Ana Sayfa Gömülü Sistem İşaret Dilini Yazı Diline Çeviren Eldiven Üretildi !

İşaret Dilini Yazı Diline Çeviren Eldiven Üretildi !

3 min read
0
0
4,867

 

Teknolojik gelişmelerin genelde dışarısında bırakılan bir grup insan var.İşitme engelli ve konuşma engelli insanlar. Dünyadaki hiçbir çeviri programı onlar için kullanışlı değildir .Buda iletişim kurmayı zorlaştırır.

Bir grup araştırmacı bunu değiştirmek için çalışıyor. California San Diego Üniversitesi‘nden bir ekip, Amerikan İşaret Dili’nde kullanılan işaretleri tespit edebilen ve bu işaretleri İngilizce’ye çeviren elektronik bir eldiven icat etti.

Eldiveni, parmak yönelimlerini izlemek için parmakların arkasında gerilebilir sensörler ve el pozisyonunu izlemek için bir ivmeölçer kullandılar. Bu sensörlerle birlikte, ASL(American Sign Language) alfabesinin 26 harfi arasında ayırt edebilecek kadar elin şeklini ve konumunu çok doğru bir şekilde gösterebildiler.

Nasıl yapıldığına dair bilgi edinmek için ve kodlara erişebilmek için sitemizde bulunan yazı :

Konuşma Engelliler İçin El Hareketlerini Yazıya ve Sese Çeviren Eldiven

Maliyet

Bu eldiveni yapmanın maliyetini ise çok düşük olduğunu söylediler.Araştırmacılar, prototiplerini 100 dolardan daha düşük bir bedel karşılığında inşa ettiler ve eğer bu tasarım kitlesel olarak üretilirse, bundan daha da ucuz olabilir. Araştırmacılar ayrıca eldivenlerinin sanal gerçeklik uygulamalarında kullanılabileceğine inanıyorlar. Kullanıcılar, el hareketlerini izleyen bir eldivenle nesneleri sanal gerçeklikte daha hassas bir şekilde kontrol edebilirler. Araştırmacılar, eldivenin daha sonraki bir sürümüne dokunsal geribildirim sağlamayı umuyorlar. Sanal gerçeklik yakında bizlere dokunma hissini de verebilir.

 

 

Kaynak :

https://www.universityofcalifornia.edu/news/low-cost-smart-glove-translates-american-sign-language-alphabet

 

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Buğra Unutmaz
Daha Fazla Göster -  Gömülü Sistem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Düşen Notlarınızı Yükseltmenin 9 Yolu

En parlak öğrenciler bile bazen hata kendilerinde olmasa bile notlarında düşüler gösterebi…