Ana Sayfa Bilişim Yapay Zeka Robotları Tehdit mi?

Yapay Zeka Robotları Tehdit mi?

3 min read
0
0
3,159

Facebook’un robot araştırma geliştirme laboratuvarında normal olmayan bir olay geçtiği söyleniyor. Yapay zeka geliştirmek için kullanılan laboratuvarda kendi kendine bilgi edinebilen ve kendi kendine öğrenebilen robotlar geliştirildi. Kendi kendine öğrenebilen ‘Chatbotlar’ kendilerine has bir dil oluşturdular ve o dille birbirleriyle irtibata geçtiler. Bu olaydan sonra robot sahiplerini korkuya kaptıracak halde telaşlandılar.

 

 

Facebook yapay zeka robotlarında geliştirme aşamasında bu olaydan sonra geri adım attı. Araştırmacılar chatbotların kendine has bir dil oluşturup daha sonra birbirleriyle irtibata geçtiklerini daha geçen ay fark ettiler. Fakat kendi kodlarını yaratak konuşmaya çalışan Chatbotları İngilizce dilinden dışarı çıktıkları için hemen kapattılar. Konuşmalarını kimse çözemeyen chatbotları bilim insanları yeniden İngilizce kodlayarak çalıştırdılar.

 

Yeni geliştirilen bu ChatBotlar kendi kendine öğrenmeye ve keşfetmeye açık olduklarından dolayı deneyin en başlarında serbest hale bırakmışlardı çünkü şimdi ki gibi insanlığa veya robotları kendi dillerine teşvik edecek bir durum çıkmamıştı ortalığa…

İnsanlar ve bilim adamları bu deney sonucunda yapay zekalı veya akıllı robotların geliştirilmesinde kullanılan algoritmalar hakkında düşünceli. Kendi kendilerini geliştire bilmelerinden dolayı diyaloğ yapabilmeyi veya blöf yapmayı öğrenip insanlığa tehdit savurabileceklerini düşünüyorlar.

 

Söz konusu kararın Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ve Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk arasındaki yapay zekâ tartışmasından kısa bir süre sonrasına rastlaması ise dikkat çekti.

Dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephan Hawking de daha önce, biyolojik evrimi yavaş olan insanın, hızla gelişen yapay zekâ karşısında silinip gidebileceğine dair uyarılarda bulunmuştu..

Umarım bir gün robotların hükmedeceği dünyada maruz kalmamak dileğiyle….

http://www.celalettinozer.net

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Celalettin Özer
Daha Fazla Göster -  Bilişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

Çin’de İlk Kez Kadın Donduruldu!

Cryonics adı verilen teknoloji yıllardır bilim kurgu filmlerine konu oluyor. Dondurulan ki…