamak için kullanılmıştır.

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
 • Raspberry Pi IP Adresi Öğrenme

  Merhaba Arkadaşlar, bu yazımızda Raspberry Pi’nin IP adresini bulmayı göstereceğim. Raspbe…
 • Raspberry Pi İlk Kurulum

  Merhaba Arkadaşlar, bu yazımızda Raspberry Pi’ye Raspbian İşletimi Sistemi kurulumunu anla…
 • Raspberry Pi Giriş

  Raspberry Pi Nedir ? Raspberry Pi, Birleşik Krallıklardaki okullarda bilgisayar bilimini ö…
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  PLC

1 Yorum

 1. […] Schneider PLC Programlama : Zamanlayıcı Kullanımı yazımızdan konuyla ilgili farklı bilgilerde bulabilirsiniz. […]

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Raspberry Pi IP Adresi Öğrenme

Merhaba Arkadaşlar, bu yazımızda Raspberry Pi’nin IP adresini bulmayı göstereceğim. Raspbe…