Ana Sayfa Etkinlikler ROBOİK 2018

ROBOİK 2018

4 min read
0
0
3,666

Yerli ve milli teknolojilerle ülkemizi güvenli bir geleceğe taşıyalım slagonuyla Savunma Sanayi Müsteşarlığı bu yıl da ‘’ROBOİK’’ yarışmalarını başlattı. Yarışmanın Ankara’daki lansman toplantısında konuşan Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, “Biz Türk insanın zekasına, ufkuna, becerisine güveniyoruz. Katılımları bekliyoruz” diye konuştu.

Günümüz savunma sanayi alanında giderek önemini arttıran insansız ve otonom sistemler alanında Savunma Sanayi Müsteşarlığı bu yıl “ROBOİK” çatısı altında iki alanda üç farklı yarışma gerçekleştiriyor. İkinci yılında, yine ödüllerle desteklenen yarışma geçen yılın aksine bu yıl sadece tasarım yarışması olarak kalmayacak. ROBOİK yarışma organizasyonu, 2017 yılında gerçekleştirilen yarışmanın devamı niteliğindeki “İnsansız/Otonom Kara Araçları (İKA) Geliştirme Yarışması’nın yanı sıra ilk kez düzenlenecek olan “İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışması” ve bu yıl tasarım misyonunu üstlenen “İnsansız/Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım Yarışması” ile hayata geçiriliyor.

Prototip yarışmaları özellikle silahlı kuvvetlerden gelen geri bildirimler eşliğinde otonom görevlerin ön planda olduğu senaryolara odaklanmış durumda. Bir senaryoda su altı sistemleri için enkaz çıkarma görevi ifa edilmesi beklenirken, bir diğer senaryoda insansız kara aracının haritalama, tanıma ve imha görevlerin aynı senaryo dahilinde gerçekleştirmesi bekleniyor.

Yarışma ile ilgili önemli bir detay ise, “İnsansız/Otonom Kara Araçları (İKA) Geliştirme Yarışmasına katılacak öğrenci ve bağımsız katılımcılardan oluşan takımlara platform desteği sağlanacak olması. Bu sayede, katılımcıların algoritmalara odaklanarak yerli ve milli yazılımların geliştirilmesi hedefleniyor.

ÖDÜLLER

  • İnsansız ve Otonom Kara Araçları (İKA) Geliştirme Yarışması – Toplam 60.000 TL Ödül
  • İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışması – Toplam 60.000 TL Ödül
  • İnsansız/Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım Yarışması – Toplam 50.000 TL Ödül

 

YARIŞMA TAKVİMİ

Mayıs 2018 Yarışma duyurusu
31 Ağustos 2018 – 14 Eylül 2018 Kavramsal tasarım başvuru süreci
Eylül 2018 Kavramsal tasarım jüri değerlendirme
Haziran 2019  Saha testlerinin gerçekleştirilmesi
Haziran 2019  Ödül Töreni

 

Daha fazla bilgiye https://roboik.ssm.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Etkinlikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…