Ana Sayfa Bilim Ecocapsule : Sürdürülebilir Yaşam

Ecocapsule : Sürdürülebilir Yaşam

3 min read
0
0
1,896

Ecocapsule, Slovak  ‘Nice Architects’ firması tarafından geliştirelen sürdürülebilir bir yaşam alanı sağlayan,tek başına güneş,rüzgar,yağmur enerjisiyle çalışan kompakt bir formda içine paketlenmiş düşük enerjili bir evdir. Ecocapsule , hemen hemen her yerde bir araştırma istasyonu, afet yardımı,barınak veya  Airbnb olarak hizmet verebilir. Taşımak için standart bir nakliye konteynırına ihtiyaç vardır.Bu taşıma römork ve bir hayvan tarafından da yapılabilir.

schemy-transport_0

 

4468 mm  uzunluğuna ,2407 mm genişliğe ve 2487 mm yüksekliğe  sahip olmasının yanısıra  iç hacmi 14.8 m3 ve  yaşanabilir alan hacmi ise 8m3’tür.Küçük bir yapıya sahip olmasına rağmen Ecocapsule’ın içinde katlanabilir yatak , tuvalet , banyo , mutfak , çalışma ve dinlenme alanları vardır.Açılabilir pencere ve elektrik prizine de sahiptir.

podorys_final

 

Ecocapsule, enerjisini bir çok farklı şekilde sağlayabilir.Sıcaklığın  -13 ve 104 F arasında kalması şartıyla kapsül tüm gücünü kendi üretebilir.750 watt gücüne sahip rüzgar türbini ile 600 watt’lık güneş enerjisi sayesinde  kendi enerjisini üretebilir. Akıllı telefon veya tablet ile enerji ve su seviyesi izlenebilmektedir.Aynı zamanda kapsülün dışında yağış,nem ve sıcaklık sensörleri vardır. Küçük rüzgar ve güneş dönemlerinde iç sıcaklık duş için ayarlanabilir.

schemy-energo_0

Daha Detaylı bilgi almak için Nice Architects firmasının sayfasını ziyaret edebilirsiniz :

http://www.nicearchitects.sk/en/ecocapsule

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Muhammet Özcan
Daha Fazla Göster -  Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

IEEE YTÜ 16. İLTEK Günleri

“Sadece Derse Girerek Mühendis Olunmaz!” sloganı ile yıllardır profesyonel işle…