Ana Sayfa Arduino Klon Arduino’yu Nasıl Çalıştırabiliriz ?

Klon Arduino’yu Nasıl Çalıştırabiliriz ?

2 min read
0
1
9,987

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Klon Arduino (CH340 Çipli ) ‘yu nasıl çalıştırabileceğimizi anlatacağım.

Arduino’nun  standart boardlarının , bu klonundaki temel farklılığı kullandığı programlama entegresinin (USB-Serial dönüştürücü) CH340 olmasıdır. Üreticilerin Arduino’yu daha ucuz bir hale getirmek için kullandığı bir çiptir. Tek yapmanız gereken CH340 USB-Serial dönüştürücü için, Windows  veya Mac OS X kullanıyorsanız sürücü yüklemeniz gerekmektedir. Yüklemeniz gereken sürücüye Buradan ulaşabilirsiniz.

Biz bu anlatımımızda Arduino Nano kullandık. Arduino Nano’yu Bilgisayarımıza bağladıktan sonra Aygıt Yöneticisini açtığımızda , Klon olan Arduino Nano’nun Diğer aygıtlar kısmında bilinmeyen şeklinde görünecektir.

Daha sonra indirmiş olduğumuz Sürücü programını çalıştırıyoruz. Karşımıza aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir ekran çıkıyor . Buradan INSTALL tıklıyoruz.

Driver install success diye bir uyarı aldığımız zaman yüklememiz tamamlanıyor. Yükleme tamamlandıktan sonra Arduino Nano , Bağlantı noktaları (COM ve LPT ) kısmında COM11 görülmektedir.

Tüm bu işlemlerin ardından Arduino programımızı çalıştırıp uygulamalarımıza başlayabiliriz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere !!!

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Arduino

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…