Ana Sayfa Genel Asıl İş Şimdi Başlıyor !

Asıl İş Şimdi Başlıyor !

9 min read
0
8
2,026

 

YGS ve LYS’ ye girildi, sonuçlar belli oldu, tercihler yapıldı. Bundan sonra ise işin kolay kısmı kaldı . ancak mühendislik okumak isteyen arkadaşlar için belki de asıl savaş şimdi başlıyor. Kiminiz tercih listesinin ilk sırasına elektrik elektronik, kiminiz bilgisayar, kiminiz ise mekatronik mühendisliğini oturttunuz. Hadi gelin sizinle bu saatten sonra neler yapmanız gerektiğini, iyi bir mühendis adayının daha ilk sınıftan neler yaparsa diğerlerinden bir adım öne geçebileceğini konuşalım.

İlk olarak mühendislik bölümlerinin yatarak geçilebileceğini düşünüyorsanız, üniversiteye kapağı atayım gerisi gelir diyorsanız çok büyük yanılgı içindesiniz. Okulun başladığı ilk günden itibaren ipleri sıkı sıkıya kavrayıp zor veya kolay ders ayırmadan hepsini başarıyla geçmeniz gerekmektedir. Örneğin ; çoğu üniversitede ilk sınıfta ‘ Mühendisliğe Giriş ‘ dersi bulunmakta. Bu derste size mühendislik terminolojilerini en iyi şekilde öğretip seçtiğiniz mühendislikle ilgili terimleri ve belli başlı formülleri göstereceklerdir. Bunlar sizin mühendislik binanızın zeminini oluşturmaktadır.

Üniversiteyi okumakta olan abi ve ablalarınızdan çokça duyduğunuz bir sözü bir de ben söyleyeceğim size. İNGİLİZCE ÇOK ÖNEMLİ. Evet gerçekten önemli. Bunun temel nedeni seçtiğiniz mühendislik bölümlerinin temelinin Avrupa ve Amerika’ ya dayanmasıdır. Bu da kullanacağınız çoğu terimin İngilizce ya da İngilizceden gelmiş olması demektir. Bu nedenle hem günlük yaşamda kullanacağınız İngilizceyi en iyi düzeye getirip hem de mühendislik İngilizcesi üzerinde kafa yormanız gerekmektedir. Ayrıca mühendislik okurken birçok caps sizin yaşantınızı özetleyebilir. Bunlara da hazırlıklı olun…

 

Öğrencilik hayatınız boyunca yapmanız gereken diğer şeyler ise şu şekilde ;

  • Kesinlikle sosyalleşin. Sosyalleşmekten kastım her gece kafelerde dolaşmaktan ibaret değildir. Mesleğinizle alakalı öğrenci topluluklarına mutlaka katılın. Bu sizin multidisipliner çalışma becerinizi artıracak, insanlarla daha kolay iletişim kurmanıza yardımcı olacak ve derslerde öğrendiğiniz teorik bilgilerin pratiğe dökülmesine yardımcı olacak projelerde rol almanıza sebep olabilecektir.IEEE bunlardan bir tanesidir. Kuruluşu Tesla ve Edison’a dayanan bu topluluk Türkiye’de neredeyse her okulda bulunmaktadır. Size hem teknik açıdan hem de sosyalleşme açısından en çok şey katacaktır.

 

  • Okulda öğrendikleriniz size tamamiyle yeterli olmayabilir. Bu nedenle bunlara ek olarak kendi çabanızla çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Örneğin programlama artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş konumda. Bu nedenle kendinizi bu alanda geliştirmek için internetten kolayca bir Arduino temin edip kendi robot projelerinizi hayata geçirebilirsiniz. Sitemizde bulunan Arduino projelerini sıklıkla takip ederek kendinizi bu alanda uzmanlaştıracak, üniversite hayatında 2. ve 3.sınıflarda göreceğiniz teknik derslere zemin hazırlamış olacaksınız.

 

  • Okul kütüphanelerini kesinlikle güzel şekilde kullanın ve mesleki makale okumayı öğrenin. Diyeceksiniz ki makale okumakta ne var ? Açacak okuyacaksın. Ancak öyle değil. Makale okumak bir nevi sanattır. Her satırı okuduğunuzda başka bir bilgi öğrenecek ve belki de 1 sayfa makaleyi ancak birkaç saatte bitirebileceksiniz.

 

  • Sınıftan itibaren mesleğinizde hangi alanlara ilginiz olduğunu biraz biraz kavrayacaksınız. Bunları sanki bir dersmiş gibi değil de yaşam tarzıymış gibi araştırırsanız işinizi severek yapar ve yaşantınızın geri kalanında çok da mutlu olursunuz.

 

  • Üniversitedeki akademisyenlerle iyi geçinmeye bakın. Büyük ihtimalle ilk girdiğiniz sınavlardan sonra ‘ Kanka bu adam niye böyle not veriyor 80’lik kağıt vermiştim ‘ ya da ‘ Hocam gerçekten bu 99 puanı nereden kırdınız ? ‘ şeklinde sorularınız olacaktır. Ancak akademisyenlerin bu alışkanlıklarını profesyonelce atlatıp hocaların soru tarzlarını çözümleyip nerelere puan verdiğini anladıktan sonra 2.sınavlarda ona yönelik çalışırsanız hakettiğiniz puanları daha rahat alacaksınızdır.

 

  • MÜHENDİSLİKTE SINAVLARA SON 1 HAFTA ÇALIŞILMAZ ! Çok bir açıklama yok sonuçları şu şekilde olacaktır…

 

  • Son olarak da tamamiyle derslere odaklanıp şekildeki gibi olmayın. Az önce de dediğim gibi kafelerde oturmak sosyallik değildir. Okuldaki sportif faaliyetlere katılmak, İngilizce speaking clup’larda boy göstermek sizi çok daha donanımlı hale getirecektir.

 

Temel bilginin yanı sıra mühendisler görgülü insanlardır. Okulda aldığı eğitimi gerçek hayatına entegre edip bilgi sahibi olduğunu insanlara hissettirmelidir. Bilimi, hayatının merkezine oturtup ülkesinin muasır medeniyetler düzeyine çıkması için elinden gelenin en iyisini ortaya koyan insandır mühendis. Bu sebeple her daim daha iyisini yapmak için çabalayın. Herkesin hayalindeki bölümü ve okulu kazanıp sevdiği işi yapması dileğiyle…

 

Mert KAYA / Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği #4

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Konuk Yazar
Daha Fazla Göster -  Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Lazer İşleme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar,bu projemizde sizlerle birlikte lazer işleme makinesi yapımını göreceği…