Ana Sayfa Genel Makerlar İçin Alternatif Alışveriş Siteleri

Makerlar İçin Alternatif Alışveriş Siteleri

6 min read
1
0
2,650

Makerlara Donanım Alışverişlerinde Alternatif Siteler

 

Yeni vergi zamları ve gümrük kanunun değişmesinden sonra Türkiye’de artık yurtdışından ürün getirmek gerçekten çok zor bir hal aldı. Bu en çok iot üzerinde çalışan, başlangıç yapmaya çalışan ve üniversite öğrencilerini vurdu. Özellikle son çıkan ithalat ve ihracat kanunu yasasıyla €30 Euro üzerinde tüm alışverişler sınırda gümrüğe takılmaktadır. Birçok insan sırf bu yüzden gümrük, ithalat ve ihracat şirketleriyle çalışmak zorunda kalıyor. Üstelik kargonun da bahsedilen limit dahile olduğunu düşünürsek express kargo ile yapılan teslimatlarda €5 Euro veya €10 Euro değerinde bir malın elimize gelene kadar bedeli €50 Euro ve üzerini bulabiliyor.

Yurtdışından sipariş yaparken eskiden alıcıların limit €70 Euro civarındayken insanların endişe duyduğu şeylerden birisi sadece kargo teslimat süresiydi. Çünkü teslimat genelde kara yoluyla veya deniz yoluyla yapılır. Dünyanın bir ucu Çin’den sipariş ettiğiniz ürün artık o kadar geç süre içerisinde gelirdi ki sanki bir hediyeymişçesine duygulara kapılırdık.

E-ticaret sektöründe rekabetin artması, dikey markaların ortaya çıkması, pazaryeri platformlarıyla beraber aslında bu problemleri giderecek alternatif ve daha güvenli çözümler ortaya çıkmaya başladı.

Örneğin Aliexpress’den alışveriş yaptınız. Bu arada Aliexpress indirim kodu kullanarak neredeyse ürünü %20 daha ucuza aldınız. Neredeyse 45 gün sonra ürün elinize ulaştı ve bozuk çıktı! Bu durumda aslında işletmeniz gereken süreç iade ve değişim olmasına rağmen ürünü geri göndermeniz, tekrar sipariş vermeniz hem fiyat hem de zaman açısından sinirleri yıpratacak düzeyde uzuyor.

N11, GittiGidiyor gibi pazaryeri platformları sayesinde büyük fiyat rekabetinin yanında ayrıca kargo bedava kampanyalarından faydalanmanın yanında kargonuz tüm Türkiye içerisinde genelde en geç 3 iş günü içerisinde adresinize teslim edilirken. Tüketici kanunu sayesinde her zaman iade, değişim ve garanti haklarınız sabit duruyor. Üstelik bunların yanında n11 indirim kodu ve GittiGidiyor indirim kodu kullanarak da ekstra indirimlerden her zaman faydalanabilirsiniz.

Maker eğitimi genel olarak kademeli bir eğitim olarak değerlendirilebilir. Öncelikle işin başlarından aslında ileride çok nadir belkide hiç kullanmayacağınız birçok elektronik ürün alırsınız. Bazen proje için lazım olan ürünleri alır kullanırsınız ve bir kenarda durur. Oysa artık pazaryeri platformlarında ve forumlarda bu ürünleri ikinci el kategorisinde satabilir. Bir sonraki adım için ihtiyacınız olacak alışverişe bir miktar da olsa katı sağlayabilirsiniz.

Ağırlıklı olarak son kullanıcıya hitap eden Teknosa ve HepsiBurada gibi şirketlerde nesnelerin interneti konusunda pazarın büyüklüğünü ve ihtiyaçlarını hesap ederek bu alanda ürün yelpazesini geliştirmeye başladı. Üstelik Teknosa online mağazasına özel öyle indirimler yapıyor ki bazen laptop alırken bile 150 TL değerinde indirim çeki kazanıp arduino veya raspberry pie gibi ihtiyaçlarınızı bedavaya getirebilirsiniz. Tabi alışveriş esnasında her zaman HepsiBurada indirim kodu ve Teknosa promosyon kodu kullanarak indirimden faydalanmak da mümkün!

Buna Benzer Yazılar Göster !
Daha Fazlasını Yükle - Yücel Yılmaz
Daha Fazla Göster -  Genel

1 Yorum

  1. Burcu Yaman

    28 Eylül 2017 at 20:28

    Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler, kanundan haberimiz yoktu

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bak Bakalım ?

EcubMaker TOYDIY 4in1 3D Yazıcı İncelemesi

Merhabalar, Bugün sizlerle beraber EcubMaker firmasının üretmiş olduğu 4’ü 1 arada (…