Ana Sayfa Arduino Arduino Ladder Programlama

Arduino Ladder Programlama

3 min read
3
0
20,995

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Arduino kartımızı PLC(Programlanabilir Lojik Kontrolür) dersimizden aklımızda kalan ladder diyagramı kullanarak programlayacağız.Programı yazarken Waltech Ladder Maker adlı arayüzü basit bir yazılım kullanacağız.

Yazılımı bu linkten indirebilirsiniz: http://www.waltech.com/open-source-designs/

Programı indirdikten sonra kurmamıza gerek kalmadan main’den programımızı çalıştırabiliriz.Çalıştırdığımız zaman aşağıdaki ana sayfa karşımıza çıkacaktır.Resimde ‘de görüldüğü üzere Waltech Ladder Maker adlı programda açık ve kapalı kontak,çıkışlarımız,zamanlayıcı,sayıcı,pwm,adc ve aritmetik işlemlerde kullanabileceğimiz yapılar mevcuttur.

ana_Sayfa

Uygulamaya başlamadan önce kullanacağımız Arduino modelini seçmemiz gerekmektedir.Bunun için programda bulunan Hardware segmesinden Arduino uno modelini seçiyoruz. Arduinomuzu ladder diyagramı ile programlamamız için kullanılan modelin  ladder diyagramına göre giriş ve çıkışlarını bilmemiz gerekmektedir.Uygulamamızda Arduino uno kullanacağımız için ladder diyagramına göre giriş ve çıkışları aşağıda gösterilmiştir.Diğer modellerin giriş ve çıkışlarını programda bulunan Help segmesinden öğrenebiriz.

arduino_uno

Programı kullanmayı öğrenmemiz açısından basit bir uygulama yapalım.Arduinonun 2.pinine bağlı butona basıldığı zaman üzerinde bulunan 13.pine bağlı olan led yansın.Devre şeması aşagı gösterilmiştir.

devre_seması

Devremizi kurduktan sonra programımızda kurduğumuz şemaya göre giriş ve çıkışları ayarlıyoruz.Buton için in_3,Led için out_7 seçiyoruz.Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra compile ederek programı derliyoruz.

devre_ladder

 

Aşağıdaki video’da yaptığımız uygulamanın anlatımı vardır.İzleyerek uygulama yapabilirsiniz.

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Arduino

3 Yorumlar

 1. Burak

  17 Ekim 2016 at 09:24

  Ladder diyagramında anlık olarak led yakarken diyagramda da simülasyon şeklinde görünüyor mu, mesela butona basarken programda anlık butona basıldığını görebiliyor muyuz. Teşekkürler.

  Reply

  • Muhammet Özcan

   Muhammet Özcan

   18 Ekim 2016 at 10:10

   Merhabalar Burak Bey ne yazık ki diyagramda simülasyon olarak anlık göremiyoruz

   Reply

 2. Yusuf Dündar

  25 Nisan 2018 at 18:13

  Merhaba elimde Ardunio Nano var Waltech Programının hardwareden NANO yu seçmeme rağmen ve port bağlantılarını doğru seçmeme rağmen Hardware test USB yaptığımda ardunio bulunamadı uyarısı veriyor.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…