Ana Sayfa Temel Elektronik CircuitMaker : PCB Çizim Programı

CircuitMaker : PCB Çizim Programı

5 min read
2
0
8,589

Merhabalar Arkadaşlar;

Bugün size Altium firması tarafından bedava olarak yayınlanan CircuitMaker programını tanıtacağım. Bu programın özelliği nedir? Altium firmasının diğer PCB programlarından farkı nedir?

Öncelik olarak Altium firmasının PCB Design konusunda üç farklı programı vardır. Bunlar;

 • Altium Designer
 • Circuit Studio
 • CircuitMaker

Altium Designer en gelişmiş ve büyük firmaların kullandığı pahalı bir sürümdür. PCB Devre tasarımının yanı sıra; FPGA Tasarımı, Core Tasarımı, Vault Özelliği gibi bir sürü farklı artıları bulunmaktadır. Circuit Studio ise sadece devre tasarımına izin veren piyasadaki diğer PCB programlarına göre nispeten ucuz olan bir programdır ($950). Bunlardan farklı olarak birde CircuitMaker vardır. En büyük artısı ise BEDAVA olmasıdır. En büyük eksiği ise sadece internet bağlantısı olduğu sürece çalışmasıdır. Altium Designer ve Circuit Studio ise internet bağlantısına gerek duymaz offline olarak çalışır.

Peki neden CircuitMaker? En büyük sebebini sadece söylemiştik.Bedava olması diye. Buna ek olarak kütüphane dpsyalarını internetten çekerken ürünün hangi firmada ve ne kadar olduğunu da söylemesi. Dahası bu program Altium tarasfından akademisyen,öğrenci, hobiciler ve makerlar kullansın diye yapmışlar. Bu yüzden kullanımı oldukça basit.

Görüntüsünü kısaca tanıtacak olursak, 3 kısımdan oluştuğunu söyleyebiliriz. Bunlar;

 • Schematic Documents
 • PCB Documents
 • 3D Görüntü

Yukarıda görmüş olduğunuz görüntüde şematik dökümanın nasıl göründüğü library kısmından nasıl component seçildiği görülmektedir.

Aşağıda ise PCB kısmında nasıl bağlantı yapıldığı ve PCB döküman kısmının kontrolü görülmektedir.

Tabi ürünün nasıl görüneceği yani 3D görüntüsü ise aşağıda verilmiştir.

Kısaca söylemek gerekirse CircuitMaker ile gayet güzel devreler tasarlayabilir,paylaşabilir diğer CircuitMaker kullanıcıları tarafından devreniz hakkında yorum alabilirsiniz. CircuitMaker öğrenmek istiyorsanız https://www.youtube.com/watch?v=WmaIGhsA0A4&list=PL9ayOKgp70bDV9N_fUfEbv3EvvDcqM_ks adresinden türkçe derslerimi bulabilirsiniz.

Fethi Candan

Bu program ile yaptığınız baskı devrenin çıktısını almak için PCBWAY’i kullanabilirsiniz. Oldukça uygun fiyatlara, hızlı ve kaliteli çözüm 🙂 5$ ödeyip 10 PCB alabiliyorsunuz. Her yeni üye de 5$ bonus kazanıyor. Hızlı gönderi seçeneği ile 1-2 güç içerisinde PCB’niz hazır olabiliyor.

İyi Devre çizimler…

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Temel Elektronik

2 Yorumlar

 1. Halil

  14 Ağustos 2017 at 14:07

  CircuitMaker ve Eagle arasında hangisini seçmek daha mantıklı olurdu?
  Altium, CircuitMaker’a desteğini yarın kesse şaşırmam ama aşikar ki dünya ve Türkiye piyasasında profesyonel yetkinlik manasında Altium yaygın, ki zaten en iyilerden kabul ediliyor; ancak Circuitmaker Altium’un sadece özellikleri kırpık hali gibi görülse de menüleri de aynı değil. Diğer taraftan Eagle da dünyada en yaygın ücretsiz erişime sahip PCB designeri, Autodesk bünyesinde olması da büyük artı oldu….Kafalar karışık.

  Reply

 2. birisi

  15 Ocak 2018 at 12:57

  Merhaba

  Altiumdaki vault özelliği nedir?

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…