Ana Sayfa Bitirme Projeleri İnsansız Fabrika Otomasyonu

İnsansız Fabrika Otomasyonu

3 min read
1
0
6,689

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımızda,Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatonik Mühendisliği öğrencileri tarafından gerçekleştirilen,insansız fabrika otomasyonu projesini inceleyeceğiz.

Günümüzde en gözde otomasyon sistemlerinden biri olarak görülen insansız fabrika otomasyonunu üreten Fırat Üniversitesi öğrencileri, ürettikleri otomasyonla fabrikalardaki maliyeti düşürmeyi planlıyor.

Proje ile ilgili bilgiler veren Mekatronik Mühendisliği öğrencisi Rıdvan Usluğ, bu projenin amacının fabrika işlerinde insan gücüne duyulan ihtiyacı minimuma indirmek olduğunu söyledi.

Usluğ, “İnsanlar yaptıkları işlerde o anki ruh haline ve dalgınlığına bağlı olarak hata yapma olasılıkları oldukça fazladır,  yalnız robotlarda böyle bir sıkıntı yoktur. Bu da yapılan işin kalitesini yükseltir. Ayrıca insanların bu dalgınlıkları ve ruh halleri iş kazalarının artmasında ve insanların ölümüne sebebiyet vermektedir. Bu tür sistemler bu riski de ortadan kaldırıyor. Bundan dolayı günümüz teknolojisinin imkanlarından faydalanarak, sanayi insansız sistemler üzerine yoğunlaşıyor.  Biz de bunu göz önünde bulundurarak insansız fabrika otomasyonunu yaptık” dedi.

Bu tür sistemlerde üretimi yapılacak olan malzemenin sistemin deposuna koyulmasının yeterli olacağını belirten Usluğ, “Sistem malzemeyi alıp işlenecek yere götürüp işlenme basamaklarından geçirerek çıkışta malzemeyi hazır bir şekilde size vermektedir. Kaliteli ürün, güvenlik ve maliyet fabrikalar için en önemli etkendir ve bu sistemler bunu sağlamaktadır. Bunu düşünerek arkadaşımla birlikte bu projeyi geliştirdik. Bu konuda bize destek veren Üniversitemize ve danışman hocamız Doç. Dr. Ömür Aydoğmuş’a teşekkür ediyoruz” dedi.

Projenin çalışması ile ilgili hazırlanmış videolardan sistem hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Bitirme Projeleri

1 Yorum

  1. Onur

    10 Mayıs 2019 at 00:04

    Merhabalar bu projenin maliyetleri fazla olmalıdır diye düşünüyorunm sonuç olarak valfler motorlar falan var bunların maliyetini okul mu karşıladı acaba yardımcı olurmusunuz?

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…