Ana Sayfa Arduino Arduino ile 8×8 LED Matrix Display Kullanımı

Arduino ile 8×8 LED Matrix Display Kullanımı

4 min read
1
0
16,791

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Arduino ile 8×8 LED Matrix Display Kullanımı konusunu anlatacağım. LED Matrix Display ile birçok grafik, metin ve sembol görüntüleyebiliriz.

Led Matrix Display’ler, içerisin bulunan ledlerin birbirlerine bağlanması şeklinde elde edilir. Piyasada 4×4, 5×7, 8×8 Led Matrix Display bulunmaktadır. Ayrıca Led Matrix Display’ler birbirlerine bağlanarak çok büyük boyutlarda oluşturulabilir. Led Matrixler Display’ler Anot ve Katot olarak ikiye ayrılmaktadır. Anot  olduğu zaman çalışabilmesi için  GND (Lojik 0) ile bağlantısı gerekmektedir. Katot Led Matrixler Display’lerin çalışabilmesi için  5V (Lojik 1) ile bağlanmalıdır.

Uygulama kısmında 8×8 Led Matrix Display üzerinden anlatım yapacağım. 8×8 Led Matrix Display dikeyde 8 Led yatayda 8 Led şeklinde toplam 64 adet Led’i ve 16 çıkışı ifade etmektedir. 16 çıkışı Arduino’ya bağlarsak aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi çok fazla sayıda yer işgal etmiş oluruz.

Kullanılan Malzemeler

Bu fazla çıkış sayısının önüne geçmek için aşağıdaki bağlantı resimde de görüldüğü gibi MAX7219 entegresini kullanarak çıkış sayısını düşürmeniz mümkündür.

Program Kısmı

Led Matrix Display’i programlarken LedControl kütüphanesine ihtiyacımız olacaktır. Kullanımı oldukça kolay olan kütüphaneyi buradan indirip Arduino kütüphanelerinin içine atmamız gerekmektedir.

Led Matrix Display üzerinde istediğimiz karakterlerin görünmesini sağlamak için  her bir satırın hex değerini elde edip bir dizi şeklinde programa yazmamız gerekmektedir. Bunu elde etmek için 8×8 Pixel ROM Font Editor programını kullanacağız. Programa buradan ulaşabilirsiniz.

Örnek-1: ROBOTURKA harflerini sırayla 1 saniye aralıklar ile Led Matrix Display üzerinde gösteren program

Programa buradan ulaşabilirsiniz.

Örnek-2: Gülen , Somurtan ve Üzülen yüzleri 1 saniye aralıklar ile Led Matrix Display üzerinde gösteren program

Programa buradan ulaşabilirsiniz.

Örnek-3: Kalp görüntüsünü 1 saniye aralıklar ile Led Matrix Display üzerinde gösteren program

Programa buradan ulaşabilirsiniz.

 Uygulama Videosu
 


Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Arduino

1 Yorum

  1. matrixkodla

    13 Aralık 2018 at 19:52

    Beğendim güzel olmuş ama ‘buradan ulaşabilirsiniz’ kısmında ya.disk’e atıyor okulda kodladığım için ya.disk yerine google.drive koyarsanız sevinirim

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…